Zvēraudzēšanas aizlieguma pieņemšanu aizkavē ZM un EM bezdarbība
Trešdien, 18. maijā, Saeimas Tautsaimniecības komisija skatīja uz trešo lasījumu grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz kažokzvēru audzēšanas aizliegumu no 2028. gada. Lai gan jauni priekšlikumi ne no deputātiem, ne valsts iestādēm uz trešo lasījumu nebija saņemti, likumprojekts tomēr netika nodots uz Saeimas balsojumu 3. lasījumā. Komisijas sēdē notika asas diskusijas par atbildīgo ministriju – Ekonomikas ministrijas un Zemkopības ministrijas – pienākumu veikt paziņošanas procedūru Eiropas Komisijai, ko iestādes nebija pamanījušas, lai gan tas bija norādīts likumprojekta anotācijā.
Tautsaimniecības komisijas sēdē Ekonomikas un Zemkopības ministriju pārstāvji izvairīgi atbildēja uz deputātu un Saeimas Juridiskā biroja uzdotajiem jautājumiem par paziņošanas procedūru. Tautsaimniecības komisijas vadītājs Krišjānis Feldmans (Konservatīvie) kritizēja iestādes par pieļauto bezdarbību un nekompetenci. Iestāžu bezdarbības rezultātā Tautsaimniecības komisija bija spiesta atlikt likumprojekta virzīšanu uz trešo lasījumu līdz brīdim, kad būs saņemts saskaņojums no Eiropas Komisijas.
Saskaņā ar Direktīvu (ES) 2015/1535 dalībvalstu pienākums ir informēt Komisiju par tehnisko noteikumu projektu pirms to pieņemšanas. Latvijā paziņošanas procedūra būtu jāveic Ekonomikas un Zemkopības ministrijām, taču tās šo pienākumu nebija pamanījušas. No projekta paziņošanas dienas tiek noteikts trīs mēnešu bezdarbības periods, kurā paziņotāja dalībvalsts nedrīkst pieņemt attiecīgos tehniskos noteikumus, un šajā laikā Komisija un pārējās dalībvalstis var izskatīt paziņotos dokumentus un attiecīgi reaģēt.
Kontekstam: Likumprojektu “Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā”, kas sākotnēji paredzēja zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā no 2026. gada, 11 Saeimas deputāti iesniedza pērnā gada 9. septembrī. Šī gada 20. janvārī Saeima ar pārliecinošu balsu pārsvaru atbalstīja likumprojektu pirmajā lasījumā. Savukārt 5. maijā Saeima atbalstīja likumprojektu otrajā lasījumā, atbalstot arī Tautsaimniecības komisijas ierosināto pārejas perioda pagarināšanu līdz 2028. gada 1. janvārim.
Foto: publicitātes
TOP Komentāri