Nedēļa pēc reformas. Kā veicies aptiekām un ko zināt pacientiem?
Zāļu tirgus reformas sasteigtā ieviešana un tās izaicinājumi pirmo reizi ilgākā laika periodā radījuši vienotu nostāju, apvienojot farmācijas nozares dalībniekus – raisot neapmierinātību par procesa virzību, nesamērīgu slogu katram farmaceitam, kā arī digitālajam laikmetam neatbilstošu ārstu un pacientu informētību par jaunajām pārmaiņām.
Lai pārrunātu situāciju un izgaismotu nozarei un pacientiem būtiskas pārmaiņas, publiskajā telpā norisinās dažādas nozares līderu un profesionāļu diskusijas, cenšoties izskaidrot Veselības ministrijas (VM) radīto reformu, kas cieši skar farmaceitus, aptiekas un zāļu apgādes uzņēmumus – tā, lai esošajos apstākļos saglabātu sabiedrības cieņu un izpratni par farmaceita lomu veselības aprūpē, kā arī mērķu un viedokļu gūzmā nepazaudētu galveno – pacientu un viņam nepieciešamo farmaceitisko aprūpi.
Uz kopīgu publisku sarunu, lai izvērtētu VM virzītās reformas ieviešanas procesu un aktualizētu pacientiem būtiskākos jautājumus, tikās arī Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Dace Ķikute, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene un Latvijas Universitātes (LU) Farmācijas bakalaura un maģistra programmas direktore Zane Dzirkale.
“Gribu pateikties farmaceitiem, kas ar šo situāciju kopumā tikuši galā labi. Mums pateicības vārdus šobrīd saka maz, tāpēc īpaši vēlos uzteikt kolēģu veikumu. Protams, ik dienu saskaramies ar daudzām tehniskām neskaidrībām, likumdošanas niansēm, ko tiesību akti nav paredzējuši, kā arī iedzīvotāju neapmierinātību un neziņu, saskaroties ar jauninājumiem,” norāda LFB prezidente D. Ķikute. Viņa uzsver arī nozares īpaši stingro regulējumu, kas farmaceitam par katru viņa iespējamu neizdarību vai nepareizu uzdevuma izpildi paredz stingrus sodus.
“Šo reformu vēl arvien redzu kā eksperimentu. Arvien trūkst atbildes uz daudziem būtiskiem jautājumiem un vienlaikus parādās nianses, ar kurām nebijām rēķinājušies un par kurām mums pat nebija nojausmas. Piemēram, 17. decembrī tika paziņots, ka daudzkārt lietojamā papīra recepte būs jādigitalizē un pacientiem jāatņem. Tas mums bija pilnīgs jaunums. Ja sešus mēnešus ieviesām tehniskas izmaiņas, par kurām bijām iepriekš informēti, tad šādi pavērsieni nedēļu pirms grozījumu spēkā stāšanās pilnībā izsit no darbu plāna. Un, protams, nodrošināt pacientu un farmaceitu informētību, īpaši gadumijas svētku laikā, bija izaicinoši. Otra lielā problēma, kas ir aktualizējusies pēdējā mēneša laikā – kurš sedz zāļu piegādes izmaksas no lieltirgotavas līdz aptiekai? Lai pacienti nepaliktu bez zālēm, jautājums ir steidzami jārisina.. Vienlaikus ar nepacietību gaidām no ministrijas jauno aptieku pakalpojumu plānu. Farmaceita zināšanas un pieejamība ir būtisks resurss, ko veselības aprūpē var izmantot pacientu labā,” situāciju raksturo Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja A. Ritene.
Visas sarunas dalībnieces bija vienisprātis, ka reformas ieviešanā būtisku jaunievedumu testēšana laikus ir izpalikusi. Iecerētā procesa veiksmīgai virzībai Veselības ministrijai kļūdas vajadzēja savlaicīgi identificēt, un tās bija jānovērš, vai arī jauninājumi jāievieš pakāpeniski, pa vienam. Vienlaikus konstatēts, ka kopējais solītais zāļu cenu samazinājums pacientiem, ja vispār ir, tad tikai dažām pacientu grupām, minimāls un fragmentārs – tieši pretēji lielām pacientu grupām medikamenti dažādu apstākļu dēļ kļuvuši dārgāki, tāpēc mazticams, ka reforma sniegs ilgtermiņa efektu. Tāpat kā iepriekš lielāko daļu no zāļu cenas veido ražotāju cena un PVN. Lai gan viens no izvirzītajiem reformas mērķiem ir cenu līdzsvarošana ar Lietuvu un Igauniju, tas ir novedis vien pie ražotāju cenu celšanās, lai tās Latvijā būtu vienlīdz augstas ar kaimiņvalstīm.
LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norāda: “Kamēr Latvijā netiks samazināta PVN likme medikamentiem un nepaplašināsies kompensējamo zāļu un diagnožu saraksts, tikmēr zāļu cenu vienādošana ar kaimiņvalstīm nav iespējama. Turklāt, katra neskaidrība, neprecizitāte, ko nes šī reforma, vispirms, skar tieši pacientus, kas šajā procesā izrādījušies piemirsti. Šajā laikā aicinu aptieku apmeklētājus būt saprotošiem, jo darbs un atbildība pret pacientiem, kas šobrīd reformas pirmajās nedēļās no valsts puses uzlikta farmaceitiem, ir sarežģīta un resursus prasoša.”
Eksperti diskusijā īpaši pievērsās farmaceita lomai veselības aprūpes nozarē un šī brīža ģeopolitiskajā situācijā, kā arī farmaceita profesijas prestižam un aktualitātei topošo speciālistu vidū, īpaši ņemot vērā VM reformas ietekmi, kas farmaceita profesijā un atbildību jomās radījusi būtiskas pārmaiņas un neskaidrības. Diskutējot par šiem aspektiem, LU Farmācijas bakalaura un maģistra programmas direktore Zane Dzirkale arvien aicināja jauniešus izvēlēties farmaceita profesiju, norādot, ka tā ir ne vien dinamiska un aizraujoša, bet arī ļoti atbildīga un sabiedrībā augsti novērtēta specialitāte. Viņa rosināja pacientus atrast katram savu uzticamo farmaceitu un izmantot tā unikālās zināšanas un farmaceitisko aprūpi, līdzdarbojoties savas veselības saglabāšanā un ārstēšanās procesā.
Foto:publicitātes
TOP Komentāri