Covid-19 veicinājis produktu patriotismu

Pēdējā gada laikā novērota izteikta iepirkšanās paradumu nostiprināšanās, kas ietekmējusi arī lojalitāti vietējiem ražotājiem – ja 2020. gada sākumā 22% iedzīvotāju uzsvēra, ka cenšas iegādāties pārsvarā Latvijā ražotu pārtiku, gada otrajā pusē izvēli par labu pašmāju produktiem izdarīja jau 26% iedzīvotāju, liecina “Maxima mazumtirdzniecības kompass” jaunākā nozares apskata dati. Lojalitātes pieaugumu varētu skaidrot ar to, ka ārkārtas stāvoklis daudzus mudinājis iepirkties vietēji, tādējādi paužot atbalstu ražotājiem ekonomiski sarežģītajā laikā.

Cīnoties ar pandēmijas izraisīto ekonomisko krīzi, aicinājums atbalstīt vietējos ražotājus 2020. gadā izskanēja ne tikai valdības sēdēs, bet arī veikalu skaļruņos un pašu iedzīvotāju starpā. Kā liecina pētījuma dati, pagājušogad Covid-19 ietekmē 12% iedzīvotāju sāka biežāk iegādāties Latvijā ražotu pārtiku, turklāt lielākā daļa šo iedzīvotāju (77%) to darīja, lai ekonomiski atbalstītu vietējos ražotājus. Savukārt 28% atzina, ka pirkt lokālo pārtiku viņus pamudinājis plašāks pieejamo produktu klāsts, tātad iepērkoties cilvēki var izvēlēties sev tīkamāko un izdevīgāko preci, balstoties uz tādiem faktoriem kā cena, garša un zīmola atpazīstamība.

“Neskatoties uz to, ka ekonomiskā situācija valstī ir krietni sašūpojusies, ietekmējot arī daudzu cilvēku ikdienu, tostarp ienākumus, fenomens “Ēst lokāli” savu popularitāti nav zaudējis un liela daļa sabiedrības vēl aizvien izvēlas dažādu saimniecību un ražotāju pārtiku, lai ēstu veselīgi un garšīgi visa gada garumā. Lai gan šobrīd daudzus izvēlēties vietējo pārtiku mudina atbalsta paušana ražotājiem, iedzīvotāji joprojām sagaida, ka tās cena tiks samazināta. Lēmumu par labu konkrētam produktam palīdz pieņemt arī tā vērtība pircēja acīs – tas nozīmē, ka, iegādājoties vietējās izcelsmes pārtiku, pircējs sagaida, ka šis produkts būs tikpat kvalitatīvs vai pat kvalitatīvāks par alternatīvu, piemēram, importa preci,” stāsta Jeļena Popjonoka, „Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta direktore.

Eksperte piebilst, ka izvēli par labu vietējiem produktiem ietekmē arī ārējie faktori, kā cena un produktu pieejamība, tādēļ lielu lomu spēlē uzņēmuma sadarbība ar ražotājiem. “Veicinot pašmāju produkcijas patēriņu un nonākšanu pircēju groziņos, “Maxima Latvija” stiprina sadarbību ar  vietējiem ražotājiem. Šobrīd tīkla sadarbības partneru lokā ir vairāk par pustūkstoti vietējo ražotāju, kas līdz šim nodrošinājuši vairāk nekā 10 000 produktu lielu izvēli mūsu veikalu plauktos. Turklāt par vietējās produkcijas noietu liecina arī ievērojamie pārdošanas dati – tā, piemēram, pēdējo piecu gadu laikā esam pārdevuši aptuveni 180 miljonus klaipu Latvijā ražotas maizes un 390 miljonus Latvijā ražotu olu.”

Mobilizējoties globālo izaicinājumu priekšā, “Maxima Latvija” realizējusi virkni atbalsta pasākumu, lai palīdzētu vietējiem ražotājiem un sniegtu ikvienam pircējam iespēju iegādāties pašmāju produkciju par saprātīgām cenām. Tā kā īpaši izteikts Latvijas izcelsmes produktu īpatsvars – 70%, – ir novērojams tieši svaigo produktu kategorijās, uzņēmums sadarbībā ar Latvijas lauksaimniekiem realizējis kampaņu, samazinot PVN tādai svaigajai pārtikai kā dārzeņi, augļi un ogas. Nākotnē PVN iecerēts samazināt arī gaļai, maizei, piena produktiem u.c. svaigajai pārtikai.

TOP Komentāri

avatar