Bērnu slimnīcas ārstu padomi drošu Ziemassvētku dāvanu izvēlei

Tuvojoties Ziemassvētkiem un dāvināšanas laikam, Bērnu slimnīcas speciālisti atgādina par drošu dāvanu sagatavošanu tiem, kuri Ziemassvētku vecīti gaida visvairāk – bērniem. Kā neapjukt plašajā piedāvājuma klāstā un kā izvēlēties tādu dāvanu, kas neapdraud bērna veselību un pat dzīvību? 

Šķietami interesantas un radošumu attīstošas rotaļlietas var izrādīties bīstamas, bet sporta preces, iegādātas bez pietiekama drošības aprīkojuma – radīt traumas, tādēļ Bērnu slimnīcas ārsti piedāvā deviņus padomus, kā izvērtēt dāvanu drošumu.

 1. Vienmēr pārbaudiet rotaļlietu marķējumu un dāviniet tikai atbilstoša vecuma bērniem paredzētas mantas! Izvērtējiet arī bērna spēju un prasmju līmeni darboties ar konkrēto rotaļlietu, un, ja šaubāties, labāk izvēlieties citu dāvanu.
 2. Izvairieties no magnētu vai rotaļlietu, kuru detaļās ir magnēti, dāvināšanas. Gan lielāki, gan mazāki bērni, kā tīši, tā netīši ir norijuši pat vairāk nekā desmit mazus magnētus. Taču pietiek tikai ar diviem, lai gūtu kuņģa-zarnu trakta bojājumus un nopietnas, ilgtermiņa veselības problēmas. Ja palīdzība netiek sniegta laikus, magnētu apēšana var beigties letāli, jo zarnās veidojas caurumi, kas rada iekšējo asiņošanu un zarnu satura nonākšanu vēdera dobumā. 
 3. Rūpīgi izvērtējiet nepieciešamību dāvināt rotaļlietas, kas darbojas ar baterijām. Bērni var norīt arī šķietami lielas baterijas un, nokļūstot kuņģī, tās kļūst nāvējoši bīstamas. Ja dāvināt rotaļlietu ar baterijām, pārliecinieties, ka bērns tām nevar piekļūt – bateriju panelis ir droši aizskrūvēts un bērns to nevar atvērt.
 4. Ja dāvināt velosipēdu, skrituļslidas vai jebkuru citu transportlīdzekli, dāviniet arī ķiveri. Galvas traumas ir ļoti, ļoti bīstamas bērna dzīvībai. Neaizmirstiet arī par citu ekipējumu – ceļu, elkoņu un plaukstu, zobu sargiem – tas viss bērnu var pasargāt no sāpēm un traumām! 
 5. Ja bērns izteicis vēlmi pēc mājdzīvnieka, nepakļaujieties bērna pirmajai iegribai. Ik gadu vairāki simti bērnu gūst traumas no dzīvnieku kodumiem. Pārdomājiet, vai vienmēr būsiet kopā ar bērnu un neatstāsiet to vienu ar mājdzīvnieku. Atcerieties, ka jebkurš mājdzīvnieks nozīmē nopietnas pārmaiņas visā ģimenes ikdienas dzīves ritmā un jūs būsiet atbildīgi arī par mīļdzīvnieka veselību un dzīvību daudzu gadu garumā.
 6. Ja dāviniet batutu, pārliecinieties, ka tam ir arī drošs aizsargtīkls un jūs to varēsiet novietot zālājā (ne uz cietas virsmas). Uzstādot batutu, pievienojiet saprotamu un vienkāršu atgādinājumu, ka batutā drīkst lēkāt tikai vienatnē. Padomājiet arī par to, kā nodrošināsiet to, ka nav iespējams pakļūt zem batuta – arī tā ir ļoti bīstama vieta, kur nokļūstot, kamēr lēkā kāds cits, var gūt nopietnas traumas.
 7. Izvērtējiet, vai izvēlētā dāvana būs droša visiem ģimenes locekļiem. Ja ģimenē ir jaunāki bērni, pārdomājiet, kā tiks uzglabātas vecākajiem bērniem dāvinātās rotaļlietas ar sīkām detaļām. Pārrunājiet to ar visiem ģimenes locekļiem. Iespējams, nepieciešams izvēlēties citu rotaļlietu, kas neapdraudētu jaunākos bērnus, taču paskaidrojiet lielajiem brāļiem un māsām par nepieciešamību sargāt jaunākos.
 8. Dāvinot bērniem viedierīces (planšetdatorus, viedtālruņus u.c.), atcerieties, ka viedierīce nav aukle – nospraudiet veselīgas robežas bērna ekrānlaikam, ierobežojot kopējo viedierīces izmantošanas laiku vai piekļuvi konkrētām lietotnēm. Tāpat izglītojiet bērnu ne vien par datu drošību un nepieciešamību sargāt sevi digitālajā vidē, bet arī par virtuālās realitātes atšķirībām no reālās dzīves, lai pasargātu viņu no traumām, kas var rasties, mēģinot atdarināt kādu internetā redzētu darbību.
 9. Dāvinot saldumu paciņas, padomājiet par to, cik veselīgas tās ir un, iespējams, izvēlieties citu dāvanu. Ja tomēr dāvināsiet gardumus, padomājiet par iespējamajām alerģijām un to, kā tradicionālo saldumu paciņu padarīt veselīgāku, pievienojot, piemēram, žāvētus vai svaigus augļus. No veikalos nopērkamajām paciņām izņemiet vecumam neatbilstoši lielas ledenes, ar ko bērns var aizrīties.

Domas par bērnu drošību var iedvesmot arī dāvanas citiem pieaugušajiem – tiem, kuri mēdz savās mājās pieskatīt bērnus (arī vecvecākiem), varat dāvināt drošas un slēdzamas medikamentu kārbas. Atgādiniet draugiem un radiem, ka pieaugušajiem šķietami drošās vietās, piemēram, somās, kabatās vai naktsskapīšos atstāti medikamenti var būt bīstami bērna dzīvībai.

Ārstu ieteikumus drošiem svētkiem un daudz citas informācijas par bērnu veselību atradīsiet uzticamas informācijas portālā veselapasaule.lv.

Informācija par medicīniskās palīdzības saņemšanu svētkos

Ja bērns guvis traumu vai pēkšņi saslimis, svētku periodā un brīvdienās palīdzība pieejama visā Latvijas teritorijā. 

 • Ja ģimenes ārsts nav pieejams, iespējams pieteikties attālinātai pediatra konsultācijai, zvanot pa tālruni vai 26112887 (darba dienās un brīvdienās no pl. 20.00 līdz 8.00 un brīvdienās un svētku dienās no pl. 10.00 līdz 17.00) vai 80708866 (darba dienās no pl. 8.00 līdz 17.00). Ja konkrētajā brīdī neizdodas sazvanīt norādīto tālruņa numuru, lūgums zvanīt atkārtoti. Zvanītāju svētku laikā ir daudz, tāpēc sazināties ārstu var izdoties tikai pēc ilgāka perioda. Aicinām iepriekš sagatavot bērna personas kodu un citu informāciju, kas palīdzētu izvērtēt bērna veselības stāvokli.
 • Pieejami arī dežūrārsti: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/kur-sanemt-medicinisko-palidzibu
 • Brīvdienās un svētku dienās visu diennakti var zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001
 • Ja apdraudēta bērna dzīvība, jāzvana 112!

Lūgums uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu (NMPON) Bērnu slimnīcas novietnē “Torņkalns” Vienības gatvē 45 ar savu transportu doties tikai tad, ja bērna veselības stāvoklis ir tāds, ka iespējami sarežģījumi, vai dzīvībai bīstamās situācijās. Vairāk par šīm situācijām un to, kā veidojas rindas NMPON, lasiet šeit: https://www.bkus.lv/lv/content/neatliekamas-mediciniskas-palidzibas-un-observacijas-nodala

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar