Aptauja: 66% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 10 gadu laikā nav veikuši mājokļa elektroinstalācijas pārbaudi

66% Latvijas iedzīvotāju, kas savā mājoklī dzīvojuši 10 un vairāk gadus, šajā laika posmā nav veikuši īpašuma iekšējā elektrotīkla jeb elektroinstalācijas pārbaudi, liecina sadarbībā ar pētījumu centru SKDS veiktās aptaujas “Elektrodrošības indekss” dati. AS “Sadales tīkls” atgādina, ka novecojis vai nekvalitatīvs iekšējais elektrotīkls var bojāt ikdienā izmantojamās elektroierīces, kā arī radīt ugunsgrēku un elektrotraumu riskus. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem tas, piesaistot sertificētu elektriķi, ir jāpārbauda vismaz reizi 10 gados.

Rudens un ziemas periodā pieaug elektroierīču izmantošanas intensitāte, tāpēc šis ir laiks, kad “Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus jautājumam par mājokļa elektroinstalācijas stāvokli pievērst īpašu uzmanību. Ja iekšējais elektrotīkls nav drošā tehniskā stāvoklī, tā intensīva izmantošana var ievērojami paaugstināt gan ugunsgrēku izcelšanās, gan elektrotraumu gūšanas varbūtību.

“Sadales tīkla” darbinieki katru mēnesi konstatē vairākus simtus gadījumu, kad elektroapgādes pārtraukumu iemesls meklējams nevis ”Sadales tīkla” elektroietaisēs, bet gan ēku iekšējos elektrotīklos. Šādos gadījumos bojājums, piesaistot sertificētu elektriķi, jānovērš pašam klientam.

Veca, savu laiku nokalpojusi elektroinstalācija un bojāta elektrotehnika ir bieži ugunsgrēku cēloņi. Ja juridiskām vai privātpersonām piederošie iekšējie elektrotīkli ir nolietojušies, bojāti vai nepareizi ierīkoti, var rasties strāvas noplūdes un īssavienojumi, kas ne vien izraisa materiālu aizdegšanos un bojā elektrotīklam pieslēgtās elektroierīces, bet arī rada būtisku apdraudējumu cilvēku veselībai un dzīvībai. Īssavienojumi visbiežāk rodas elektroinstalācijas savienojumu vietās, piemēram, kontaktligzdās un slēdžos. Lai šos riskus nepieļautu, nedrīkst aizmirst par elektroinstalācijas pārbaudi – viens zvans sertificētam elektriķim var paglābt no lielas nelaimes! Lai papildus parūpētos par sava īpašuma un tā iemītnieku elektrodrošību, ir vērts ierīkot arī strāvas noplūdes automātslēdžus,” stāsta “Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Parasti elektroinstalācijas vadi un kabeļi ir paslēpti sienās, neļaujot iemītniekiem redzēt to reālo stāvokli, tomēr, gluži kā veicot tehnisko apkopi automašīnai, arī elektroinstalācija ir regulāri jāpārbauda un jāuztur tehniski drošā stāvoklī. To, ka šīs pārbaudes ir jāveic, nosaka arī ugunsdrošības noteikumi (Ministru kabineta noteikumi nr. 238) – atbilstoši tiem katram nekustamā īpašuma īpašniekam vismaz reizi 10 gados jāpārbauda gan elektroinstalācija, gan arī zemējuma un zibensaizsardzības ierīces. Ja noteiktais termiņš ir nokavēts, tad iekšējā elektrotīkla pārbaude jāveic nekavējoties. Sertificēto speciālistu kontaktinformācija pieejama Latvijas Elektriķu brālības mājas lapā www.leb.lv.

Par drošu elektroinstalāciju svarīgi parūpēties arī kopīpašumu kāpņu telpā, kas ir ēkas apsaimniekotāja pienākums. Daudzviet daudzdzīvokļu ēku kāpņu telpās esošajās elektrības sadalnēs ir vadu jūklis – elektrības un telekomunikāciju vadi mēdz brīvi karāties vai veidot vadu mudžekli, kas krāj putekļus. Šāda situācija apdraud gan ēkas iedzīvotājus, gan pašu ēku, jo negaidīts īssavienojums var radīt neatgriezeniskus bojājumus elektroiekārtās vai pat ugunsgrēku.

Signāli, kas var liecināt par bojātu un nedrošu elektroinstalāciju

Bieži nekvalitatīvs elektrotīkls ir iemesls, kādēļ īpašumā pēkšņi “pazūd” elektrība – ja tīklā ir kāds bojājums, nostrādās elektrības drošības slēdži jeb tā dēvētie “korķi” un mājoklim tiks pārtraukta elektrības padeve. Ja tas notiek regulāri un pat pie neliela elektrības patēriņa, tas var liecināt par nedrošu elektroinstalāciju, un ir vērts par šo problēmu konsultēties ar sertificētu elektriķi.

Vēl viens signāls, kas var norādīt uz bojātu elektroinstalāciju, ir neizskaidrojams elektroenerģijas patēriņa pieaugums. Parasti šādās situācijās klienti nav mainījuši savus elektrības lietošanas paradumus, tomēr rēķins rāda, ka patēriņš ir audzis – tas var būt skaidrojams ar strāvas noplūdi, kas rodas bojāta vai nepareizi ierīkota iekšējā elektrotīkla dēļ.

Par aptauju: AS “Sadales tīkls” Elektrodrošības indekss ataino Latvijas iedzīvotāju zināšanas un uzvedību elektrodrošības jomā. Pētījums veikts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, 2020. gada nogalē tiešsaistē aptaujājot 1005 iedzīvotājus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar