Ķemeros, Dundagā un Straupē izzinās sikspārņus

Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu uz Sikspārņu nakti 13. jūlijā Ķemeros, 3. augustā Dundagā un 9. augustā Straupē, piedāvājot iespēju tuvāk iepazīt un varbūt arī redzēt vienīgo lidojošo zīdītāju Latvijā. Pasākumu pirmajā daļā sikspārņu pētnieki stāstīs par sikspārņiem, to daudzveidību, izplatību,  noslēpumaino nakts dzīvesveidu un par nepieciešamajiem apstākļiem izdzīvošanai, bet otrajā daļā labvēlīgos laikapstākļos iecerēta sikspārņu vērošanas pastaiga dabā.

Dalībnieku skaits ikvienā pasākumā ir ierobežots, tādēļ vēlme piedalīties jāpiesaka iepriekš, aizpildot pieteikuma anketu vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā “Notikumu kalendārs”. 

Sikspārņu nakts ir senākais un tradīcijām bagātākais dabas izglītības pasākums Ķemeru Nacionālajā parkā, kas notiek jau vairāk nekā 20 gadu un allaž ir kupli apmeklēts. Arī šogad 13. jūlija pasākumā jau no plkst. 19.30 būs gan izzinošas aktivitātes, gan iespēja darboties radoši, gan noklausīties eksperta stāstījumu par sikspārņiem un uzdot jautājumus. Sikspārņu nakts centrālais notikums, kas ierasti sākas pēc saulrieta, ir sikspārņu vērošanas pastaiga. Tajā ar ultraskaņas detektora palīdzību, kas pārveido sikspārņa saucienus cilvēkam sadzirdamā frekvencē, ikviens varēs mēģināt saklausīt vairāku sikspārņu sugu pārstāvjus, kā arī mijkrēslī vērot sikspārņu žiglo lidināšanos. 

3. augustā ikviens interesents pēc plkst. 20.00 ir laipni gaidīts Sikspārņu naktī Dundagas pilī un pils parkā. Sikspārņu pētnieki Dundagu dēvē par Ziemeļkurzemes sikspārņu galvaspilsētu, jo tur ir sikspārņiem labvēlīgi apstākļi, piemēram, vecs parks ar dobumainiem lapukokiem, tuvumā dažādas ēkas, kā arī dīķis. Tādēļ Dundagā sastopama teju puse no kopumā 16 Latvijas sikspārņu sugām.

Savukārt Vidzemes pusē Sikspārņu nakts notiks 9. augustā plkst. 20.00 Lielstraupes pilī un parkā. Pirms pasākuma būs iespēja izstaigāt Lielstraupes pili (par maksu), bet pasākuma laikā notiks arī radošās darbnīcas bērniem par sikspārņu tematiku. Arī šajā pils parkā mīt sikspārņi, kurus eksperts mēģinās saklausīt un parādīt klātesošajiem.   

Pasākuma apmeklētājiem ieteicams vilkt ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus, noderēs arī kabatas lukturis un odu atbaidīšanas līdzeklis. 

Visi Latvijā mītošie sikspārņi ir īpaši aizsargājami, cilvēkam nekaitīgi un pārsvarā darbojas naktīs un pārtiek no kukaiņiem. Nakts laikā tie uzņem barības vielas, kas veido trešdaļu no pašu svara, apēdot pat 600 odu laikposmā starp saulrietu un saullēktu. Mazajiem, lidojošām pelēm līdzīgajiem dzīvniekiem ir ne vien būtiska loma kukaiņu aprites regulēšanā, bet arī bioloģiskās daudzveidības veidošanā.  

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar