Audžu vecāki vairāku gadu garumā ietekmē aizgādniecībā esošos nepilngadīgos bērnus

Valsts policija pabeidz izmeklēšanu kriminālprocesā par audžu ģimenē konstatētiem nodarījumiem vairāku gadu garumā, ko vecāki vērsuši pret savā aizgādniecībā esošiem nepilngadīgajiem bērniem. Izmeklēšanā noskaidrots, ka no aizbildņu puses sistemātiski tikusi veikta fiziska un emocionāla vardarbība ilgstošā laika periodā kopumā pret astoņām nepilngadīgām personām, tostarp divas nepilngadīgās meitas cietušas no seksuālās vardarbības. Aizdomās par noziedzīgajiem nodarījumiem aizturēti abi audžu vecāki. Šī gada 24. septembrī kriminālprocess nodots prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Pēc tam, kad Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamās teritorijas kādā no iecirkņiem vērsās divas nepilngadīgas meitenes, kuras ziņoja par audžu ģimenē pret viņām notiekošu seksuālo un fizisko vardarbību no aizbildņu puses, likumsargi nekavējoties uzsāka resorisko pārbaudi. Baltoties uz pārbaudes laikā gūto informāciju, 2018. gada 21. augustā iecirkņa amatpersonas ierosināja kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 16. nodaļas, proti, par iespējamiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Tāpat, gūstot informāciju par audžu ģimenē pret bērniem vērsto iespējamo noziedzīgo nodarījumu, Valsts policija informēja attiecīgās institūcijas – konkrētās teritorijas pašvaldības vadību un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju.

Ņemot vērā izmeklējamās lietas apjomu un sarežģītību, turpmāko kriminālprocesa izmeklēšanu savā lietvedībā pārņēma Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļa.

Veicot turpmāko izmeklēšanu, uzsāktais kriminālprocess tika kvalificēts atbilstoši noskaidrotajiem faktiem, proti, tika noskaidrots, ka laika periodā sākot no 2015. gada decembra pret divām nepilngadīgām audžu meitām tika vērsta seksuālā vardarbība, par ko kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 160. panta ceturtās daļas. Savukārt laika periodā no 2016. gada vasaras līdz 2016./ 2017. gada ziemai pret vienu no nepilngadīgajām meitenēm tikusi veikta sistemātiska izvarošana – par to kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 159.panta otrās daļas. Tāpat kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 174. panta otrās daļas – par vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo, kā rezultātā kopumā astoņiem bērniem nodarītas fiziskas un emocionālas ciešanas, kas notika sistemātiski laika periodā no 2007. gada līdz 2019. gadam.

Gūstot pietiekamu pierādījumu kopumu par nodarīto, šī gada 11. februārī pēc Valsts policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas iniciatīvas no ģimenes tika izņemti visi uz to brīdi aizbildniecībā esošie nepilngadīgie bērni – kopumā pieci, un ievietoti krīzes centrā. Savukārt abi audžu vecāki tajā pašā dienā tika aizturēti un viņu dzīves vietā tika veikta kratīšana.

Divu dienu laikā pēc veiktās aizturēšanas, šī gada 13. februārī, 1961. gadā dzimusī sieviete tika atzīta par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 174. panta otrās daļas un viņai tika piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar apcietinājumu, savukārt 1968. gadā dzimušais vīrietis tika atzīts par aizdomās turēto atbilstoši visiem iepriekš uzskaitītajiem nodarījumiem un viņam ar tiesas lēmumu tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Arī turpmāk Valsts policijas amatpersonas uzstāja uz apcietinājuma turpināšanas nepieciešamību, ko tiesa apmierināja līdz pat izmeklēšanas pabeigšanai un kriminālprocesa nodošanai prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai šī gada 24. septembrī.

Atbilstoši Krimināllikumam par vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods ar probācijas uzraudzību līdz trim gadiem. Savukārt par seksuālo vardarbību un nepilngadīgā izvarošanu persona var tikt sodīta ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz pieciem gadiem vai mūža ieslodzījumu.

Foto: http://ejuz.lv/688q

TOP Komentāri

avatar