Karstie dzērieni no saldētām ogām – vitamīnu un garšu buķete

Uz rudens un ziemas sliekšņa daudzi tā vien ilgojas pēc vasaras. Ir laiks sākt iztukšot saldētavas, kur noglabātās ogas ir kā radītas sildošu, aromātisku karsto dzērienu pagatavošanai. Rimi Gardēdis, šefpavārs Normunds Baranovskis dalās trīs lieliskās receptēs un atklāj triku, kas ļaus iegūt vienmēr dzidru karsto dzērienu.

Pretēji izplatītam uzskatam saldētās ogās nav daudz C vitamīna, jo tas nav termiski stabils un saldēšanas laikā izzūd. Toties šķiedrvielas un mikroelementi saglabājas arī saldētos produktos. Nemaz nerunājot par garšu, kas glabā atmiņas par vasaru, sauli un siltumu! 

“No saldētām ogām var gatavot desertus, smūtijus, pievienot tās brokastu biezputrai vai jogurtam. Bet pēc ārā pavadītas dienas nav nekā labāka par aromātisku, karstu ziemas dzērienu! Ar tiem droši var eksperimentēt, miksēt dažādas ogas ar saldētu vai svaigu augļu gabaliņiem, augļu un ogu sulām. Apelsīna mizas vietā, ko itin bieži pievieno karstajiem dzērieniem, var likt mandarīnu mizas, kas piešķirs dzērienam ne tik ierastu noti,” iesaka Rimi Gardēdis, šefpavārs Normunds Baranovskis.

Viņš atklāj, kā panākt, lai dzēriens vienmēr izdotos dzidrs: galvenais ir to sildīt pamazām, bet strauji nekarsēt un neuzvārīt, lai ogas nepārsprāgtu. Šādi pagatavotu dzērienu varēs ērti nokāst sietā. Bet, ja savārītās ogas plānots izmantot vēl citu gardumu pagatavošanai, garšvielas ieteicams katliņā peldināt marles vīstoklītī, lai tās nesajauktos ar ogām.

Karstais Ziemassvētku dzēriens

Nepieciešams:

200–300 g saldētu upeņu, jāņogu vai ķiršu;

1 litrs ūdens;

1 litrs ābolu vai gaišo vīnogu sulas;

2–3 krustnagliņas; 

kanēļa standziņas; 

sauja kaltētu citrona vai apelsīna miziņu vai miza no svaiga apelsīna; 

2 smaržīgie pipari;

šķipsniņa muskatrieksta;

1 kardamona sēkliņa.

Pagatavošana

Liec katlā saldētās ogas, sulu, ūdeni un garšvielas, lēnām – apmēram 30 minūtes – karsē, bet nevāri. Pēc tam jāļauj tam nedaudz atdzist, jo garšvielām vajag laiku, lai tās pilnībā atvērtos. Tad nokās caur sietu. 

No pāri palikušajām ogām var pagatavot ātro ievārījumu: pievieno 200 ml ūdens, nedaudz cukura, 1–2 ēdamkarotes kartupeļu cietes, mazliet citrona sulas un maisot uzvāri.

Zemeņu un piparmētru dzēriens ar sildošu noti

Nepieciešams:

400 g saldētu zemeņu;

2 litri ūdens;

cukurs pēc garšas;

1 laims; 

2 apelsīni;

2 smaržīgie pipari; 

4–5 plānas šķēlītes svaiga ingvera;

tējkarote kaltētu piparmētras lapu.

Pagatavošana

Visas sastāvdaļas liec katlā (piparmētru lapas un garšvielas ieteicams ietīt marles sainītī). Laimu un apelsīnus pārgriez uz pusēm, sulu izspied katlā, apelsīna pusītes pievieno dzērienam un visu lēnām karsē apmēram 30 minūtes, tad nokās. 

Smaržīgie pipari dos dzērienam koķetu noti, jo pipari lieliski sader ar zemenēm. Cukuru var nepievienot, bet jau gatavam dzērienam pielikt medu, kas piešķirs papildu garšas niansi. Savukārt ogas var iemaisīt konditorejas mīklā, pagatavot ātro ievārījumu, apēst ar pankūkām vai vafelēm. 

Ķiršu dzēriens ar āboliem un bumbieriem

Nepieciešams:

1 ābols;

1 bumbieris; 

200 g saldētu ķiršu;

2 litri ūdens; 

cukurs pēc garšas; 

1 kanēļa standziņas; 

miziņa no 1 citrona. 

Pagatavošana

Ābolu un bumbieri nomizo, sagriez gabaliņos. Liec visas sastāvdaļas katliņā un lēnām karsē nevārot, nokās un izbaudi lielisko garšu harmoniju, ko dod skābenais ābols un ķirši, saldais bumbieris un atsvaidzinošais citruss. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar