Plāno uzstādīt saules paneļus? Piecas lietas, kurām noteikti jāpievērš uzmanība

Vasaras sezonas sākums ir īstais brīdis, lai pieņemtu lēmumu par saules paneļu uzstādīšanu, jo šajā laikā tie noteikti sniegs vislielāko atdevi. Atjaunojamā elektroenerģija kļūst arvien efektīvāks risinājums, lai mājsaimniecība pati spētu nodrošināt sevi ar nepieciešamo enerģijas apjomu. Bet, pirms pašu paneļu izvēles un montāžas, ir vairāki jautājumi, kas pirms tam jāizsver. Lai šos un citus svarīgus jautājumus par saules paneļiem skaidrotu plašāk, tehnoloģiju uzņēmums Tet rīko Klientu dienu 25.maijā, plkst. 15:00 Dzirnavu ielā 105, Rīgā, kur tiek gaidīts ikviens interesents.

1. Esošie enerģijas lietošanas paradumi un to audits

Arī ar saules paneļiem ne vienmēr “vairāk ir labāk”. Ir jāizvērtē, cik liela elektroenerģijas jauda ir nepieciešama. Iegādājoties saules paneļu tā jāizvēlas atbilstoši aktuālajam patēriņam, jo nav nepieciešams likt maksimālo jaudu. Optimāli, lai kopējais saražotais elektroenerģijas apjoms būtu mazāks vai vienāds ar elektroenerģijas vidējo patēriņu. Lai to saprastu, ir svarīgi izpētīt savu enerģijas patēriņu dažādos laika posmos. Tā var identificēt, vai ir nepieciešama papildu enerģijas uzkrāšanas sistēma, piemēram, akumulatori. Turklāt būtiski padomāt arī par nākotnes plāniem, kas varētu ievērojami palielināt elektroenerģijas vajadzības, piemēram, mājokļa paplašināšana vai elektroauto iegāde, tie ir faktori, kas būtu jāņem vērā, plānojot uzstādīt saules paneļu sistēmu.

Tāpat svarīgs solis ir energoefektivitātes audita veikšana ēkā, kuru plānots nodrošināt ar saules paneļu saražoto elektroenerģiju. Iespējams, kopējo elektrības patēriņu var samazināt, ieviešot arī energoefektīvākus risinājumus – LED apgaismojumu, energoefektīvas ierīces vai uzlabojot siltumizolāciju, iespējams, rezultātā būtu nepieciešams mazāks saules paneļu skaits.

2. Pieļaujamā jauda un nepieciešamās atļaujas

Izpētiet vietējās būvvaldes prasības, attiecībā uz saules paneļu montāžu, jo tās var atšķirties dažādās teritorijās. Tā jau laicīgi parūpēsieties, lai saules paneļi tiktu izvietoti atbilstošā veidā. Svarīgi ņemt vērā, ka nekādā gadījumā saules paneļu sistēmu nedrīkst pievienot elektrotīklam bez “Sadales tīkla” atļaujas. Tā nepieciešama, lai netiktu radīti riski savām un kaimiņu elektroiekārtām, kā arī netiktu apdraudēta to cilvēku dzīvība, kas strādā elektrotīklā. Mikroģeneratora pieslēgšanu var pieteikt “Sadales tīkla” klientu portālā e-st.lv.

3. Piemērotas vietas izvēle un jumta atbilstība

Saules paneļu ideālā atrašanās vieta būtu vērsta uz dienvidiem un bez noēnojuma visas dienas garumā. Tādēļ svarīgi plānoto vietu izvērtēt, ņemot vērā saulaino stundu skaitu un potenciālos šķēršļus. Būtisks arī jumta stāvoklis, uz kura tiks izvietoti saules paneļi, tam jābūt gana stabilam un ilgmūžīgam. Ideālais jumta leņķis, lai visefektīvāk uztvertu saules gaismu, Latvijā ir apmēram 35-40 grādi. Jāņem vērā arī tas, ka jumta segums ietekmēs saules paneļu montāžas izmaksas – ekonomiski izdevīgāks šis process būs uz metāla profila lokšņu, bitumena jumtiem, savukārt dārgākus stiprinājumus un sarežģītākas instalācijas metodes prasīs jumti ar mīksto viļņoto lokšņu un dakstiņu segumu.

Situācijās, kad jumta segums ir no azbesta šīfera, uz kura saules paneļus uzstādīt nav ieteicams, kā arī, ja mājas jumtam ir liels noēnojums no kokiem vai citām konstrukcijām, būtu jāapsver saules paneļu uzstādīšana uz zemes.

4. Uzticama piegādātāja izvēle

Lai izvēlētos uzticamu piegādātāju, kas piedāvā augstas kvalitātes produktus un profesionālu instalācijas pakalpojumu, svarīgi pievērst uzmanību sertifikācijai, ilgtspējai, kā arī paneļu ražotājam un klientu servisam. Piegādātāja izvēlē jāpārliecinās, ka viņu produkti ir sertificēti un atbilst starptautiskajiem standartiem, ka invertora iestatījumus veiks sertificēts būvspeciālists. Par to, vai uzrādītais sertifikāts atbilst elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādīšanas prasībām, var pārliecināties Sadales tīkla mājas lapā.

Apsveriet arī piegādātāja finansiālo stabilitāti un reputāciju, tas garantēs uzņēmuma spēju nodrošināt nepieciešamo atbalstu un servisu visu garantijas periodu – 25 gadu garumā. Tāpat svarīgi ir noskaidrot, kāda ražotāja saules paneļu sistēmas pārdevējs piedāvā uzstādīt, lai būtu pārliecība par to kvalitāti un ilgtspēju.

5. Izdevīgākā piedāvājuma aprēķināšana

Piedāvājumi un risinājumi šobrīd tirgū ir ļoti daudz un dažādi. Lai aprēķinātu izdevīgāko, ieteicams dalīt kopējās sistēmas izmaksas (iekārtas, montāža, sistēmas ieregulēšana, dokumentācijas sagatavošana) ar tās jaudu kilovatos. Tas ļaus salīdzināt dažādu piedāvājumu cenu par kilovatu. Uzmanība jāpievērš arī slēptajām izmaksām, kuras bieži vien nav iekļautas sākotnējā piedāvājumā, piemēram, invertora iestatīšana, ceļa izdevumi, protokola vai citas dokumentācijas sagatavošana, papildu aprīkojuma izmaksas, lai nodrošinātu maksimāli efektīvu darbību. Tādēļ vienmēr potenciālajam piegādātājam ir droši jājautā par pilnīgi visām izmaksām, kā arī garantijas termiņiem, vai piedāvātā garantija iekārtām neprasa kādu papildus maksu.

Noskaidro visu, kas ir svarīgs

Saules paneļu izvēle un uzstādīšana ir apjomīgs process, kurš var radīt dažādus būtiskus jautājumus vislabākā piedāvājuma izvēlē. Tādēļ Tet organizē saules paneļu klientu dienu 25.maijā plkst.15.00, kurā jebkurš interesents varēs uzzināt gan par paneļu montāžu, gan par valsts atbalsta saņemšanu saules paneļu uzstādīšanai, enerģijas patēriņa uzraudzību, efektīvas lietošanas paradumu un to, kā aprēķināt saules paneļu sistēmas iegādes atmaksāšanās periodu individuālā situācijā. Pasākumā piedalīsies Vides investīciju fonda pārstāvji, Tet un Citrus Solutions eksperti, kā arī būs iespēja uzzināt pieredzes stāstus par saules paneļu uzstādīšanu. Piesakies šeit, lai apmeklētu klientu dienu: https://www.tet.lv/akcijas/piesakies-tet-klientu-dienam

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar