Kā uzturs ietekmē bērna smadzeņu darbību un panākumus mācībās?
Pareizam uzturam bērna mācību sasniegumos ir ļoti liela nozīme. Tas, ko bērns ēd, var būtiski ietekmēt viņa spēju koncentrēties, apstrādāt un iegaumēt jaunu informāciju, kā arī iespaidot produktivitāti mācībās. Rimi Bērniem eksperte un sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina skaidro, kā veselīgs uzturs veicina bērna attīstību un uzlabo kognitīvās spējas.
Kā bērna spējas mācīties iespaido pārāk liels cukura patēriņš
Pētījumi liecina, ka veselīgs uzturs uzlabo smadzeņu funkcijas, bet nepiemērots var novest pie mācīšanās grūtībām, piemēram, grūtībām koncentrēties un spēt ilgāk pievērsties apgūstamajai vielai. “Glikozes līmeņa svārstības asinīs var radīt kā īslaicīgu enerģijas pieplūdumu, tā arī spēka izsīkumu. Ja bērns patērē daudz cukuru saturošu produktu, piemēram, saldinātas brokastu pārslas, jogurtus ar piedevām, dažāda veida saldinātos dzērienus un citus saldumus, var būt sarežģītāk koncentrēties un ilgstoši noturēt uzmanību,” stāsta Olga Ļubina. Turpretī saliktie ogļhidrāti, kas ir pilngraudu produktu un dārzeņu sastāvā, nodrošina stabilāku glikozes līmeni asinīs, tostarp stabilu enerģijas piegādi, kas palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas visas dienas garumā.
Uzturs un centrālās nervu sistēmas darbības uzlabošana
“Uzturs spēj būtiski uzlabot arī bērna centrālās nervu sistēmas (CNS) darbību. Te noteikti jāpiemin omega-3 taukskābes, kas atrodamas zivīs, linsēklās un valriekstos. Šīs taukskābes ir svarīgas smadzeņu struktūru un neirotransmiteru veidošanai, uzlabojot atmiņu un koncentrēšanās spējas,” skaidro uztura speciāliste. B grupas vitamīni, it īpaši B12, B6 un folskābe, ir būtiski smadzeņu darbībai, jo palīdz uzlabot nervu šūnu darbību. C un D vitamīna pozitīvā ietekme uz cilvēka imūnsistēmas darbību ir sen zināma, bet jāzina arī, ka šie mikroelementi uzlabo kognitīvās funkcijas, palīdzot bērnam labāk koncentrēties.
Mikroelements dzelzs piedalās skābekļa piegādes procesā uz šūnām, to skaitā nervu šūnām, tāpēc dzelzs deficīts organismā var samazināt imunitāti, veicināt ātrāku noguršanu un rezultātā mazināt koncentrēšanās spējas.
Turpini piedāvāt veselīgo, pat ja bērns no tā atsakās!
Kad runa ir par veselīgiem uztura paradumiem, jāatceras, ka vecāki ir bērna pirmie skolotāji. “Tāpēc ir svarīgi jau no mazotnes bērnu pieradināt katrā ēdienreizē ēst dārzeņus. Pat ja bērns nav sajūsmā un mēdz neapēst to, kas uzlikts uz šķīvja, tas nenozīmē, ka noraidītais veselīgais produkts, piemēram, zivs vai dārzeņi, citās ēdienreizēs vairs nav jāpiedāvā. Pacietīgi, bet bez uzspiešanas vecākiem uztura paradumi bērnam jāmāca gadu no gada,” iesaka Olga Ļubina.
Jā, brokastis patiešām ir ļoti svarīgas!
Skolēniem patiesi ir svarīgi ēst brokastis. Tās palīdz nodrošināt centrālo nervu sistēmu ar nepieciešamo enerģiju un attiecīgi palīdz koncentrēties mācībām. “Ja nav iespējams paēst brokastis uzreiz pēc pamošanās, vecākiem būtu jāparūpējas par brokastu līdzņemšanu uz skolu, lai bērns tās apēd kaut vai pēc pirmās mācību stundas,” uzsver eksperte. “Brokastīs vajadzētu izvairīties no ātrajiem ogļhidrātiem un pārmērīga cukura. Labāks risinājums būtu pilngraudu maize ar svaigo sieru un gurķiem, omlete ar maizi un svaigiem dārzeņiem vai pilngraudu putra ar biezpienu un svaigām ogām. Atlikušās dienas laikā ēdienreizēm vajadzētu būt ik pēc četrām stundām. Tāpat būtu ļoti labi, ja bērnam mājās ir atstāta viegli uzsildāma maltīte, sagatavota uzkoda vai produkti tādam ēdienam, ko viņš viegli var pagatavot pats.” Trīs galvenās ēdienreizes dienā un veselīgas uzkodas starp tām palīdz uzturēt stabilu glikozes līmeni asinīs – tas veicina koncentrēšanos un produktivitāti mācībās.
Smadzeņu darbībai īpaši nepieciešams ir ūdens
Ūdens ir svarīgs visām ķermeņa funkcijām, tai skaitā smadzeņu darbībai. Vidēji dienā bērnam būtu jāuzņem 1,5–2 litri ūdens. “Pārliecinies, ka bērns dzer pietiekami daudz ūdens visas dienas garumā! Šķidruma – tīra ūdens – pietiekama uzņemšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu optimālu smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas,” uzsver Olga Ļubina.
Foto: publicitātes
TOP Komentāri