Iesniedz 880 457 parakstus par zvēraudzēšanas izbeigšanu visā pasaulē
Ūdeles ir ļoti uzņēmīgas pret Covid-19. Vīruss strauji izplatās audzētavās, kurās bieži vien tūkstošiem dzīvnieku tiek turēti saspiestos, antisanitāros un stresa pilnos apstākļos. Kopš 2020. gada aprīļa Covid-19 atklāts vairāk nekā 440 ūdeļu fermās 12 Eiropas un Ziemeļamerikas valstīs, tostarp Latvijā. Ar vīrusu inficējušās (un rezultātā nokautas) miljoniem ūdeļu, un to skaits turpina augt.
Veselības jomas autoritātes, tādas kā Pasaules Veselības organizācija, ir brīdinājušas, ka Covid-19 ūdeļu fermās apdraud gan cilvēkus, gan savvaļas dzīvniekus. Turklāt pētnieki pauduši bažas, ka ūdelēs atrastie vīrusa varianti var samazināt vakcīnu efektivitāti.
Neskatoties uz to, lielākā daļa kažokādu ražotājvalstu ļauj zvēraudzētājiem turpināt intensīvu ūdeļu pavairošanu par spīti augošajām bažām par sabiedrības veselību. G20 samitā Romā pasaules līderiem būs iespēja atzīt zvēraudzēšanas radītos riskus un nekavējoties rīkoties, lai šo praksi izbeigtu.
Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere komentē: “Covid-19 uzliesmojumi ūdeļu fermās parāda, ka cietsirdīgie, nehigiēniskie zvēraudzētavu apstākļi ir ideāli piemēroti vīrusu izplatībai un mutācijai. Petīcijas parakstītāji aicina pasaules līderus atzīt pandēmisko slimību riskus, ko rada šī industrija, un steidzami rīkoties, lai to izbeigtu.”
Covid-19 krīze turpina negatīvi ietekmēt industriju, kuras noriets sācies jau iepriekš. Pēdējās divās desmitgadēs 20 valstis ir ierobežojušas zvēraudzēšanu, apliecinot, ka šī prakse ir nežēlīga, nemoderna un nevajadzīga. Atbildot patērētāju vēlmei pēc ētiski ražota apģērba, arvien vairāk dizaineru atsakās no kažokādu izmantošanas savās kolekcijās. Pēdējos gados kažokādu cenas strauji samazinājušās, un to krājumi mēdz palikt neizpārdoti.
Savu atbalstītāju vārdā “Fur Free Alliance” kopā ar tās dalīborganizāciju biedrību “Dzīvnieku brīvība” aicina visas kažokādu ražotājvalstis nekavējoties rīkoties, lai apturētu šo panīkušo industriju, un mudina G20 līderus publiski atzīt, ka zvēraudzēšanai ir jābeidzas. Zvēraudzēšana rada gan milzīgas ciešanas dzīvniekiem, gan labvēlīgus apstākļus, lai rastos no dzīvniekiem uz cilvēkiem pārnēsājamu vīrusu mutācijas. Tas liecina, ka ir īstais laiks atstāt zvēraudzēšanu pagātnē.
TOP Komentāri