Aktuālā informācija par vakcīnām pret Covid-19 vienuviet
Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast uzticamu un zinātnē balstītu informāciju par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes sadaļā “Covid-19 ziņas” regulāri tiek aktualizēta un publicēta jaunākā informācija par vakcīnu izstrādes un apstiprināšanas procesu, tai skaitā fakti par vakcīnām. Savukārt informācija par vakcinācijas norisi Latvijā ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnes sadaļā “Vakcīnas pret Covid-19”.
Tīmekļvietnēs publicēta aktuālā informācija par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, sākot no informācijas par vakcīnu izstrādes cikla vispārējiem posmiem, kā notiek vakcīnu vērtēšana un apstiprināšana, kā arī sniegta informācija par vakcinēšanās kārtību un procesu Latvijā. Tāpat Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē regulāri latviešu valodā tiek publicēta informācija par Eiropas Zāļu aģentūrā veikto vakcīnu vērtēšanu un pieejamas izglītojošas infografikas.
Jau ziņots, ka šī gada 21. decembrī Eiropas Komisija apstiprināja pirmo vakcīnu pret Covid-19 “Comirnaty”, ko izstrādājuši uzņēmumi “Pfizer” un “BioNTech”. Latvijā pirmās vakcīnas ir saņemtas 26. decembrī, savukārt 28. decembrī ir sākuši darboties pirmie 10 Latvijas slimnīcu vakcinācijas kabineti.
Vakcīna “Comirnaty” paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai personām vecumā no 16 gadiem. Pētījumos vakcīna uzrādīja 95 % iedarbīgumu simptomātiskas slimības novēršanai, to vidū pacientiem, kas sirgst ar astmu, hroniskām plaušu slimībām, diabētu, augstu asinsspiedienu vai kuru ķermeņa masas indekss ir lielāks par 30. Vakcīnas “Comirnaty” klīniskos pētījumos kopumā piedalījās aptuveni 44 000 cilvēku.
Nupat apstiprinātā “Comirnaty” vakcīna darbojas, sagatavojot organismu aizsardzībai pret Covid-19. Vakcīna satur molekulu ar nosaukumu RNA ziņnesis (mRNA), kam ir uzdots veidot S-proteīnu. Šāds proteīns atrodas uz SARS-CoV-2 vīrusa virsmas, ko vīruss izmanto, lai iekļūtu organisma šūnās.
Vakcīna satur informāciju par daļu no vīrusa, kas nepieciešama, lai organisms var izveidot savu aizsargreakciju. Vakcīna nesatur ne vīrusu, ne tā daļiņas un nespēj radīt organismā infekciju.
Kad personai tiks injicēta vakcīna, dažas organisma šūnas nolasīs mRNA norādes un pagaidu režīmā saražos S-proteīnu. Cilvēka imūnsistēma tad atpazīs šo proteīnu kā svešu, sāks ražot antivielas un aktivizēs T šūnas, lai tam uzbruktu. Vakcīnas mRNA nesaglabājas organismā, bet īsi pēc vakcinēšanās tiek sadalīta. Tāpat šī vakcīna nespēj ietekmēt organisma DNS.
Pirms apstiprināšanas visas vakcīnas ES, tostarp vakcīnas pret Covid-19, tāpat kā visas zāles tiek pārbaudītas pēc vienādi augstiem kvalitātes, drošuma un efektivitātes standartiem. Nekādas atkāpes no stingrajām prasībām vakcīnu izpētei un apstiprināšanai netika veiktas.
Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, apstiprināšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem. Pētnieki jau vairāk nekā 10 gadus ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie ilgstošie iepriekšējie pētījumi kalpo par pamatu ātrākai vakcīnu izstrādei Covid-19 pandēmijā.
“Comirnaty” vakcīnas injekcijas tiek veiktas rokā ar vismaz 21 dienas intervālu.
Tāpat kā visām vakcīnām arī pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas var tikt novērotas blakusparādības. Visbiežākās “Comirnaty” blakusparādības ir vieglas un pāriet dažu dienu laikā. Šīs blakusparādības ietver sāpes un pietūkumu injekcijas vietā, nogurumu, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes un drudzi, kas ir līdzīgas reakcijas, kā pēc jebkuras vakcīnas saņemšanas, un tās nav novērojamas visiem cilvēkiem.
Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un pilnībā valsts apmaksāta. Ņemot vērā vakcīnu pakāpenisko pieejamību visā Eiropas Savienībā, sākumā tiek vakcinētas visneaizsargātākās Latvijas iedzīvotāju grupas.
Pirmie vakcīnas saņems veselības aprūpes darbinieki, kuri ārstē pacientus ar Covid-19, un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki. Pēc tam secīgi vakcinēties varēs visi pārējie veselības aprūpes darbinieki, sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, cilvēki ar hroniskām slimībām un personas no 60 gadu vecuma, kā arī operatīvo dienestu darbinieki, izglītības iestāžu darbinieki, cilvēki ieslodzījuma vietās un visi pārējie Latvijas iedzīvotāji. Plānots, ka visu pārējo Latvijas iedzīvotāju vakcinēšana notiks, sākot no 2021. gada otrā ceturkšņa.
Noderīga informācija (pieejama arī ziņas pirmajā rindkopā norādītajās vietnēs):
- Infografika “Kā pirmās vakcīnas pret Covid-19 nonāk Latvijā?”
- Vakcinācijas stratēģijas izstrādes darba grupas prezentācija no Veselības ministrijas 2020. gada 11. decembrī rīkotās preses konferencē. Preses konferences video ieraksts.
- “Comirnaty” zāļu informācija (zāļu lietošanas instrukcija (sākot no 25. lpp.) un zāļu apraksts) Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļvietnē.
TOP Komentāri