Zanda Kalniņa-Lukaševica: starptautiskā tribunāla izveide novērsīs nesodāmības ilūziju Krievijā

“Mūsu atbildei uz Krievijas agresiju Ukrainā jānovērš jebkāda ļauna ilūzija par nesodāmību. Pretējā gadījumā tā var radīt jaunus karus un vardarbīgas krīzes,” ceturtdien, 26.janvārī, Strasbūrā uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja biedre, Latvijas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā (EPPA) vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica. 

Jau pašlaik sperti nozīmīgi soļi, lai dokumentētu Krievijas veiktos starptautiskos noziegumus un cilvēktiesību pārkāpumus. Savāktie pierādījumi apliecina, ka Krievijas karavīru veiktie noziegumi Ukrainā ietver spīdzināšanu, masveida nogalināšanu, civiliedzīvotāju nolaupīšanu, filtrācijas nometnes, deportāciju, nelegālu bērnu izvešanu uz Krieviju un nodošanu adopcijai, kā arī izvarošanu un seksuālo vardarbību, atzīmēja Z.Kalniņa-Lukaševica EPPA debatēs par Krievijas agresijas Ukrainā tiesiskajiem un cilvēktiesību aspektiem. 

Lai nodrošinātu, ka Krievija tiek saukta pie atbildības par tās agresijas noziegumiem pret Ukrainu, nepieciešama tūlītēja un vienota valstu rīcība, uzsvēra Latvijas delegācijas vadītāja. 

“Ir ārkārtīgi svarīgi, lai tiktu aptverts viss atbildības spektrs. Tāpēc steidzami ir jāizveido īpašs starptautisks tribunāls agresijas noziegumu lietās, lai papildinātu esošos mehānismus un nodrošinātu Krievijas saukšanu pie visaptverošas atbildības par pastrādātajiem starptautisko noteikumu pārkāpumiem un īstenoto agresiju pret Ukrainu,” pauda Z.Kalniņa-Lukaševica.

Eiropas Padomei kopā ar citiem jāatbalsta Ukraina tik ilgi, cik nepieciešams – līdz Ukrainas uzvarai un taisnīguma atjaunošanai, uzsvēra Latvijas delegācijas vadītāja un aicināja atbalstīt sagatavoto rezolūciju. 

EPPA pēc izvērstām debatēm, kurās tika paust visplašākais atbalsts Ukrainai, vienbalsīgi apstiprināja rezolūciju “Krievijas agresijas pret Ukrainu tiesiskie un cilvēktiesību aspekti”. Tajā 46 Eiropas valstu parlamentāriešus pārstāvošā institūcija uzsver Krievijas īstenoto agresijas noziegumu smagumu un pieprasa izveidot starptautisku tribunālu. Tāpat arī rezolūcijā tiek pausts, ka Krievijas Federācijai ir jāsedz agresijas radītie zaudējumi, tādēļ asambleja aicina izveidot starptautisku kompensācijas mehānismu, kas iekļautu arī īpašu kompensāciju fondu. 

Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas 2023.gada ziemas sesija, kurā pirmo reizi piedalās 14.Saeimas EPPA delegācija, notiek no 23. līdz 27.janvārim Strasbūrā, Francijā.

Saeimas Preses dienests

Foto: saeima.lv

TOP Komentāri

avatar