Latvijā atklāti vairāki gadījumi ar jauno Covid-19 paveidu – Ugandas celmu

Turpinot pozitīvo Covid-19 paraugu sekvencēšanu, jaunākā informācija liecina, ka Latvijā apstiprināti septiņi gadījumi ar  jaunu Covid-19 celmu A.23.1. (Ugandas celms). 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir saņēmis informāciju par septiņiem SARS-CoV-2 vīrusa A.23.1. celma gadījumiem, kas konstatēti, sekvencējot SARS-CoV-2 paraugus. 

Seši A.23.1 celma gadījumi reģistrēti Liepājā. Cilvēki saslimuši laika posmā no 22. februāra līdz 3. martam. Jau zināms, ka četri saslimušie ir vecumā no 20 līdz 29 gadiem, viens – vecumā no 30 līdz 39 gadiem, un viens – vecumā no 70 līdz 79 gadiem. No šiem sešiem cilvēkiem četras ir sievietes, bet divi – vīrieši. Iepriekš veiktajā epidemioloģiskajā izmeklēšanā par šiem gadījumiem nevienā no šiem gadījumiem inficēšanās apstākļus noskaidrot neizdevās, tomēr epidemiologi atkārtoti aptaujās minētos pacientus. Savukārt par septīto gadījumu informācija šobrīd tiek precizēta. 

Ugandā jaunatklātais koronavīrusa paveids A.23.1 veidojies neatkarīgi no Apvienotās Karalistes varianta B.1.1.7. Celmam ir atklāta mutācija, kas varētu nozīmēt līdzīgu “uzvedību” kā Apvienotās Karalistes variantam, kuram ir līdzīga mutācija pīķa proteīnā.

Pirmais šāds gadījums atklāts Ugandā 2020. gada martā. A.23.1. celms atklāts arī Apvienotajā Karalistē, Ruandā, Kambodžā un Kanādā. Ugandas paveids jeb A.23.1. celms šobrīd ir maz pētīts un plašāka informācija par to vēl nav pieejama.

Atgādinām, ka drošības pasākumi saglabājas līdzšinējie – pēc iespējas strādāt attālināti, ievērot fizisko distancēšanos sabiedriskās vietās, pareizi valkāt sejas masku, lai tā nosegtu degunu un muti, netikties ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības. Atgādinām, ka visbiežāk inficēšanās notiek tuvāko cilvēku lokā – no ģimenes locekļiem, darbavietā, starp draugiem un paziņām.

TOP Komentāri

avatar