Kampaņa “Ballējam – izguļam! Reibumā nebraucam.”
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pētījums* liecina, ka gandrīz trešdaļa šoferu (32%) ir vadījuši auto, nepārliecinoties, vai ir pietiekami izgulēts reibums. Kā biežākie aizbildinājumi šādai rīcībai tiek minēti – ārkārtas gadījums, laba pašsajūta, lai gan gulētas tikai pāris stundas, vai arī neesot bijis cita veida, kā tikt līdz mājām. Lai šogad cilvēkus pēc svinībām aicinātu kārtīgi izgulēties un nebraukt reibumā, CSDD sadarbībā ar vasaras ballīšu karaļiem – grupu “Bermudu Divstūris” uzsāk kampaņu “Ballējam – izguļam”. Tās ietvaros mūziķi ir pārfrāzējuši slavenu hitu, izveidojot lipīgu šūpļa dziesmu:
“Ņemot vērā vidējo statistiku, alkohols no ķermeņa izvadās ar ātrumu 0,12 – 0,15 promiles stundā, turpetim alkohola uzņemšanas laikā reibumu kāds var sasniegt ātrāk, kas nozīmē, ka arī tā koncentrācija organismā var būt augstāka. Un to ietekmē neskaitāmi daudz citu faktoru – dzimums, svars, ēšanas paradumi u.c. Tādēļ ir būtiski cilvēkam pašam racionāli izvērtēt, cik daudz ir “par daudz” un cik ilgs laiks nepieciešams miegam, lai reibumu pienācīgi izgulētu. Tas, ka alkohola saturs organismā ir mazinājies, vēl nenozīmē, ka cilvēks var adekvāti rīkoties pie auto stūres. Tikai ilgs un pilnvērtīgs miegs sniedz garantiju kvalitatīvai uzvedībai un drošai auto vadīšanai. Jebkura sēšanās pie stūres reibumā var beigties slimnīcā vai pat morgā,” brīdina narkoloģe Ilze Maksima.
“Gadu no gada, veidojot kampaņas pret braukšanu reibumā, lielākā sabiedrības daļa vairs nav jāmāca – viņi zina, ka glāze un stūre nav savienojamas lietas. Arī šā gada statistika liecina, ka piecos mēnešos reibumā izraisītas 240 avārijas, kurās ievainoti 77, bet gājuši bojā 5 cilvēki. Salīdzinot ar 2018. gada attiecīgu laika periodu, reibumā izraisīto avāriju skaits ir samazinājies par 10%,” skaidro CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
Sabiedrības attieksmes pētījums parāda, ka ceturtā daļa respondentu uzskata, ka braukšana reibumā Latvijā vēl aizvien ir izplatīta problēma. Vienlaikus sabiedrība kļūst zinošāka; lielākā daļa šoferu apstiprina, ka miegs ir vienīgās “zāles” pret reibumu. Ne ūdens, ne ēdiens, ne arī sporta aktivitātes vai kādas citas nodarbes nemazina alkohola koncentrāciju asinīs. Tādēļ kampaņa aicina: “Svini, kārtīgi izgulies un tikai tad sēdies pie stūres!”
Foto & video: publicitātes
TOP Komentāri