Seši padomi, kā motivēt darbiniekus strādāt vasarā

Vasara ir klāt un darba vietās aizvien aktuālāki kļūst jautājumi ne tikai par atvaļinājumiem, bet arī to, kā motivēt darbiniekus strādāt produktīvi, vienlaikus sniedzot iespēju izbaudīt vasaras priekus. Motivēt savus darbiniekus strādāt vasarā var būt izaicinājums, jo siltās dienas un brīvdienu sezona var novirzīt uzmanību no darba. Tāpēc pagaidu nodarbinātības un personāla atlases uzņēmuma “Biuro” eksperti ir apkopojuši sešus padomus, kā uzturēt darbinieku motivāciju un produktivitāti arī vasarā, vienlaikus rūpējoties par viņu labsajūtu un apmierinātību darbā. 

Elastīgs darba grafiks

Nodrošiniet darbiniekiem iespēju strādāt elastīgā darba laikā vai attālināti, lai viņi varētu pielāgot darba grafiku savām vasaras aktivitātēm un ģimenes vajadzībām. Attālinātais darbs ir iemācījis vadītājiem saprotoši attiekties pret darbinieku atšķirīgo dienas režīmu. Piedāvājiet saviem darbiniekiem variantu – sākt darbu agri no rīta, tad dienas vidū veltīt laiku atpūtai un vasaras baudīšanai, taču vakarpusē atgriezties atpakaļ pie darba. Šāds dienas sadalījums rada īsas darba dienas ilūziju, kā arī gaisa temperatūra ir piemērota strādāšanai. Var arī sākt darbu agri no rīta, strādāt 6-7 stundas un jau pēcpusdienā veltīt laiku ģimenei un citiem vasaras piedzīvojumiem. Laika atvēlēšana atpūtai motivēs darbiniekus mobilizēties un paveikt uzdevumus ātrāk. Svarīgi savlaicīgi vienoties par sapulču laikiem, lai visi tos var ieplānot un pielāgot personīgajam grafikam. 

“Ņemot vērā, ka darba nedēļas nogalē prāts nereti nesas uz atpūtu, labākais darba tikšanās laiks vasaras apstākļos varētu būt, piemēram, otrdienas vai trešdienas priekšpusdiena,” iesaka “Biuro” klientu apkalpošanas vadītāja Baiba Rozentāle.

Motivējoša vide 

Ja darba specifika neļauj darbiniekiem strādāt attālināti, iesakām radīt patīkamu un motivējošu darba vidi ar labu ventilāciju, gaisa kondicionieri un ērtām darba vietām. Piedāvājiet saviem darbiniekiem apmaksātas veselības un labsajūtas aktivitātes, piemēram, jogas nodarbības, stresa mazināšanas seminārus vai bezmaksas augļus birojā. Ieviesiet radošās pauzes, kurās darbinieki var nodarboties ar vaļaspriekiem vai relaksācijas aktivitātēm. Lai arī darbinieki ir dažādi un viņu motivatori atšķiras, ir arī vienojošas lietas un principi, kas, ja ne palīdzēs vairot motivāciju, tad vismaz neļaus tai apsīkt, piemēram, darba vide un kontrole. Pārlieku liela kontrole nerada motivāciju, tieši pretēji – tā drīzāk vedina nedomāt un pārnest visu atbildību uz to, kas jūs kontrolē. Vēlams ik pa laikam mainīt ierastās ikdienas darbus, lai ļautu saviem darbiniekiem ieraudzīt jaunas iespējas un, iespējams, atrisinātu kādu uzņēmuma vajadzību no pavisam cita skatupunkta. 

Āra aktivitātes un pasākumi

Birojā strādājošo darbinieku noskaņojuma uzlabošanai vasarā var radīt iespēju strādāt uz terases vai pagalmā, aprīkojot šīs vietas ar saulessargiem, elektrības un interneta pieslēgumu. Iesakām arī organizēt pasākumus svaigā gaisā, piemēram, piknikus, sporta spēles, pārgājienus vai komandas saliedēšanās aktivitātes. Tas veicina komandas saliedētību un nodrošina atpūtu no ikdienas rutīnas. 

Atvaļinājumu plānošana 

Atbalstiet un mudiniet savus darbiniekus plānot atvaļinājumus, turklāt darīt to savlaicīgi, lai vasaras atpūta tiktu izmantota pilnvērtīgi. Savlaicīga atvaļinājumu plānošana nodrošina, ka gan darbinieki, gan uzņēmums var organizēt savu darbu tā, lai procesi neapstātos un lai visiem būtu iespēja atpūsties un atjaunoties. Svarīgi ievērot atvaļinājumu plānošanas termiņus, jo tas ļauj labāk sadalīt darba slodzi un izvairīties no darba pārslodzes. Tādējādi, atbalstot savus darbiniekus atvaļinājumu plānošanā un savlaicīgā pieteikšanā, uzņēmums ne tikai veicina labas darba attiecības un darbinieku labklājību, bet arī nodrošina efektīvāku uzņēmējdarbības vadību visos gadalaikos, ieskaitot vasaru. 

Motivējošas prēmijas un atzinības

Viens no labākajiem veidiem, kā palielināt darbinieku iesaisti, ir parādīt, ka jūs viņu novērtējat. Jūs varat darbiniekiem likt justies novērtētiem pavisam vienkārši, piemēram, pasūtot pusdienas birojā. Varat arī spert soli uz priekšu, izplānojot kādu izklaidējošu pasākumu vai pikniku. 

“Jāatzīst, ka arī labi vārdi un uzslavas motivē – un ne tikai tad, ja tos izsaka vadītājs. Dažkārt darbiniekam ir pat svarīgāk, ka viņu par kādu labi paveiktu uzdevumu uzslavē pieredzējušāks kolēģis. Ir svarīgi radīt tādu vidi, kurā tiek izteikta ne tikai pamatota kritika, bet arī uzslavas un sniegts atbalsts, piedāvājumi palīdzēt un ieteikumi, kā rast risinājumu problēmām. Lai kādu paslavētu, nav nepieciešami lieli sasniegumi – var pateikt labus un uzmundrinošus vārdus arī par ikdienas attieksmi, sadarbību un palīdzību. Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka vadītājam savu padoto atzinība ir ļoti nozīmīga, jo ikviens taču grib justies novērtēts,” mudina Baiba Rozentāle.

Nospraudiet izaicinošus, bet skaidrus un reālus mērķus

Pārliecinieties, ka darba apjoms ir reāli izpildāms un nepārslogo darbiniekus. Atcerieties, ka progress motivē, tāpēc nodrošiniet skaidrus mērķus un uzdevumus, lai darbinieki zinātu, kas no viņiem tiek sagaidīts un varētu pilnvērtīgi fokusēties uz rezultātu sasniegšanu. Iesaistiet darbiniekus lēmumu pieņemšanā un uzklausiet viņu idejas un priekšlikumus – tas veicinās piederības sajūtu un motivāciju. Mērķi, kas ir pārāk viegli sasniedzami, nesniedz pietiekami daudz motivācijas, bet nereāli mērķi var radīt lieku stresu, nevis vēlmi tos sasniegt. Tāpēc ir svarīgi atrast zelta vidusceļu, kas ļauj šajos izaicinājumos saskatīt kaut ko iedvesmojošu, izaugsmi un atzinību vairojošu. Vislabāk, ja par mērķiem iespējams vienoties kopīgi un arī darbinieks piedalās to nospraušanā – tas radīs lielāku motivāciju sasniegt to, ko pats būs apņēmies. 

Foto: unsplash.com

TOP Komentāri

avatar