Vēlas izslēgt normu par maksātnespējas administratoru-zvērinātu advokātu pielīdzināšanu valsts amatpersonām
„Tiesiskā un demokrātiskā valstī ir absolūti nepieņemami deklarēt informāciju par klientiem, kas vērsušies pie advokāta pēc juridiskās palīdzības un aizsardzības.” norāda LZAP padomes loceklis Andris Rukmanis.
LZAP izbrīna Saeimas paustais, ka advokāta profesionālās darbības un viņa klientu konfidencialitāti nodrošinās klientu datu nepubliskošana. A.Rukmanis skaidro, ka konfidenciālie klientu dati nav ne tikai publiskojami, bet vispār nododami trešajām personām.
LZAP norāda, ka 2014.gada 30.oktobrī pieļautā kļūda – veiktie grozījumi Maksātnespējas likumā, pielīdzinot administratorus valsts amatpersonām – ir steidzami jālabo, pirms iestājušās neatgriezeniskas sekas, proti, no maksātnespējas procesa administratoru rindām tiks izslēgti zvērināti advokāti. A.Rukmanis norāda, ka Saeimas vēlme ierobežot zvērinātu advokātu darbību, liedzot praktizēt maksātnespējas jomā, kas ir Eiropā un pasaulē vispārpieņemta prakse, nav saprotama. „Ar šādiem līdzekļiem netiek risināti maksātnespējas problēmu cēloņi,” viņš piebilst.
LZAP pauž nožēlu par Saeimas deputātu neieklausīšanos LZAP viedoklī un neizpratni par valsts amatpersonas statusa nesavienojamību ar zvērināta advokāta darbības pamatprincipiem.
LZAP jau iepriekš informēja, ka izmantos Eiropas un starptautisko advokātu organizāciju palīdzību, lai risinātu jautājumu saistībā ar valsts amatpersonas statusa noteikšanu zvērinātiem advokātiem, kas praktizē maksātnespējas jomā Latvijā. LZAP nolēmusi vērsties Eiropas Advokātu un juristu biedrību padomē (Council of Bar and Law Societies of Europe; saīsināti CCBE), kas apvieno visu Eiropas Savienības valstu, Norvēģijas, Lihtenšteinas, Islandes un Šveices profesionālās organizācijas, lai lūgtu padomes viedokli par Latvijā plānotajām pārmaiņām zvērinātu advokātu statusa regulējumā.
Tāpat LZAP neizslēdz iespēju vērsties arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā, jo advokāta konfidencialitātes garantēšana primāri ir saistīta ar klienta interešu nodrošināšanu, tātad viņa cilvēktiesību ievērošanu.
LZAP atgādina, ka 2015.gada 4.septembrī Ziemeļvalstu-Baltijas valstu advokatūru vadītāju konference pieņēma rezolūciju, kurā uzsvērts, ka personas,kura veic advokāta profesionālo darbību, pielīdzināšana valsts amatpersonai ir rupjš starptautisko cilvēktiesību, konstitucionālo tiesību un Eiropas Savienības advokāta profesijas pamatprincipu hartas pārkāpums, jo valsts amatpersonas statuss saskaņā ar likumu uzliek par pienākumu advokātam pildīt un ievērot valstiskus pienākumus, kuri nav savienojami ar advokāta profesijas neatkarību un konfidencialitāti.
Foto: ilustratīvs
TOP Komentāri