Ilgi gaidītais skolēnu brīvlaika ceļojums pandēmijas laikā: kas jāņem vērā?

Neraugoties uz kārtējo Covid-19 uzliesmojumu Latvijā, gaidāmajā skolēnu brīvlaikā paredzama liela ceļošanas intensitāte uz ārzemēm. Tomēr šajā laikā gaidāmā ceļojuma plānošanu vajadzētu veikt ar vēl lielāku atbildību un rūpību nekā iepriekš. liecina AAS BALTA (PZU grupa) dati, pozitīva Covid-19 testa dēļ daudziem ceļotājiem ceļojums beidzas, vēl nesācies. Covid-19 dēļ no sapņu ceļojuma nākas atteikties divreiz vairāk ceļotājiem nekā pagājušogad, bet kopējais atlīdzību izmaksu apjoms ceļojumu apdrošināšanā šogad pieaudzis pat par 38%.

Ceļojums beidzas, vēl nesācies

Tādu gadījumu, kad ceļojumu nācies atcelt vai pārtraukt veselības problēmu dēļ, kļūst arvien vairāk: BALTA pieredze rāda, ka šobrīd jau katram desmitajam klientam nepieciešama palīdzība ceļojuma laikā, un viens no biežākajiem iemesliem līdzās lauztām kājām vai akūtām saslimšanām ir Covid-19. Šī vīrusa dēļ ceļotāji nonāk pašizolācijā viesnīcās un lūdz apdrošinātāja palīdzību karantīnas laikā, ārstējas ambulatori un pat nokļūst stacionāros ar vīrusa izraisītu pneimoniju. Tomēr sarežģītie apstākļi neattur cilvēkus no ceļošanas. Starp ceļotāju iecienītākajiem galamērķiem pavasarī bijusi Ēģipte un Kanāriju salas, vasarā pievienojusies Turcija un Grieķija, un arī rudens sezonā daudzas ģimenes ieplānojušas skolēnu brīvlaiku pavadīt siltajā Spānijā, Turcijā, Itālijā un citviet ārpus Latvijas robežām.

BALTA Personu produktu vadītāja Ludmila Ščegoļeva uzsver, ka risku ziņā ceļotājiem jābūt uzmanīgākiem nekā jebkad iepriekš. “Salīdzinājumā ar  2020. gadu šogad ir dubultojies ceļojumu atcelšanas un pārtraukšanas riska iestāšanās faktors. Lielākais gadījumu skaits ir konstatēts tepat Latvijā, kad cilvēks nevar izlidot no valsts, jo pirms ceļojuma Covid-19 tests izrādījies pozitīvs, un Turcijā, kur ceļotājiem no Latvijas jāpaliek karantīnā, jo konstatēta saslimšana pirms atgriešanās mājās,” norāda L. Ščegoļeva.

BALTA vidējās izmaksātās ceļojumu atlīdzības pieaugums pret 2019. gada deviņiem mēnešiem ir aptuveni 54%, un par 34% palielinājies kopējais izmaksāto atlīdzību apjoms. To ietekmē gan Covid-19 nosacījumi, jo daudzās valstīs saņemt medicīnisko palīdzību var tikai ar Covid-19 testu, gan biežāka ceļojumu atcelšana, bagāžas bojājumi utt. Vienlaikus BALTA eksperte uzsver – apdrošināšanas segums šobrīd ir maksimāli iespējamais, ko var nodrošināt pandēmijas laikā.

Uzmanīgi jāseko līdzi ieceļošanas nosacījumiem

Kaut arī Eiropas Savienībā ceļošanas nosacījumus ir atvieglojusi iespēja uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu, katrā valstī var būt savi ieceļošanas nosacījumi. Tāpat pirms ceļojuma uzsākšanas obligāti jāpārliecinās, kādi ieceļošanas nosacījumi attiecināmi uz nepilngadīgiem bērniem – tie katrai valstij var būt atšķirīgi. Visa aktuālā informācija par ieceļošanas nosacījumiem un ierobežojumiem pieejama Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Tiem, kuriem nav sadarbspējīga sertifikāta, joprojām jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts atkarībā no valsts noteiktajām prasībām ne vairāk kā 48 vai 72 stundas pirms izbraukšanas no savas mītnes zemes. Šāds tests jāuzrāda, arī atgriežoties Latvijā, tāpēc jārēķinās, ka ceļojuma laikā būs jāveic tests valstī, kurā atrodaties, jāiepazīstas ar noteikumiem, kā šo testu iespējams veikt, un jārēķinās ar papildu izdevumiem.

BALTA pieredze liecina, ka biežākais negadījums ceļojumu kontekstā iestājas tad, kad vēl mājās pirms izlidošanas tiek konstatēts pozitīvs Covid-19 testa rezultāts un visiem draudzīgi jāsēž karantīnā.

“Obligāts ieteikums – sekot Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē publicētajai informācijai gan pirms ceļojuma, gan tā laikā, jo informācija mēdz mainīties. Otrs būtisks aspekts ir izvēlēties uzticamu apdrošinātāju un saslimstot uzreiz sazināties ar palīdzības dienestu, lai izvairītos no lieka stresa un izdevumiem,” iesaka Ludmila Ščegoļeva.

Vai ir vērts apdrošināt ar Covid-19 saistītos ceļojuma atcelšanas un pārtraukšanas riskus?

Tā kā ir gadījumi, kad Covid-19 var noritēt bez simptomiem, daudziem pozitīvs tests pirms ceļošanas var izrādīties nepatīkams pārsteigums, kas pārvelk svītru ceļojuma plāniem. Tāpēc pirms ceļošanas ieteicams savlaicīgi iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, kas ietver ceļojuma atcelšanas vai pārtraukšanas risku Covid-19 gadījumā.

Ceļojuma atcelšana Latvijā, ja šis risks ir iekļauts polisē, paredz atlīdzību par ceļojuma atcelšanu (viesnīcas, biļetes, ceļazīmes), ja klients saslimst vai tiek ievietots karantīnā pirms ceļojuma sākuma (polise jānoformē vismaz 120 stundas pirms paredzētā ceļojuma sākuma). Ja, esot ārvalstīs, klientam tiek konstatēta inficēšanās ar Covid-19, vai bijusi saskarsme ar inficētu personu un nepieciešams doties karantīnā, tiek segti izdevumi par uzturēšanos karantīnā un transporta izdevumiem, lai atgrieztos mājās. Atsevišķi segumi paredz atlīdzību arī situācijās, kad veselības stāvokļa dēļ (piemēram, paaugstinātas temperatūras vai citu iespējamo Covid-19 simptomu gadījumā) klientu neielaiž lidmašīnā, prāmī vai autobusā, vai tiek liegta iebraukšana valstī. Tomēr dažādiem apdrošinātājiem ir dažādi noteikumi, tāpēc, izvēloties apdrošināšanas kompāniju, noteikti jāpārliecinās, ko tieši un cik lielā apmērā segs izvēlētā polise.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar