Ieteikumi no Sortter auto kredīta vai līzinga izvēlei

Mūsdienās jau pavisam ierasta ir situācija, kad automašīnas iegādē izmantojam kredīta vai līzinga pakalpojumus. Pirkums pietiekami nopietns, lai apsvērtu visas nianses, nemaz nerunājot par to, ka jābūt skaidrai izpratnei par šo pakalpojumu līdzīgajām un atšķirīgajām iezīmēm, kas lielā mērā nosaka arī to, kā tiek atmaksāts aizdevums un kā jārīkojas turpmāk.

Plānojot automašīnas iegādi, vienmēr vajadzētu izskatīt visus variantus, tostarp iespēju aizņemties tikai daļu no nepieciešamās summas, ja daļu automašīnas vērtības varat samaksāt pats. Tāpat ir noteiktas situācijas, kurās labāk izvēlēties – auto kredīts vai auto līzings, stāsta “Sortter” eksperti.

Auto kredīts – lielāki procenti, taču auto ir jūsu īpašumā

Nepieredzējuši pircēji bieži uzskata, ka nav principiālas starpības starp auto kredītu un līzingu, bet tas nav pareizi. Auto kredīts būtībā ir parasts patēriņa kredīts, kad kredītiestāde izskata klienta pieteikumu un pozitīva lēmuma gadījumā pārskaita naudu.

Tālāk aizņēmējs pats lemj, kādu automašīnu pirkt un kā apmaksāt pirkumu – skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu. Teorētiski šos naudas līdzekļus iespējams iztērēt arī kaut kam citam, bet tad jārēķinās, ka banka (bankas kontrolē aizdevum mērķi) var pārskatīt piešķirto kredītlikmi.

“Kreditors nereti piedāvā īpaši izdevīgus nosacījumus tieši auto kredītam, bet, ja darījums nav noticis un uz jūsu vārda tā arī netiek reģistrēta automašīna, likme var tikt paaugstināta, līdz tā atbilst parastam patēriņa kredītam,” skaidro kredītu salīdzināšanas rīka Sortter speciālisti.

Līzings – zemāki procenti, taču auto pieder līzinga kompānijai

Līzinga process ir atšķirīgs, un līzinga ņēmējam paredz citādus noteikumus. Līzinga devējs, piemēram, pārskaita naudu automašīnas pārdevējam un kļūst par spēkrata faktisko īpašnieku. Savukārt klients šo auto saņem lietošanā, kamēr tiek izmaksāta visa līgumā iekļautā aizdevuma summa.

Tādējādi situācijas atšķiras gan klientiem, gan  kredīta un līzinga izsniedzējiem. Kredīta gadījumā lielāku risku uzņemas kredītiestāde, jo parasti ķīla netiek prasīta – pietiek ar pozitīvu lēmumu par kredīta piešķiršanu. Ja klientam rodas finansiālas problēmas, bankai nākas sākt piedziņas procedūru, kas ir laika un resursu ietilpīga. Līzinga situācijā tā izsniedzējs var vienkārši atņemt automašīnu, kas ir tās īpašums līdz pilnam līzinga atmaksas brīdim.

Tāpēc arī līzinga un auto kredīta likmes ir dažādas: līzinga likme bankās ir vidēji no 2% līdz 5% (nebanku sektorā tā būs daudz augstāka), auto kredītam bankās un finanšu uzņēmumos – 7% -10% un augstāka.

Kuru  finansējumu izvēlēties?

Auto līzings, kā uzskata speciālisti, noteikti ir izdevīgākais risinājums gadījumā, ja esat iecerējis iegādāties jaunu vai salīdzinoši jaunu automašīnu. Auto kredīts ir salīdzinoši dārgs produkts, tāpēc, ja automašīnas cena ir piemēram, 25 tūkstoši eiro un pirmā iemaksa – pieci tūkstoši eiro, procentuālā atšķirība kopējā atmaksājamā summā būs ļoti jūtama. Kā arī reti kurš kreditors izsniedz auto kredītu ar tādu aizdevuma summu.

Līzinga mīnuss, protams, ir īpašumtiesības, kas paliek bankai, kamēr kredīts ir atmaksāts, kā arī automašīnas lietošanas noteikumi, kuros, piemēram, varētu būt iekļauta nepieciešamība saskaņot ārvalstu braucienus, apdrošināšanu un citas nianses.

Vēl viens līzinga mīnuss ir pirmā iemaksa, kas parasti ir 10% līdz 20% no pirkuma cenas. Savukārt auto kredīta gadījumā pirmā iemaksa parasti nav nepieciešama, klients pats izlemj, cik liela summa vajadzīga no kredītiestādes.

Tāpat vērts paturēt prātā, ka banku līzinga kompānijām ir diezgan strikti noteiktas minimālās aizņēmuma summas un maksimālie automobiļa vecuma ierobežojumi. Saskaņā ar banku vietnēs pieejamo informāciju “Citadele” piedāvā līzingu ne mazāk kā 5 000 eiro apjomā, “SEB” – no 7 200 eiro, “Swedbank” – no 7 000 eiro. Šīs summas var mainīties atkarībā no bankas politikas un dažādām īpašām akcijām, tomēr tas būtu jāņem vērā.

Limiti ir arī auto kredītam: “Citadele” un “SEB” (saskaņā ar banku vietnēs minēto informāciju) izsniegs ne vairāk kā 15 tūkstošus eiro, “Swedbank” – līdz 12 tūkstošiem, “Bigbank” – līdz 25 tūkstošiem eiro. Tādējādi var secināt: ja automašīnas cena pārsniegs 25 tūkstošus eiro, labākais un arī vienīgi pieejamais variants ir auto līzings.

Foto: publicitātes

Materiāls tapis sadarbībā ar Sortter OY (apmaksāta informācija)

TOP Komentāri

avatar