Notiks Dundagas sklandraušu festivāls
Sestdien, 2022. gada 23. jūlijā, notiks tradicionālais Dundagas sklandraušu festivāls. Visas dienas garumā līdz pat rīta ausmai Dundagā gaidāmi 25 pasākumi, kuros dundadznieki un Dundagas viesi pēc ilgāka pārtraukuma varēs baudīt daudzveidīgu kultūras programmu, sklandraušu gadatirgu un kopā būšanas prieku.
Svētku programmu plkst. 12:00 aizsāks koncerts «Lai tāpēc šodien torņi skan!» Dundagas Ev. luteriskajā baznīcā. Janis Rozentāls 1912. gada 5. jūnijā Dundagas altārgleznu «Lieldienu rīts» izstādīja Rīgā, Vācu mākslas biedrības telpās, piesaistot lielu sabiedrības uzmanību. Savā vietā – Dundagas Ev. luteriskajā baznīcā to novietoja 1912. gada 29. jūlijā. Atzīmējot altārgleznas 110. gadadienu, izskanēs oriģinālas programmas koncerts, ko gatavo ērģelniece Ilze Reine un soliste Jolanta Strikaite-Lapiņa. Programmā iekļauti skaņdarbi, kas sumina Dundagu (Marģera Zariņa «Kurzemes baroks» ar sadaļu «Dundagas zvaigžņu velve») un pieskaras gleznas vēstījumam – augšāmcelšanās tēmai (Romualda Jermaka, Alfrēda Kalniņa, Ligitas Sneibes un Jāņa Lūsēna skaņdarbi). Koncertā tiks atskaņots arī Raimonda Paula ērģeļdarbs «Pie baznīcas», kas tapis iedvesmojoties no Rozentāla gleznas «No baznīcas». Koncertu organizē Laikmetīgās mākslas institūts. Koncertu atbalsta VKKF, Latvijas Valsts meži, Kurzemes plānošanas reģions un Dundagas Ev. luteriskā draudze.
No plkst. 13:00 Dundagas sklandraušu festivāls turpināsies Dundagas pils parka estrādē, Dundagas pilī un tās apkārtnē. Te notiks sklandraušu cepšanas demonstrējumi, sklandraušu tirgus, mākslas nodarbība bērniem «Sklandraušu pasaciņa» un sklandraušu sumināšana koncertā, kurā piedalīsies kapela «Hāgenskalna muzikanti», Kolkas Tautas nama koklētāju ansamblis, Dundagas Mākslas un mūzikas skolas audzēkņi, Tautas deju kolektīvs «Dun–dang» un draugi. Festivāla programmā īpaša vieta šoreiz tiks veltīta arī lakatu kultūrai. Pils pagalmā būs skatāma lakatu un to stāstu izstāde, kā arī gaidāma lakatu aušanas darbnīca un lakatu audēju un lakatu stāstu stāstītāju godināšana. Festivāla programmu noslēgs rokgrupas «Pērkons» koncerts un kantrī mūzikas grupas «Tālbraucēji» spēlēta zaļumballe.
Pirmais Dundagas sklandraušu festivāls notika 2015. gadā, lai pievērstu uzmanību sklandraušu gatavošanas tradīcijai un tās pārmantošanai, atzīmētu sklandraušu iekļaušanu Eiropas Komisijas reģistra «Garantēta tradicionāla īpatnība» sarakstā. Sklandrausis ir sens kurzemnieku ēdiens, ziņas par tā gatavošanu un ēšanu sniedzas senā pagātnē. Tā priekštecis ir vienkāršs ugunskura oglēs cepts neraudzētas rudzu mīklas rausis ar pildījumu. Par rauša pildījumu liecina arī tā nosaukums un uzlocītās rauša malas (‘žogs’, ‘sklanda’), kas kalpojušas par aizsargu, lai pildījums neiztecētu ugunī. Tomēr šī vienkāršā rauša vēsturiskā nozīme transformējusies un kopš burkānu un kartupeļu ienākšanas Latvijas teritorijā, un šo dārzeņu straujas popularitātes iegūšanas, tie saistīti ar svētkiem – gadskārtām un svinamajām dienām. Tāpēc sklandrausis nav ikdienas ēdiens, bet svētki. Doma par svētkiem un svētku prieku vieno arī visu festivāla programmu.
Ar festivāla programmu var iepazīties: https://www.visit.dundaga.lv/events/2022/07/603.
Dundagas pils ir vecākā un lielākā Ziemeļkurzemes pils, kas cieši saistīta ar baltvācu kultūras mantojumu. Tā celta līdzās Vanemas kuršu pilskalnam un kopš 1237. gada tika pierakstīta Rīgas bīskapijai, vēlāk – Rīgas domkapitulam un vairāk kā 200 gadus (līdz 1920. gada agrārreformai) tā piederēja muižnieku Ostenzakenu dzimtai, kas no šejienes pārvaldīja kā Ziemeļkurzemi, tā – Dienvidkurzemi. Pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumam 2021. gadā noslēdzās vērienīgi pils atjaunošanas darbi – tika atjaunota daļa pirmā un otrā stāva telpu.
Pasākumu organizē Talsu novada pašvaldības iestāde Dundagas Kultūras pils, kas darbojas vēsturiskajā Dundagas pilī.
Foto:publicitātes
TOP Komentāri