Trīs veidi, kā ietaupīt, iekārtojot vai pārkārtojot skolēna istabu

Daudzi vecāki ar satraukumu gaida jauno mācību gadu, jo parasti tas saistās ar papildu izdevumiem, jo īpaši, ja pienācis laiks iekārtot skolas vecuma bērna istabu vai mainīt istabas interjeru un mēbeles. Interjera dizainers dalās novērojumos par trīs biežāk pieļautajām vecāku kļūdām, iekārtojot bērnistabu, kā rezultātā nākas pārtērēties. Viņš iesaka, kā ietaupīt un iekārtot istabu tā, lai, bērnam augot, katru gadu nebūtu jāpērk jaunas mēbeles.

Pieaugušajiem paredzētu mēbeļu vietā izvēlies tādas, ko var pielāgot, bērnam paaugoties

Salīdzinot ar citām telpām, mājās pārmaiņas visbiežāk vajadzīgas tieši bērnistabā, jo bērniem augot, mainās viņu vajadzības un intereses, un līdzi jāmainās arī viņu istabai. Lai ietaupītu naudu un nebūtu bieži jāmaina mēbeles, vecāki mēdz izvēlēties pieaugušo mēbeles, kas nav speciāli pielāgotas bērnu vajadzībām. Tas tiek darīts ar domu, ka bērni izaugs un tad viņiem šīs mēbeles būs tieši laikā, un tās varēs kalpot vēl daudzus gadus. Tomēr IKEA interjera dizainers iesaka izvēlēties bērniem paredzētas mēbeles, taču pievēršot uzmanību tam, lai mēbeļu izmērs būtu maināms.

“Daudzi vecāki bērniem pērk pārāk lielu galdu. Arī tas parasti tiek darīts, jo bērni izaug tik ātri, un vecāki nevēlas ik pēc pāris gadiem pirkt jaunu galdu. Rezultātā pirmklasniekam ir rakstāmgalds un krēsls, kas viņam ir par lielu, taču skolas vecuma bērniem visērtākās būs atbilstoša izmēra mēbeles: ne par lielu, ne par mazu. Bērna ērtības ir tikai viens no argumentiem; svarīgs aspekts ir arī veselība, jo neatbilstoša izmēra mēbeles var radīt veselības problēmas,” uzsver IKEA interjera nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.

Viņš atgādina, ka ergonomiskā mācību vietā sēž tā, lai pēdas balstītos uz zemes un kājas ceļos būtu saliektas 90 grādu leņķī. Tāpēc ieteicams izvēlēties regulējama augstuma galdu un krēslu, lai mēbeles varētu pielāgot, bērnam paaugoties.

“Bērnistabā izmantojot maināma izmēra vai augstuma mēbeles, tiks saudzēta bērna veselība, turklāt šādas mēbeles bērniem ir drošākas. Tās ir ilgtspējīga un gudra izvēle, jo var ietaupīt daudz naudas, jo ik pēc pāris gadiem nebūs jāpērk jaunas mēbeles. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka skolēnam noteikti labāk patiks istaba, kas iekārtota tieši viņam. Tas attiecas ne vien uz rakstāmgaldu un krēslu, bet arī gultu un plauktu sistēmu. Iekārtojot istabu ar bērniem paredzētām mēbelēm, bērns varēs justies kā saimnieks savā valstībā, turklāt tā var iemācīties patstāvību, jo bērns daudz ko var paveikt bez pieaugušo palīdzības,” skaidro interjera dizainers.

Pārdomā “visu vai neko” pieeju

Pirmo reizi iekārtojot bērnistabu vai mainot interjeru, vecāki parasti vēlas pārveidot vai nopirkt visu uzreiz, taču šādi kopējās izmaksas var šķist pārāk lielas, un var pat atturēt no jebkādām pārmaiņām. Interjera dizainers iedrošina sadalīt izdevumus vairākās daļās vai pat uz vairākiem gadiem, neatsakoties no sapņa par pilnīgi aprīkotu bērnistabu.

“Istabu var iekārtot, pieskaņojoties augoša bērna mainīgajām vajadzībām. Viss nebūt nav jāpērk reizē – vispirms var nopirkt galvenās mēbeles: gultu, galdu, krēslu un mēbeles mantu glabāšanai, pakāpeniski iegādājoties visu pārējo. Bērnam būtu jādzīvo plašā, gaišā un kārtīgā istabā, nevis tādā, kas sen nav redzējusi svaigu krāsu un kas galīgi neiedvesmo mācībām,” iedrošina D. Rimkus.

Mantu glabāšanai viņš iesaka izmantot moduļu mēbeles, jo tās pēc vajadzības var papildināt un pārveidot. Piemēram, lai palielinātu darba virsmu, rakstāmgaldam var pielikt atvilktņu skapīti, bet, pieaugot glabājamo mantu daudzumam, skapi var papildināt ar moduļu plauktiem un skapīšiem.

Atturīgi pret pārāk krāsainu interjeru

Bērnistaba, protams, var būt bērnišķīga. Parasti tajā izmanto arī dekoratīvos priekšmetus, kas ne vien padara interjeru rotaļīgāku, bet arī rosina bērna iztēli un ir praktiski izmantojami. Taču ar krāsu daudzveidību nevajadzētu pārspīlēt, pretējā gadījumā istaba var izskatīties pārblīvēta un var būt grūtāk ātri atsvaidzināt interjeru. Domājot dažus soļus uz priekšu un paturot prātā to, ka bērniem vienmēr patīk jaunas lietas, ir vairāki veidi, kā vecāki var ietaupīt un izveidot krāsainu interjeru, lai to būtu viegli pārveidot, neiztērējot kaudzi naudas.

“Galvenajām mēbelēm un sienām ieteicams izvēlēties neitrālas krāsas, un rotaļīgumu istabā panākt ar krāsainiem akcentiem – tekstiliem un dekoriem bērna mīļākajā krāsā. Aizkarus, paklāju, gultas pārvalku, spilvendrānu, organizatorus un nelielus dekorus nomainīt ir pavisam viegli un nemaz ne dārgi, un telpa izskatīsies pavisam citādi. Taču, ja sienas un mēbeles būs krāsainas, vajadzēs lielākus ieguldījumus, lai atjauninātu telpas interjeru,” skaidro IKEA interjera dizainers. Viņš atgādina, ka ar interjeru var spēlēties, arī izvēloties plauktu sistēmas ar maināmām fasādēm, jo, pēc laika pieliekot citas krāsas fasādes, istabas koptēls pilnīgi mainās.

Šie ieteikumi noderēs arī tiem, kas vēlas atjaunināt esošo bērnistabas interjeru, gatavojoties jaunajam mācību gadam. Pēdējais ieteikums ir izrevidēt visas mantas un atvadīties no lietām, kas vairs nav aktuālas. Arī tas radīs svaiguma un plašuma sajūtu istabā.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar