Vai tehnoloģijas ļaus piepildīt sapni par ilgmūžību?

Nereti publiskajā telpā izskan tāds termins kā ilgmūžība. Vai tas ir tik nesasniedzami, kā tas sākotnēji varētu šķist? Par ilgmūžību domājot, tiek izcelti trīs galvenie faktori – ģenētika, vide un dzīvesveids, – no kā dzīvesveidu varam ietekmēt jau šobaltdien, izvērtējot savus ikdienas paradumus un ieviešot pozitīvas pārmaiņas mums visiem zināmās lietās – uzturā, miegā, fiziskajās aktivitātēs un stresa noturībā.

Pērn Huawei veiktajā aptaujā* noskaidrojām, ka tikai vidēji 50% Eiropas iedzīvotāju ir apmierināti ar savu fizisko veselību, par visbiežāk piedzīvotajiem simptomiem minot miega traucējumus (35%) un stresu (30%). Pozitīvi ir tas, ka 91% respondentu norādīja, ka vēlas uzlabot vismaz vienu ar veselību saistītu dzīvesveida aspektu, tomēr 72% eiropiešu atzina, ka ir nepieciešama papildu motivācija, lai ievērotu veselīgos paradumus. Šeit nāk talkā viedpulksteņi, ko novērojām arī pētījuma rezultātos – 66% respondentu lielākais motivators viedpulksteņa iegādei bija tieši to veselības monitoringa rīki,” par rezultātiem stāsta tehnoloģiju eksperts Mikus Tillers.

Būt harmonijā ar sevi

Ņemot vērā to, ka ikdiena mēdz būt piepildīta ar dažādiem pārbaudījumiem, ir nepieciešams sekot līdzi savam stresa līmenim. “Piemēram, Huawei Watch GT sērijas pulksteņos ir iestrādāts stresa mērītājs, kas, mērot sirdsdarbību un starpsitienu intervālu, algoritmu vadīts nosaka lietotāja stresa līmeni. Rezultātus ir vērtīgi skatīt kā vienas dienas ietvaros, tā ilgtermiņā, kas ļauj noteikt saspringtākos periodus vai regulārās iezīmes, kas atkārtojas. Tāpat viedpulkstenis piedāvā dažādu intensitāšu elpošanas vingrinājumus, lai palīdzētu nomierināt kā prātu, tā ķermeni. Jāsaprot, ka regulārs stress var ietekmēt arī citus veselības aspektus, tāpēc šis mērījums lieti noder, lai skatītu savu veselību arī plašāk,” norāda eksperts.

Kvalitatīvs miegs – vajadzība, nevis grezna iegriba

Kvalitatīvs miegs ir svarīgs ilgmūžības “lauka spēlētājs”. Tas nodrošina ķermeņa atjaunošanās procesus, stiprina imūnsistēmu, regulē sirdsdarbību un noskaņojumu, uztur hormonālo balansu un tā joprojām, tāpēc miegu nedrīkst atstāt “otrā plānā” un par to ir pienācīgi jārūpējas. Viedpulksteņu lietotājiem pamostoties, ir iespēja saņemt detalizētus datus par miegu. M. Tillers stāsta: “Pateicoties tehnoloģiski augsti attīstītiem viedpulksteņiem, tie spēj izanalizēt miega ilgumu, to, dziļš vai viegls bijis lietotāja miegs, tāpat arī spēj analizēt fizioloģiskos parametrus, pamatojoties uz ķermeņa kustībām, sirdsdarbību un elpošanu, tādējādi nosakot, vai ķermenis ir pietiekami atpūties. Nereti tie spēj identificēt pat potenciālas slimības, piemēram, miega apnoju.”

Viedpulkstenis kā papildu motivators

Cilvēki ir radīti kustībām, taču mūsdienu darba vidē sēdošs darbs nereti ņem virsroku, tāpēc ikdienā vēljovairāk par prioritāti ir jāizvirza fiziskās aktivitātes. Tās ne tikai uztur cilvēku formā, bet arī mazina stresu, uzlabo miega kvalitāti, novērš dažādas saslimšanas un pat uzlabo koncentrēšanās spējas. Sekot līdzi savām aktivitātēm ļauj viedpulkstenis, kas sniedz lietotājam visaptverošu apskatu, piemēram, par aizvadīto dienu, aprēķinot dienā sadedzināto kaloriju skaitu un treniņos pavadīto laiku, kā arī to, cik lietotājs ir bijis aktīvs dienas laikā. Tāpat pulkstenis sniedz vērtīgus reāllaika datus treniņu laikā, piemēram, monitorē sirdsdarbību un brīdina par pārslodzi, taču, piemēram, pārgājienos ziņo par nostaigātajiem soļiem. Jo regulārāk piekopsim fiziskās aktivitātes, jo labākus rezultātus mēs sasniegsim. Turklāt par to liecinās arī viedpulkstenī novērojamais progress, kas var sniegt papildu iedvesmu turpināt darīt.

Ilgmūžība nav nesasniedzams mērķis, tie ir apzināti ikdienas lēmumi un vēlme rūpēties par savu labsajūtu, lai nezaudētu pilnvērtīgus dzīves gadus. Mūsdienās tehnoloģijas ir vērtīgs atklājums kā aktīvā dzīvesveida entuziastiem, tā tiem, kas sevi vēl šajā lauciņā meklē. Tās sniedz iespēju paraudzīties uz ķermeni kā vienotu veselumu, ļaujot lietotājam gūt kontroli pār savu labsajūtu un ieviešot pozitīvas pārmaiņas paradumos, pēc kā ķermenis un prāts, iespējams, pacietīgi ir gaidījis.

*Pētījumu pēc Huawei pasūtījuma veica tirgus izpētes un konsultāciju aģentūra Ipsos. Ipsos aptaujāja vairāk nekā 8000 pieaugušo Eiropas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 64 gadiem astoņās valstīs: Bulgārijā, Vācijā, Itālijā, Polijā, Rumānijā, Spānijā, Turcijā un Apvienotajā Karalistē. Aptauja veikta 2023. gada rudenī.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar