Uz stundu izslēgt elektrību – kādus gaismekļus pagatavot Zemes stundai

Cilvēka ikdienas paradumi nozīmīgi ietekmē klimata pārmaiņas, tāpēc katrs no mums var padomāt par to, ka nav vajadzīgs, lai televizors strādā 24/7 kā fona troksnis, un izejot no istabas jāizslēdz gaisma. Ja jums vajadzētu uz stundu izslēgt visas gaismas mājā, kādi būtu papildu gaismas avoti, ko izmantot? Ir daudz dažādu iespēju, kā ar minimāliem līdzekļiem uzburt mājīgu un siltu sajūtu. Rimi Bērniem ekspertes Lība un Sāra Smildziņas, atzīmējot starptautisko Pasaules Dabas fonda rīkoto akciju Zemes stunda, piedāvā trīs skaistu gaismekļu idejas.

Zemes stunda gaidāma sestdien, 27. martā, kad ikviens ir aicināts uz vienu stundu no plkst. 20.30 līdz 21.30 izslēgt gaismu un maznozīmīgas elektriskās iekārtas. Zemes stunda ir starptautiska akcija, un tās simboliskais mērķis ir pievērst uzmanību klimata pārmaiņām, ko ietekmē cilvēka ikdienas paradumi. Šajā gadījumā – elektroenerģijas netaupīšana. Tā kā deviņos vakarā, kad noritēs Zemes stunda, vēl ir tumšs, Rimi Bērniem ekspertes Lība un Sāra iesaka, kā šo stundu pavadīt gaišās un radošās noskaņās, elementāros veidos radot lieliskus gaismekļus.

Disko gaisma no virtuves caurdura. Vai gan ir kāda virtuve, kurā nav atrodams lielāks vai mazāks caurduris? “Šī ir reize, kad tas jāceļ goda vietā! Apgriez sietiņu otrādi un paliec zem tā kabatas lukturīti ar ieslēgtu gaismiņu – telpu piepildīs izkliedēta gaisma! Ja zem sietiņa noliksi tālruni ar iedegtu lukturīti, ieslēgsi arī mūziku un laiku pa laikam kāds sietiņu pagrozīs, gaismiņu spēles efekts telpai piešķirs īpašu noskaņu. Ieslēdz savu mīļāko dziesmu un aicini visus uz deju vai kādu foršu rotaļu,“ iesaka Lība.

Spožais ūdens lukturis no mobilā tālruņa. Šī ir ideja, ko atcerēties arī brīžos, kad bez elektrības un attiecīgi apgaismojuma paliekat negaidot. Viss, kas nepieciešams – uzlādēts mobilais tālrunis ar lukturīša funkciju un caurspīdīgs trauks ar šķidrumu. Iededz tālrunī gaismiņu un uz tās novieto trauku ar šķidrumu. “Mēs ar Lību izmantojām glāzes ar ūdeni, bet jābūt ļoti uzmanīgam, lai ūdens neizlīst uz telefona. Forši, ka noskaņu var mainīt, glāzēs ielejot, piemēram, sarkanu vai citas krāsas sulu. Var izmantot arī stikla vai plastmasas pudeles, vai citus caurspīdīgus traukus, ja vien tos var novietot uz tālruņa gaismas avota. Telpu piepildīs ievērojams gaismas daudzums, ar kuru pietiks, lai, piemēram, spēlētu galda spēles,” skaistā gaismekļa idejā dalās Rimi Bērniem eksperte Sāra.

Pārvietojamais lukturis ēnu rotaļām. “Ja lukturīti ieliksi papīra turziņā, tas pielīs ar gaismu, veidojot gaismekli, ko ērti pārvietot no telpas uz telpu. Lukturi šādi nēsājot, ir aizraujoši skatīties, kā gaismas ēnas spēlējas uz griestiem un sienām – jo īpaši, ja papīra turziņā būs izgriezti caurumiņi vai, piemēram, malas nogrieztas ar zigzagu veidojošajām šķērēm. Vēl pirms tumsas iestāšanās mēs ar māsu noteikti katra savu gaismekli apzīmēsim un izrotāsim,” stāsta Lība Smildziņa.

“Vai Zemes stunda ir kļuvusi par jūsu ģimenes tradīciju? Ja nē, ir laiks tādu iedibināt! Mēs ģimenē regulāri pārrunājam dažādus ar vides saudzēšanu saistītus tematus, domājam, ko ikdienā varam darīt citādi, lai pēc iespējas saudzētu dabu. Piemēram, gaismas izslēgšana istabā, no kuras izej, ir paradums, kas ikvienam ir jātrenē,” mudinot domāt par vides nozīmību mūsu katra ikdienā, stāsta Lība Smildziņa.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar