Dzīvosim ilgāk, bet par kādiem līdzekļiem?

Sabiedrība gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs strauji noveco, savukārt paredzamais mūža ilgums pieaug. Kāda būs sabiedrība, kad pensionēsies šodienas jaunieši, kā mainīsies darba dzīves ilgums un iespējas, kas notiks ar pensiju sistēmu un ko ikviens var darīt jau šodien, lai parūpētos par savām vecumdienām? Par šiem un citiem jautājumiem 26. novembrī plkst. 10.30 Luminor Latvija Facebook lapā notiks tiešsaistes diskusija “Nākotnes pensionāri”.

Demogrāfijas tendences Latvijā līdzīgi kā citās Eiropas valstīs ir nemainīgas – samazinās dzimstība, pieaug cilvēku paredzamais dzīves ilgums un pensijas vecuma cilvēku īpatsvars sabiedrībā. Jau tagad vidēji katrs piektais iedzīvotājs ir vecumā virs 65 gadiem, un paredzams, ka šis īpatsvars tuvākajās desmitgadēs ievērojami pieaugs, 2050. gadā sasniedzot jau gandrīz 30% no iedzīvotāju skaita . Nākotnē senioru kļūs vairāk, bet darbspējīgo iedzīvotāju – mazāk,  kas nozīmē, ka valstīm būs jāpalielina sociālais budžets pensijām un veselības aprūpei. Tas savukārt rezultēsies lielākā slogā darbspējīgajiem. Vai jāstrādā būs vēl ilgāk kā līdz 65-70 gadiem?

“Mūs kā sabiedrību nākotnē gaida nopietns izaicinājums – kā pielāgoties un nodzīvot mūža otro pusi kvalitatīvi un finansiāli nodrošināti? Tajā liela loma ir ne tikai valsts politikai, bet arī pašu cilvēku vēlmei domāt par savu dzīvi ilgtermiņā. Sabiedrībā nereti dzirdams uzskats, ka pensijai krāt nav jēgas, jo tik ilgi tāpat nenodzīvosim. Taču Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka šobrīd paredzamais mūža ilgums Latvijā ir 75 gadi – pēdējo 20 gadu laikā  tas pieaudzis par pieciem gadiem un, visticamāk, turpinās augt arī nākotnē. Savlaicīga uzkrājumu un ieguldījumu veikšana veicinās drošības sajūtu, ļaujot saglabāt savu dzīvesstilu un ikdienas paradumus arī vecumdienās,” norāda Luminor pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska.

Luminor banka aicina ikvienu pieslēgties tiešsaistes diskusijai “Nākotnes pensionāri”, lai uzzinātu ekspertu domas un nākotnes prognozes par demogrāfijas un darba tirgus izaicinājumiem, pensiju sistēmas nākotni un iespējām parūpēties par savu labklājību vecumdienās.

Diskusijā piedalīsies:

  • Anželika Dobrovoļska, Luminor pensiju produktu vadītāja;
  • Baiba Bela, socioloģe, LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore;
  • Diāna Kurpniece, PricewaterhouseCoopers SIA (PwC) Biznesa un darījumu konsultāciju nodaļas vecākā konsultante. 

Sarunu vadīs televīzijas moderators Mārtiņš Spuris. 

Diskusija būs skatāma tiešsaistē Luminor Latvija Facebook profilā ceturtdien, 26. novembrī plkst. 10.30.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar