Jauniešos vērojama apzināta vēlme pēc izglītības

Mūsdienu jaunieši ir krietni mainījušies, salīdzinot ar jauniem cilvēkiem pagātnē, un tas ir dabiski. Jaunie cilvēki ātri pieaug, veido savu priekšstatu par lietām un pasauli un demonstrē apzinātu vēlmi pēc izglītības, meklējot iespējas un veidus – tās ir tendences, kas raksturo šodienas jauniešus. Virkne jauniešu spēj veiksmīgi savienot mācības, sportu un citas aizraušanās, apzinoties, cik svarīga ir izglītība un izmantojot tās iespējas, kādu nebija pirms divdesmit un vairāk gadiem. 

Skaidri zina, ko vēlas 

Strādājot ar jauniešiem ikdienā, pārliecinos, ka liela daļa ir ļoti nobrieduši domāšanā un skaidri zina, ko vēlas. Mācību vai karjeras izvēlē noteicošais vairāk nav vecāku viedoklis – jaunieši paši spēj izdarīt izvēles, pieņemt svarīgus lēmumus un vecāki šajā procesā piedalās kā atbalsta plecs. Īpaši spilgti tas izpaužas jauniešos, kuri nodarbojas ar sportu vai kādu citu aizraušanos, kas sākotnēji ir hobija līmenī, bet pakāpeniski pārtop par nopietnu aizraušanos, sasniedzot pat profesionālu līmeni. Raugoties uz sevi vidusskolā laikā, varu droši teikt, ka nebiju tik gatava un nobriedusi dzīvei kā mūsdienu jaunieši, tāpēc ar prieku skatos viņu izaugsmē.

Pandēmija parādīja dažādu nozaru trauslumu  

Mācoties vidusskolā, augstlēkšanu uztvēru kā brīvā laika pavadīšanas veidu. Tikai universitātes laikā, pateicoties pasniedzēju ieteikumiem un aicinājumam, sapratu, ka vēlos sportam veltīt vairāk laika un nodarboties ar to profesionālā līmenī. Apzinājos, ka izglītība nevar palikt otrajā plānā, tāpēc galvenais uzdevums bija spēt visu apvienot. Tieši tāpēc priecājos, ka arī aizvien vairāk jauno sportistu apzinās izglītības nozīmi. Sports mūsdienās ir ļoti nežēlīgs, jāsakrīt ļoti daudz faktoriem, lai karjera izvērstos veiksmīga. Tāpat sportā gadās arī traumas un citas neparedzētas situācijas, kas pēkšņi var apturēt karjeru. Neizbēgami radīsies jautājums – ko darīt tālāk? Tas viss parāda un pasaka priekšā, ka dzīve ir jāplāno uz priekšu, jābūt gan A, gan B, gan C plānam, lai neapjuktu pie dažādām neparedzētām situācijām. Arī pandēmija to apstiprināja. Ļoti svarīga ir vēlme augt, attīstīties un mācīties. Ja cilvēkam piemīt šīs īpašības, viņš vienmēr spēs rast risinājumu dažādām problēmām un situācijām.

Izglītība ir plāns B 

Ne visi, kas mācās mūzikas skolā, būs profesionāli mūziķi, un, ne visi profesionālie sportisti pēc karjeras beigās varēs kļūt par treneriem, tāpēc izglītības ieguve ir stabils pamats un plāns B. Par to esmu pārliecinājusies arī savā dzīvē un karjerā, nokļūstot no profesionālā sporta līdz darbam skolas vadībā. Runājot par savu karjeras izaugsmi, jāsaka, ka viennozīmīgi palīdzēja sporta rūdījums un ambīcijas virzīties uz priekšu. Sākotnēji biju sporta un veselības mācības skolotāja, vēlāk, iegūstot grādu izglītības vadībā, strādāju kā izglītības metodiķe, taču iekšējā balss visu laiku mudināja iet tālāk, mācīties un pilnveidoties. 

Pieņemt mazās neveiksmes 

Lielākajā daļā profesiju ir jāmācās visu laiku, regulāri atsvaidzinot un pilnveidojot zināšanas. Arī sportā izcili rezultāti nenāk viegli – nepieciešams smags darbs un neatlaidība. Un vēl dzīvē jāiemācās pieņemt mazās neveiksmes un ātri tikt tām pāri. Šī prasme ir svarīga ikvienā vecumā un profesijā. Tāpat ir būtiski atcerētais, ka agrāk vai vēlāk, bet ieguldītais darbs atmaksāsies un ikviena gūtā pieredze – noderēs.

Eiropas Tālmācības vidusskolas direktores vietniece, vieglatlēte Madara Onužāne-Saliņa

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar