Lai Ziemassvētku mielasts nepārvēršas ugunskurā jeb kuriozi virtuvē
Svētki, it īpaši Jaunā gada sagaidīšana, nav iedomājami bez garda mielasta. Grandiozas maltītes pagatavošana prasa daudz uzmanības un savu daļu nervu. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) apkopojusi kuriozākos negadījumus virtuvē, lai ar smaidu sejā varam mācīties no citu kļūdām, nevis pieļaut savējās. Laime nelaimē – visi šie gadījumi beigušies bez traumām un lielākām bēdām, vien sagādājot finansiālus zaudējumus. Tomēr apdrošinātājs atgādina – virtuvē jādarbojas sevišķi atbildīgi, un svētku steigā nedrīkst atstāt katlus un pannas nepieskatītus, lai svētki nepārvērstos drāmā.
“Par dažādiem negadījumiem virtuvē BALTA pieteikumus saņem regulāri. Lai gan vairumā gadījumu nelaimi klientiem izdodas novērst pašu spēkiem, zaudējumi gandrīz vienmēr mērāmi simtos un nereti pat tūkstošos eiro, jo pat pēc lokālas ugunsnelaimes remonts nepieciešams gan griestiem, gan sienām, kā arī iebūvētajai virtuves iekārtai, kas parasti ir dārgākais mēbelējums dzīvesvietā,” stāsta BALTA Privātā īpašuma un speciālo produktu vadības pārvaldes vadītājs Armands Lagons.
Trilleris 7 minūšu garumā
“Uz elektriskās plīts gatavoju ēdienu un vienlaikus katliņā karsēju eļļu, lai gatavotu biezpiena pončikus. Vēl nebiju sākusi gatavot, kad eļļa aizdegās un liesmas sasniedza 40 cm augstumu – nekad neko tādu nebiju piedzīvojusi. Apjuku, nezināju, kā liesmas nodzēst. Lai neaizdegtos nosūcējs, gribēju aiznest degošo katlu līdz vannasistabai, bet dega rokas, un liesma liecās uz manu pusi, tādēļ noliku katlu zemē starp virtuvi un koridori. Paņēmu ūdeni un palēju zem katliņa, lai neaizdegas grīda. Pēc tam ūdeni uzlēju arī katliņam – liesma uzšāvās griestos uz visām pusēm un apdzisa, nokvēpinot griestus un sienas. Tas bija murgs 5–7 minūšu garumā,” stāsta kāda BALTA kliente, kurai šis pārdzīvojums virtuvē radīja vairāk nekā 1100 eiro lielus zaudējumus.
Nepieskatīta panna pārvēršas ugunskurā
“Atgriezāmies ar dēlu mājās ap plkst. 22.00. Es uzliku pannu uz plīts, ielēju eļļu, gribēju ātri uzcept bērnam frī kartupeļus un aizgāju pajautāt, kā viņam gāja pa dienu (sacensībās). Kad atcerējos, ka panna sildās, skrēju uz virtuvi, tur jau bija liesma līdz griestiem kā stabs. Ātri ņēmu dvieļus un metu pannai virsū, bet uguns nenodzisa. Tad pazuda elektrība, un sākās drausmīgi dūmi. Mēs skrējām taisīt logus vaļā. Dēlu un dzīvniekus izdzinu uz balkona un zvanīju kaimiņam uz blakus māju. Kaimiņš sataisīja elektrību, izskrūvēja nosūcēju un iznesa uz miskasti, lai mazāk smird pēc deguma. No blakus dzīvokļa arī bija atnākuši kaimiņi, prasīja, kā var palīdzēt. Es biju šoka stāvoklī, pat aizmirsu, ka dzīvoklis ir apdrošināts. Ugunsdzēsējus nesaucu, jo tiku pati galā un dzīvība nebija apdraudēta,” stāsta kāda cita kliente.
Kad gatavo bērni, zaudējumi mērāmi tūkstošos
“Abi ar sievu aizbraucām uz darbu, un mājās palika tikai bērni (11, 13 un 15 gadus veci). Priekšpusdienā saņēmu zvanu no apsardzes, ka nostrādājis ugunsdzēsības detektors. Vienpadsmitgadīgā meita cepa sīpolu gredzenus, un, kamēr gājusi uz tualeti, eļļa uzliesmoja. Meita pamanīja dūmus, pasauca brāli (13 g.), kurš veiksmīgi degošo eļļu ar dvieli nodzēsa. Diemžēl procesā ir neglābjami bojāti skapīši virs plīts, pilnībā sakusis nosūcējs, virs nosūcēja glabājās tosteris un sviestmaižu panna, tie arī ir pilnīgi melni. Piedūmojuma rezultātā 80 % telpu ir nokvēpuši griesti, un visā mājā ir degušas plastmasas un piedūmojuma smaka,” sūrojas klients, kuram bērnu kulināre eksperimenti izmaksājuši 2156 eiro.
Arī citās ģimenēs mēdz gadīties līdzīgi stāsti, kad pie darba ķeras bērni. Kāda klienta mājās jaunā pavāra centieni pagatavot pusdienas un atstājot uz plīts katlu ar eļļu, tai aizdegoties, izcēlies pamatīgs ugunsgrēks. Dēls izslēdzis gāzes plīti, atvēris logu un izsaucis ugunsdzēsējus, bet skāde jau bija nodarīta, un izmaksātā atlīdzība sasniedza vairāk nekā 9500 eiro.
Cepeškrāsns strādā tik intensīvi, ka aizdegas grīda
Kādam klientam, kuram izmaksātā atlīdzība sasniegusi gandrīz 3000 eiro, gadījies šādi: “Mums ir gāzes plīts ar divām cepeškrāsnīm. Ziemassvētku vakarā tika gatavots ēdiens apakšējā cepeškrāsnī. Procesa laikā mājā nostrādāja dūmu detektors. Pamanījām, ka ir pastiprināti daudz dūmu. Pārbaudījām ēdienu, nebija ne piededzis, ne izlijis. Izvēdinājām māju, taču pēc brīža atkal sākās piedūmojums. Nobīdījām plīti un pamanījām, ka zem tās ir uzkarsušas grīdas flīzes un dūmi nāk no flīžu šuvēm. Lējām ūdeni uz flīzēm un šuvēs, līdz tās atdzisa. Atlauzuši vaļā grīdas flīzes, pamanījām, ka bija sākusi gruzdēt koka grīda un jau grīdas sija. Kārtīgi nolauzām visu, kas bija gruzdējis, un pārliecinājāmies, ka tālāk nekas nedegs.”
Draugi ātrāki par ugunsdzēsējiem
“Gatavojot kastrolī aizdegās eļļa, zvanījām uz 112 un ziņojam par ugunsgrēku, zvanījām arī ģimenes draugiem un lūdzām palīdzību. Draugi ieradās ātrāk un ar ugunsdzēšamo aparātu nodzēsa liesmas. Aptuveni pēc 5 minūtēm ieradās arī ugunsdzēsēji, ātrā palīdzība, policija un gāzes speciālisti,” stāsta kāds klients. Šajā ugunsgrēkā – ne tiaki skāde vairāk nekā 1700 eiro apmērā, bet viens cilvēks arī cieties un nogādāts mediķu aprūpē.
Neveiksmīgais multitasking
“Gatavoju ēst, uz gāzes plīts katliņā vārījās ūdens kartupeļiem, un uz otra riņķa bija panna ar sakarsētu eļļu zivs cepšanai. Liekot katliņā kartupeļus, ūdens uzšļakstījās uz pannas, kā rezultātā eļļa uzliesmoja un liesmas ierāva ieslēgtā tvaiku nosūcējā,” – vēl viens gadījums no BALTA klientu dzīves, kura rezultātā atlīdzībā izmaksāti vairāk nekā 3000 eiro.
Varbūt… bet varbūt nē…
Ne vienmēr vaininieks tiek pieķerts notikuma vietā, taču ugunij tas vienalga – postījumus tā nodara tik un tā. Kāda sieviete vērsusies pie apdrošinātāja, jo izdegusi virtuves telpa un piekvēpis dzīvoklis, radot 6700 eiro lielus zaudējumus. Kāpēc tā – ir tikai aizdomas: “Iespējams, taisīts ēst, un no tā ugunsgrēks izcēlies. Vīrs nestāsta.”
Un vēl kāds pamācošs gadījums, kāpēc neko nevajag pamest uz plīts virsmas bez uzraudzības. Tiesa, arī šoreiz uz vainīgo krīt tikai aizdomas: “Iespējams, naktī kaķis, staigājot pa virtuves leti, ieslēdza plīti, un aizdegās dvielis, kas degot sabojāja virtuves aprīkojumu.” Šajā gadījumā zaudējums aprēķināts 875 eiro vērtībā.
BALTA Privātā īpašuma un speciālo produktu vadības pārvaldes vadītājs Armands Lagons atgādina – apdrošinātājs būs blakus, lai palīdzētu novērst negadījuma finansiālās sekas, tomēr par savu un tuvinieku drošību jārūpējas katram pašam pat visjautrākajos svētkos.
Atceries:
– Neatstāj virtuvi bez uzraudzības un neuztici gatavošanu bērniem, ja pats nepieskati procesu!
– Izmanto taimeri – tas palīdzēs efektīvāk sekot līdzi gatavošanas procesam un atgādinās, kad pienācis laiks apraudzīt katlu uz plīts.
– Uzstādi dūmu detektoru, bet atceries, ka to nedrīkst uzstādīt tieši virs plīts.
– Ja tomēr izcēlies ugunsgrēks, dzēs to pareizi! Ja virtuvē izceļas ugunsgrēks, nekad nedzēs degošus taukus ar ūdeni – pārklāj tos ar ugunsdzēsības segu. Saimniecībā noderēs arī ugunsdzēšamais aparāts. Vairāk par tiem uzzini šeit.
– Ja liesmu neizdodas noslāpēt paša spēkiem un ja jūti apdraudējumu dzīvībai vai veselībai, nekavējoties evakuējies un sauc glābšanas dienestus pa tālruni 112!
Foto: publicitātes
TOP Komentāri