Aptauja: 28% vecāku mājoklī nav parūpējušies par elektrodrošu vidi bērniem

28% vecāku, kuri dzīvo kopā ar maziem bērniem, mājoklī nav novērsuši visus apstākļus, kuru ietekmē atvases varētu ciest no elektriskās strāvas trieciena, liecina jaunākā AS “Sadales tīkls” organizētā socioloģiskā aptauja “Elektrodrošības indekss”. Turklāt vismazāko vērību tam pievērš gados jauni vecāki – vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem šādi atbildējuši 40 % aptaujāto.

Atbilstoši aptaujas datiem visvairāk vecāki piedomā pie tā, lai mājās nelietotu bojātas elektroiekārtas – tā rīkojas 73% aptaujāto. Tikai puse vecāku (51%) atzina, ka parūpējas arī par to, lai elektrības vadi būtu nepieejami bērniem, taču vēl mazāk – vien 44% – ieviesuši mājās rozetes ar aizsargmehānismiem vai aizsargvākiem. Trešdaļa (26%) arī norādīja, ka bērniem pieejamā attālumā cenšas neatstāt spriegumam pieslēgtas elektroierīces.

Gadījumu skaits, kad bērni sadzīvē guvuši elektrotraumas, pērn diemžēl ir dubultojies, tādēļ uzskatām par savu pienākumu atgādināt vecākiem par elektrības bīstamību un rosināt apdomāt, vai mājās bērni var justies droši. No elektrotraumām bieži cieš tieši mazi bērni – līdz piecu sešu gadu vecumam, reizēm arī zīdaiņi. Mazu bērnu uzmanību ļoti piesaista rozetes, viens no biežākajiem elektrotraumu cēloņiem nemainīgi ir mēģinājumi tajās ievietot matadatas, šķēres u.c. priekšmetus, tādēļ būtiskākais ieteikums jaunajiem vecākiem – uzstādīt mājās kontaktligzdas ar aizsargmehānismu vai aizsargvākiem. Arī elektrības vadus un spriegumam pieslēgtas elektroierīces svarīgi turēt bērniem nepieejamā attālumā. Bet jau no četru piecu gadu vecuma ar bērniem ir vērts aizvadīt regulāras sarunas par elektrības bīstamību. Diemžēl “Elektrodrošības indeksa” rezultāti rāda, ka 15% vecāku ar bērniem 5 līdz 12 gadu vecumā pēdējā gada laikā atvasēm nav stāstījuši elektrodrošības noteikumus,” skaidro “Sadales tīkla” Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats.

Vērtīgs materiāls bērnu un jauniešu izglītošanai elektrodrošībā ir “Sadales tīkla” specializētā vietne arelektribuneriske.lv, kurā atrodami izglītojoši materiāli (gan filmiņas, gan krāsojamās grāmatas) dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Šos materiālus vecāki var izmantot izglītojošās sarunās ar bērniem.

Lai mājoklis būtu pavisam drošs gan bērniem, gan pieaugušajiem, nedrīkst aizmirst arī par vadiem un kabeļiem mājokļa sienās. Vismaz reizi 10 gados svarīgi piesaistīt elektrospeciālistu un pārbaudīt īpašuma iekšējā elektrotīkla tehnisko stāvokli. Jāņem vērā, ka bojāti vadi var būt ne tikai elektrotraumu, bet arī ugunsgrēku cēlonis.

Kā vēstīts, 2023.gadā Latvijā reģistrēti 12 gadījumi, kad bērni sadzīvē guvuši elektrotraumas, un tas ir divreiz vairāk nekā 2022.gadā. Jaunākais bērns, kas pērn guvis elektrotraumu, bija vien nepilnus divus mēnešus vecs.

AS “Sadales tīkls” aptauja “Elektrodrošības indekss” ir ikgadēja aptauja, kas ataino sabiedrības elektropratību. Tā veikta tiešsaistē 2023.gada nogalē sadarbībā ar pētījumu centru “Kantar”. Aptaujā piedalījušies 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar