Uzmanību, “Android” platformas lietotājiem

ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa brīdina datorlietotājus par jaunu šifrēšanas vīrusa paveidu, kas atšķirībā no iepriekš zināmajiem šifrēšanas vīrusiem šifrē nevis tikai atsevišķus datorā esošos failus, bet visus datorā esošos failus un cieto disku, liedzot turpmāku datora lietošanu.

Parasti, lai inficētu datoru, tiek izmantots e-pasts ar šķietami nopietnu saturu, kas satur saiti uz lietotni, kurā it kā atrodas fails, kas saistīts ar personas CV, nodokļiem vai citiem tematiem. Patiesībā tas ir izpildu fails, kas lejuplādē vīrusu datorā, un tālāk veic cietā diska šifrēšanu. Pēc tam noziedznieki var atsūtīt informāciju, kurā pieprasa pārskaitīt noteiktu naudas summu bitcoin valūtas veidā, lai informācija tiktu atšifrēta. Policija aicina nekādā gadījumā nemaksāt ļaundariem, bet nekavējoties ziņot par notikušo.

          Ņemot vērā šāda datorvīrusu izplatību, Valsts policija aicina interneta lietotājus būt uzmanīgiem un regulāri veikt datora standarta drošības pasākumus:

1. Instalējiet savā datorā pretvīrusu programmu. Tā kā jauni vīrusi parādās katru dienu, regulāri to atjauniniet.  

2. Izmantojiet ugunsmūri.‌ Ugunsmūris brīdina par aizdomīgām darbībām, ja vīruss mēģina pievienoties jūsu datoram. Tas var arī bloķēt vīrusu un nesankcionētu lietotāju mēģinājumus lejupielādēt potenciāli bīstamas programmas datorā.

3. Neveriet vaļā e-pasta ziņojumus no nepazīstamiem sūtītājiem vai neatpazīstamus e-pasta pielikumus. Daudzi vīrusi ir pievienoti e-pasta ziņojumiem un izplatās, tiklīdz atverat pielikumu.

4. Notīriet interneta kešatmiņu un pārlūkošanas vēsturi. Lielākā daļa pārlūkprogrammu saglabā informāciju par apmeklētajām vietnēm un informāciju, ko vietnes var jums pieprasīt – piemēram, vārdu un adresi. Īpaši vēlams to ievērot, ja izmantojat publiski pieejamus datorus un datortīklus.

 

          Tāpat ENAP ir saņēmusi informāciju par gadījumiem, kad ar ļaunprātīgas programmatūras palīdzību tiek iegūta kontrole pār “Android” ierīcēm. Tas var notikt divējādi. Pirmais variants – lietotājam lejuplādējot lietotnes, kas sniedz “root” jeb ierīces administratora tiesības, lejuplādes laikā paralēli tiek izplatīts kaitīgs kods un pārņemta kontrole pār ierīces galvenajām funkcijām.

 

Otrais variants – ierīces lietotājam tiek nosūtīta ziņa, kas satur saiti uz tīmekļa vietni ar video. Mēģinot ielādēt video, iestājas video atskaņotāja atteice un pēc tam notiek telefona pārstartēšanās, līdz ar ko uzbrucējam tiek nosūtīti dati par viedierīces programmatūru, dodot uzbrucējam iespēju pārbaudīt ierīces ievainojamību. Turpinājumā uzbrucējs nosūta vēl vienu video uz ierīci, kuru atverot, uzbrucējs iegūst kontroli pār ierīci un tajā esošo informāciju.

 

          Ņemot vērā šāda veida “Android” ievainojamību Valsts policija aicina attiecīgo viedtālruņu lietotājus regulāri veikt drošības pasākumus:

1. Regulāri atjauniniet “Android” operētājsistēmu! Katrai jaunākajai operētājsistēmas versijai ir drošības uzlabojumi, kas samazina ierīces inficēšanās riskus. Noteikti arī aprīkojiet savus “Android” ar pretvīrusu programmatūru.

2. Esiet uzmanīgi, pieslēdzoties nezināmiem atvērtiem bezvadu tīkliem, jo šos tīklus kāds var būt padarījis atvērtus apzināti, ar mērķi inficēt Jūsu ierīci.

3. Atslēdziet bezvadu interneta izmantošanu, kad tas nav nepieciešams. Tas nodrošinās to, ka Jūsu “Android” automātiski nepieslēdzas brīvi pieejamiem, nezināmiem bezvadu interneta pieslēgumiem, kas potenciāli var apdraudēt ierīci.

4. Esiet uzmanīgs brīžos, kad sniedzat par sevi personisku informāciju – pārliecinieties, ka darāt to tikai uzticamās vietnēs un programmās;

5. Darbojoties internetā, atcerieties pievērst uzmanību tam, vai lapai ir drošības sertifikāts.

6. Piesardzīgi izvēlaties, kādas programmas, video un citus pielikumus vēlaties lejupielādēt savā “Android”. Dariet to tikai uzticamās mājas lapās, turklāt, ja izvēlaties lejupielādēt kādu mazāk pazīstamu programmu, iepriekš izpētiet atsauksmes un novērtējumus par šo konkrēto programmu;

7. Esiet piesardzīgi, dodot savu “Android” lietot citiem cilvēkiem. Ja uz Jūsu “Android” tiek automātiski saglabātas paroles, tad kāds var pieslēgties Jūsu lietotāja kontiem.

 

Sagatavoja:

Dairis Anučins
Valsts policijas

Sabiedrisko attiecību nodaļas

vecākais speciālists

TOP Komentāri

avatar