Rīgas zoodārza lūsēniem beigusies bērnība

Šī gada 27. maijā Rīgas zoodārzā dzimušie lūsēni, kuriem Jēkabpils iedzīvotāji izvēlējās vārdus Demija un Rems, Pirmās Adventes laikā svinēs 6 mēnešu jubileju. Pēc cilvēku vecuma mērauklas, lūsēni sasnieguši 16 gadu vecumu un sāk gatavoties pieaugušo dzīvei. Jau pagājis vismaz mēnesis, kā aizmirsta mātes piena garša un vecāki nu kategoriski nevēlas iesaistīties rotaļās ar jaunuļiem, kuri augumā vairs maz atšķiras no mātes. Dabā šis ir vecums, kad lūsēni jau pilnvērtīgi palīdz mātei medībās un gatavojas kļūt patstāvīgi. Zoodārzā 6 mēnešu vecumā lūsēniem ir beigušās ne visai patīkamās tikšanās ar veterinārārstiem, lai veiktu visas nepieciešamās čipošanas un vakcinācijas procedūras, kas ir neizbēgamas, lai Eiropā apdraudētie dzīvnieki tiktu pilnvērtīgi ierakstīti starptautiskajā Eiropas lūšu ciltsgrāmatas (ESB) reģistrā.

Nebēdnīgo lūsēnu parādīšanās pasaulē šogad bija zināms pārsteigums, jo Rīgas zoodārza “veterāns” 10 gadus vecais lūsis Rubīns ar nepilnus 3 gadus veco lūsenīti Dadzi tika iepazīstināts tikai pagājušajā ziemā. Acīmredzot, 10 lūsēnu tēvs Rubīns savaldzināt prata… Un lieliski palīdzēja arī seno zoodārza lūšu draugu, Jēkabpils iedzīvotāju, morālais un materiālais atbalsts, tāpēc Demija un Rems ar baudu notiesās savu svētku mielastu un gaidīs viesus, kuru šobrīd, kad pēc mēnesi ilga pārtraukuma zoodārzs atkal katru dienu ver vārtus apmeklētājiem, netrūkst. Starp citu, par godu Ziemassvētkiem, lūši, un arī daudzi citi zoodārza dzīvnieki, ir uzģērbuši īpaši biezus, pūkainus un krāšņus kažokus!

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza un Jēkabpils sadarbība ilgst jau vairāk nekā 8 gadus un ir visnotaļ likumsakarīga jo pilsētas ģerboni rotā lūsis. Jēkabpilieši Rīgas zoodārzā dzimušajiem lūšiem iepriekš devuši visai skanīgus vārdus – Jakobīne, Hercogs, Jete, Lūsija, Ambēra, Jēkabs, Jākobs… Viens no lūsēniem – Hercogs nu dzīvo Rīgas sadraudzības pilsētas Kobes zoodārzā. Pārējie nonākuši gan ārvalstu zoodārzos, gan Polijā, kur ar Pasaules Dabas fonda atbalstu tiek realizēta lūšu atkalatjaunošanas programma.

Daudzviet Eiropā Eirāzijas lūsis (Lynx lynx) un, tostarp, tā Latvijā sastopamā pasuga ziemeļu lūsis (Lynx lynx lynx), savvaļā ir nopietni apdraudēta un ir ļoti svarīgi to pilnvērtīgi saglabāt arī nebrīvē, tāpēc kopš 2002. gada visi dati par lūšiem zoodārzos un citur nebrīvē tiek apkopoti lūšu Eiropas ciltsgrāmatā (ESB). Jaunizveidotajam Rīgas zoodārza lūšu pārim Eiropas zoodārzos nav radinieku, kas šī lūšu pāra iespējamos pēcnācējus padara īpaši vērtīgus Eiropas lūšu sugas saglabāšanas projekta ietvaros. Kopumā, 20 gadus piedaloties lūšu vairošanas programmā, Rīgā un Rīgas zoodārza filiālē “Cīruļi” dzimušie lūši nosūtīti uz zoodārziem Igaunijā, Lietuvā, Skotijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Ukrainā un citur. Apdraudēto sugu saglabāšana nebrīvē ir visai komplicēts process, kura mērķis ir daudzviet izzūdošu dzīvnieku sugu ģenētiski pilnvērtīgu īpatņu kopuma saglabāšana nebrīvē.

Foto & video: publicitātes

TOP Komentāri

avatar