Lai kājas nekļūst kā bluķi – seši padomi profilaksei

Pirmais vēnu varikozes jeb vēnu mazspēja simptoms ir kāju pietūkums, kas veidojas tāpēc, ka ir traucēta šķidruma (asins un limfa) attece. Mēness aptiekas farmaceite Natālija Petrenko skaidro, kāpēc problēma ir nopietna un ko darīt situācijas uzlabošanai.

Vēnu varikoze ir plaši izplatīta slimība. Paplašinātas vēnas norāda uz sliktu asinsriti, kuras cēlonis ir asinsvadu elastības trūkums. Vēnu varikozes gadījumā virspusējo vēnu vārstuļi nespēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju – virzīt asinis uz sirdi, tādēļ rodas asins sastrēgums kājās.

Artērijas un vēnas. Kāda ir atšķirība?

Sirds organismā pumpē asinis gan pa artērijām, gan pa vēnām. Artērijas ir asinsvadi, pa kuriem asinis plūst virzienā no sirds. Artēriju sieniņas pārklāj gludā muskulatūra, tā veido artērijās spiedienu (muskuļi var sarauties un atslābināties, tādā veidā vai nu paaugstinot, vai samazinot spiedienu). Savukārt vēnas ir asinsvadi, pa kuriem asinis plūst uz sirdi. Vēnu sienas ir plānas, spiediens tajās ir mazs. Atšķirībā no artērijām vēnās nav muskulatūras, asinis tās dzen ar speciālu vārstuļu palīdzību. Vārstuļi neļauj plūst asinīm citā virzienā, tikai uz sirdi. Asins plūsmu veicina arī skeleta muskuļu saraušanās (piemēram, staigājot vai skrienot tiek stimulēta asins plūsma uz sirdi). Tieši tāpēc, ja tev ir mazkustīgs dzīvesveids, ja ilgstoši sēdi vai stāvi, asinīm tikt atpakaļ uz sirdi ir grūtāk. Vēnu mazspēja ir tieši šo vārstuļu mazspēja. Ja problēmai nepievērš uzmanību un laikus nesāk ārstēt, lai to apturētu, var attīstīties ļoti nopietna, hroniska vēnu mazspēja (HVM). Tās galvenais iemesls ir venozā hipertensija. Atceries – HVM ir nopietna, progresējoša slimība.

Simptomi, kas var liecināt par kāju vēnu slimībām

 • Sāpes, diskomforts, nieze un smaguma sajūta kājās.
 • Pietūkušas potītes.
 • Krampji apakšstilba muskuļos.
 • Uz kājām redzami izspiedušies kapilāri un vēnas.
 • Potītes rajonā veidojas pigmentācija vai pat čūlas.

Neārstēšanas sekas

Ja vēnu mazspēju neārstē, ar laiku attīstās bīstama hroniska slimības forma. Kļūst labi redzams vēnu tīklojums un zili vēnu mezgli, jo muskuļi izspiež vēnas līdz ādas virsmai. Venozā spiediena pieauguma rezultātā parādās audu iestiepums, vēnu izstiepšanās. To sieniņas paplašinās, savijas, notiek audu trofiskas izmaiņas. Pasliktinās audu apgāde ar barības vielām, veidojas tūska potīšu un apakšstilbu rajonā.

Vēnu iekaisuma gadījumā var attīstīties grūti ārstējamas un sāpīgas trofiskās čūlas, ekzēma. Ja vēnas neārstē, var rasties komplikācijas – vēnu iekaisums flebīts, tromboze. Trombi var veicināt plaušu emboliju, kas var sākt pārvietoties augšup pa asinsrites sistēmu, izraisot sirdsdarbības traucējumus, insultu, infarktu.

Lai savlaicīgi parūpētos par savu veselību, ieteicams konsultēties ar ārstu.

Ko vari darīt profilaksei?

 • Rūpīgi izvēlies apavus – tiem jābūt maksimāli ērtiem. Atpūtinot kājas, pacel tās augstāk vai turi vienā līmenī ar sirdi.
 • Izvairies no ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas. Ērto un ierasto sēdēšanas pozu ar sakrustotām kājām labāk aizmirst. Ja ikdienā darbs ir uz kājām, nēsā kompresijas zeķes.
 • Pēc iespējas izvairies no uzturēšanās karstās telpās, nevajadzētu karsēties arī pirtī, gulēt karstā vannā (sevišķi, ja ģimenes anamnēzē jau ir vēnu varikoze). Labāk izmanto kontrastdušu un pēc iespējas biežāk pastaigā pa ūdeni dabā.
 • Ēd sabalansētu, šķiedrvielām bagātu ēdienu un katru dienu uzņem pietiekami daudz šķidruma. Ja ir liekais svars, mērķtiecīgi to samazini.
 • No kaitīgajiem ieradumiem būs jāatsakās – tie nodara ļaunu tavam organismam. Gluži tāpat arī stress, tādēļ iemācies tikt ar to galā.
 • Pajautā farmaceitam, kādi vitamīni un uztura bagātinātā var palīdzēt stiprināt asinsvadu sieniņas, samazinot varikozo vēnu veidošanos.

Kā ārstēt?

Visplašāk izmanto medikamentozo ārstēšanu – gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojamus preparātus. Pirmais izvēles preparāts, ko lieto iekšķīgi, ir diosmīns (diosminum) – pussintētisks flavons. Tas ir venotonisks, venozotonisks, aizsargā asinsvadus, palīdz mazināt krampjus un dedzināšanas sajūtu kājās, tam piemīt antioksidanta īpašība. Labāk ir izvēlēties mikronizēto diosmīnu, jo tam ir labāka biopieejamība un tas neizraisa būtiskas blakusparādības. Arī flavonoīdu saturošie preparāti (rutozīdi, Francijas jūras priedes mizas ekstrakts, vīnogu sēklu ekstrakts) mazina tūsku kājās. Visi iekšķīgi uzņemamie preparāti jālieto ēdienreižu laikā, lai mazinātu kuņģa zarna trakta kairinājumu.

Kompleksā ar iekšķīgi lietojamiem preparātiem var būt dažādi geli, kas satur heparīnu. Tie palīdz samazināt smaguma sajūtu, diskomfortu, pietūkumu kājās. Arī kompresijas zeķes var izmantot kā papildlīdzekli venozās atteces uzlabošanai.

Atceries – jebkuras zāles vai uztura bagātinātājus nelieto bez ārsta norādījuma vai farmaceita konsultācijas!

Foto: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar