Desmit nepieklājīgas situācijas, no kurām jāizvairās ceļojumu laikā
Reizēm cilvēki sava naivuma, stulbuma vai vienkārši neveiksmīgas apstākļu sakritības dēļ ceļojot iekuļas neapskaužamās situācijās. Īpaši skaudri, ja tas notiek ārpus Eiropas, kur likumi un dzīves ritums ir pilnīgi citāds.
Šādiem neapskaužamiem piedzīvojumiem no ceļojuma sākuma līdz pat aizturēšanai, cīņai ar tieslietu sistēmu un attiecību kraham ar ģimenes locekļiem izseko populārais seriāls “Apcietināti ārzemēs”, kas “National Geographic” skatāms no 11.janvāra.
Bet pirms tam “National Geographic” ir apkopojis vairākus gadījumus, kuriem būtu jākalpo kā mācībai citiem vieglprātīgiem ceļotājiem. Esiet uzmanīgi un pieklājīgi!
Šrilankā Budas tetovējumus uzskata par nepieklājīgiem
2014.gadā Šrilankā tika arestēta britu tūriste Naomi Kolemana, jo viņai uz rokas bija uztetovēts meditējošs Buda. Budismam ir būtiska nozīme Šrilankas kultūrā, tādēļ nav brīnums, ka lidostas drošības dienesta darbiniekiem Kolemanas tetovējumi zaimojoši un viņa tika izraidīta no valsts. Īsi pirms tam Šrilankas valdība bija apcietinājusi trīs franču tūristus par Budas skulptūras skūpstīšanu.
Arī Dubaijā jāievēro musulmaņu svētais mēnesis ramadans
Ramadana laikā diennakts gaišajā laikā nedrīkst publiski ēst un dzert. Tie ir ļoti nopietni noteikumi, par kuru pārkāpumiem soda arī tūristus. 2008.gadā kāda tūriste no Krievijas tika aizturēta par to, ka degvielas uzpildes stacijā dzēra sulu. Par laimi viņa tika cauri ar soda naudu 2000 drahmas un mēnesi cietumā.
Peru svētvietās nedrīkst fotografēties bez apģērba
Kanādieši Marks Antuāns Dudelīns un Patriks Metjū tika arestēti pēc tam, kad svētajā pilsētā Maču Pikču fotografējās kaili. Šķiet, šis stulbings bijis ļoti populārs, jo Peru par šādām “izklaidēm” vairākkārt aizturēti tūristi no ASV un Austrālijas. Maču Pikču ir svarīgs Peru kultūras objekts, tādēļ varasiestādes ir aicinājušas tūristus pārtraukt nepieklājīgo uzvedību un nodēvējušas to par “necilvēcīgu”.
ASV vārds un uzvārds var izraisīt aizdomas par saistību ar teroristiem
2014.gada francūziete Aīda Ališa Ženēvā faktiski bez jebkādiem komentāriem netika ielaista lidmašīnā uz Ņujorku. Viņa pieļāva, ka iemesls varētu būt viņas vārds. Proti, to izrunā kā “Alitch” un tas izklausās līdzīgs teroristiskajās organizācijas “Al Qaeda” nosaukumam. Ališa ir iekļauta ASV melnajā sarakstā bez oficiāliem paskaidrojumiem.
Taizemē dabas rezervātos ir aizliegts barot zivtiņas
2017.gadā Krievijas iedzīvotāju Olgu Smirnovu Puketā arestēja pēc tam, kad viņa, neņemot vērā aizliegumus, ar maizes garoziņām baroja zivis pie ekoloģiski jūtīga koraļļu rifa. Par stingro vides aizsardzības noteikumu pārkāpumu var piespriest gadu ilgu cietumsodu, 100 000 batu (2500 eiro) naudas sodu vai abus.
Malaizijā nepieklājīga uzvedība var sadusmot iedzīvotājus un uzjundīt mītus
2015.gadā vairāki tūristi Borneo salas svētā vulkāna Kinabalu virsotnē neievēroja gidu brīdinājumus un fotografējās bez drēbēm. Tas saniknoja vietējo kopienu, kas Kinabalu uzskata par mirušo garu atdusas vietu. Malaizijas policija aizturēja četrus cilvēkus, kuriem izdevās izsprukt no cietumsoda, publiski atvainojoties un samaksājot soda naudas. Nepieklājīgie tūristi tika vainoti netiešā zemestrīces izraisīšanā, proti, viņu necienīgā uzvedība sadusmojusi kalnā mītošos garus. Kataklizmas laikā dzīvību zaudēja 18 cilvēki.
Latvijā nedrīkst čurāt pie Brīvības pieminekļa
Reiz šī bija visnotaļ iecienīta britu vecpuišu “izklaide”, par kuru bija jāmaksā vien dažus desmitus eiro liels sods. 2008.gadā Džons Hārts tika sodīts pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 167.panta ar 65 eiro naudas sodu. Nekārtības mazinājās pēc vairākām britu kampaņām, tostarp kampaņas “Atbildīgs tūrisms”. Kādā BBC sižetā toreizējais Rīgas Pašvaldības policijas Tūrisma policijas nodaļas priekšnieks Andrejs Aronovs Brīvības pieminekļa simbolisko vērtību salīdzināja ar Nelsona kolonnu Londonā. Tas esot līdzējis.
ASV imigrācijas ierobežošanas noteikumi mēdz “ķert” arī savējos
2017.gada sākumā NASA Reaktīvas kustības laboratorijas darbinieks Sids Bikanavars Čīlē piedalījās ar saules baterijām darbināmu auto rallijā. Atgriežoties Hjūstonā, viņš saskārās ar prezidenta Donalda Trampa pretrunīgi vērtēto imigrācijas ierobežojumu sekām. ASV muitas un robežkontroles darbinieki vēlējās piekļūt Sida mobilajam telefonam un uzstājīgi pieprasīja PIN kodu, taču NASA izsniegts telefons varēja saturēt sensitīvu informāciju. “Es nezinu, ko par to domāt,” ASV dzimušais Biknavars atzina intervijā medijiem. NASA ir ļoti stingri kiberdrošības noteikumi, kurus viņam nācās pārkāpt.
Tuvo Austrumu valstīs, tostarp Libānā un Ēģiptē jāuzmanās no nolaupītājiem
2011.gadā Libānā tika nolaupīti septiņi Igaunijas velotūristi, kas valstī bija ieradušies no Sīrijas. Viņi tika atbrīvoti pēc četriem mēnešiem, sadarbojoties Francijas un Sīrijas drošības dienestiem. Iespējams, apmaiņā pret četrus miljonus eiro lielu izpirkumu. Taču drošības situācija reģionā pēdējos gados ir pasliktinājusies tiktāl, ka vairākas valstis pat neiesaka saviem iedzīvotājiem atpūsties populārajos Ēģiptes kūrortos. Jo arī tur laiku pa laikam tiek nolaupīti tūristi. Tā, pirms vairākiem gadiem bruņoti beduīni nolaupīja kādu Izraēlas arābu un Norvēģijas pediatri. Tiesa, pēc neilga laika visi gūstekņi tika atbrīvoti.
Taizemē ir aizliegts kritizēt karali un viņa ģimenes locekļus
Austrālijas rakstnieks Harijs Nikoleids 2005.gadā nelielā tirāžā izdotā grāmatā “aprakstīja” ikdienas dzīvi Taizemē. 2008.gadā viņu arestēja pēc ierašanās Taizemē, jo grāmatā esot apmelots toreizējais karalis Bhumibolu Aduljadžets un viņa ģimene. Taizemē ir ļoti stingri aizliegts kritizēt un aizskart karali, karalieni, kroņprinci un reģentu. Nikoleidam piesprieda sešu gadu cietumsodu, to samazināja līdz trim gadiem pēc tam, kad rakstnieks atvainojās. Sešus mēnešus pēc aresta Nikoleids saņēma karalisko piedošanu un atgriezās Melburnā.
Apvienotajos Arābu emirātos ir “nulles tolerance” pret narkotiku kontrabandu
Apvienotajos Arābu emirātos ir ārkārtīgi stingri narkotiku apkarošanas noteikumi. Tostarp aizliegto vielu pēdas nedrīkst būt arī asinīs. Taču laiku pa laikam kādam tūristam gadās “iekrist” ar teju cukurgrauda lieluma drumslām. Piemēram, teju pirms desmit gadiem britam Keitam Braunam pie pazoles bija pielipuši 0,03 grami marihuānas, par to viņam tika piespriests minimālais sods – četri gadi cietumā. Taizemē, starp citu, par narkotiku kontrabandu var tikt piespriests arī nāves sods vai mūža ieslodzījums.
Skaties patiesus un dramatiskus stāstus seriāla “Apcietināti ārzemēs” jaunākajās sērijās “National Geographic”, ceturtdienās no 11.janvāra, plkst. 22:00!
Foto: publicitātes
TOP Komentāri