Bijušās izgāztuves vietā – augstākais kalns Rīgā

Bijušās izgāztuves vietā starp Pļavnieku un Purvciemu apkaimēm vairāk nekā 20 hektāru platībā kopš pagājušā gada tiek veikta teritorijas sakārtošana, kuras gaitā jau izveidots teju 36 metrus augsts mākslīgs kalns, kas ir viens no augstākajiem punktiem galvaspilsētā.

„Projekts ir līdzfinansēts ar Eiropas Savienības naudu, tā galvenais mērķis ir vides sakārtošana un nosacījumi paredz, ka vairākus gadus nedrīkst veikt kapitālu būvniecību. Tāpēc kalnu pagaidām izmantot nevarēs un pacēlāju slēpotājiem vēl nebūs. Tomēr rīdzinieki jau ziemā tiks pie distanču slēpošanas trases, vasarā izgāztuvei blakus esošajā teritorijā izveidos jaunu bērnu rotaļu laukumu, kā arī tiks izveidota Latvijā lielākā piknika zona – ar 40 galdiem un griliem. Tiks uzstādīta Ziemassvētku egle un vasarā varēs notikt līgošanas pasākumi,” norādīja N. Ušakovs.

Izgāztuves rekultivācija tika sākti pirms gada, 2014. gada oktobrī. Darbu gaitā sākotnēji veikta koku un krūmu likvidēšana, lai visā teritorijā atrodošos atkritumus pēcāk noraktu un pārvietotu, veidojot atkritumu kalnu. Kopumā pārvietoti vairāk nekā 900 000 kubikmetru atkritumu, kas sablīvēti un šobrīd veido 36 metrus augstu kalnu virs jūras līmeņa. Kalna konfigurāciju veido dažāda slīpuma nogāzes ar mērķi radīt vizuāli interesantu objektu esošajā rūpnieciskās apbūves zonā.

Pēc kalna izveides tas ir pārklāts ar nosedzošo pretfiltrācijas māla slāni 50 centimetru biezumā un auglīgās grunts slāni 20 centimetru biezumā, kā arī apsēts ar zāli. Pārējā projekta teritorijā blakus kalnam, kas atbrīvota no atkritumiem, izveidots auglīgās grunts slānis 15 centimetru biezumā un arī apzaļumots. Tādējādi izgāztuves vietā līdz šā gada beigām tiks izveidota sakopta teritorija 19,3 hektāru platībā.

Lai nodrošinātu virsūdeņu plūsmas savākšanu un sadalīšanu, tika izbūvētas divas ievalkas pa atkritumu kalna perimetru. Tāpat visā projekta īstenošanas laikā veikta piesārņoto gruntsūdeņu attīrīšana. Ap kalnu ir izveidoti pieci monitoringa urbumi turpmākai piesārņojuma kontrolei.

Papildus tam veikta izgāztuvei piegulošās teritorijas A.Deglava ielas sarkanajās līnijās labiekārtošana, atbrīvojot no atkritumiem un piesārņoto gruntsūdeņu attīrīšana, tādējādi nodrošinot izgāztuves un tai piegulošo teritoriju sakopšanu. Pilsētas Ziemeļu izpilddirekcija veica arī savā pārziņā esošā 2,4 hektārus plašā zemes gabala sakārtošanu, kas pieguļ projekta teritorijai.

Līdz pilnīgai projekta īstenošanai paredzēts iesēt zālāju piegulošajā teritorijā, kas atbrīvota no atkritumiem, iestādīt desmit liepas pretim skolai un izvietot informatīvās plāksnes par projektu un par to, ka izgāztuve ir slēgta. Lai novērstu izgāztuves turpmāku ekspluatāciju, kā arī nodrošinātu pretfiltrācijas slāņa nostiprināšanos, apkārt izgāztuves kalnam tiks izveidots žogs.

Atbilstoši normatīvo aktu prasībām, piecus gadus pēc projekta noslēguma izgāztuves teritoriju nevarēs izmantot nekādām aktivitātēm. Pēc pieciem gadiem – to būs iespējams izmantot atpūtai, rekreācijas pasākumiem un aktīvās atpūtas nodarbībām.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar