Saeima paredz sociālā atbalsta pasākumus ārkārtējās situācijas laikā

Saeima piektdien, 20.martā, ārkārtas sēdē otrajā – galīgajā – lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus vairākos likumos, lai ārkārtējās situācijas laikā sniegtu atbalstu darba devējiem darbnespējas lapu apmaksā, paredzētu sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanas nosacījumus trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, kā arī pagarinātu termiņu, ja šajā laikā personas ar invaliditāti zaudē tiesības uz sociālo nodrošinājumu.

Grozījums likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” noteic īpašu slimības pabalsta izmaksas kārtību Covid-19 epidēmijas gadījumā, sniedzot atbalstu darba devējiem darbnespējas lapas apmaksas nodrošināšanā.

Ja darbiniekam no šī gada 22.marta līdz 30.jūnijam saistībā ar Covid-19 saslimšanu vai atrašanos karantīnā būs izsniegta darbnespējas lapa, slimības pabalstu piešķirs un izmaksās par laiku no darbnespējas otrās dienas. Slimības pabalstu piešķirs 80 procentu apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Noteikts, ka šādā gadījumā izsniedzama darbnespējas lapa B, ko apmaksā valsts. Attiecībā uz slimības pabalsta piešķiršanu, aprēķināšanu, izmaksas periodu un pārmaksu spēkā būs līdzšinējā kārtība.

Savukārt grozījums Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteic: ja ģimenei (personai), kura atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, šajā laikā beigsies pašvaldības sociālā dienesta izsniegtās izziņas derīguma termiņš, tad tas tiks pagarināts uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu kalendāro mēnesi pēc šīs situācijas beigām. Šajā laika posmā saglabājas visi pašvaldības un valsts piešķirtie pabalsti un atvieglojumi, uz kuriem šai ģimenei (personai) ir tiesības kā trūcīgai vai maznodrošinātai.

Paredzēts, ka ārkārtējās situācijas laikā persona, kurai no jauna nepieciešams noteikt trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusu vai kura nonākusi krīzes situācijā, pašvaldības sociālajā dienestā vēršas attālināti, izmantojot e-pastu vai ievietojot iesniegumu tam speciāli paredzētā kastītē.

Tāpat noteikts, ka pašvaldība varēs piešķirt ģimenei (personai), kura ārkārtējās situācijas dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības, pabalstu krīzes situācijā. Pabalstu izmaksās no pašvaldības budžeta. Lai daļēji kompensētu pašvaldību izdevumus, valsts nodrošinās mērķdotāciju pašvaldībām izdevumu segšanai 50 procentu apmērā no personai piešķirtā pabalsta krīzes situācijā, bet ne vairāk kā 40 eiro mēnesī vienai personai trīs mēnešu periodā. 

Savukārt grozījums Invaliditātes likumā paredz pasargāt personas ar invaliditāti saistībā ar Covid-19 ierobežojošo pasākumu dēļ, ja tām beidzas invaliditātes dokumenta derīguma termiņš un nav iesniegti nepieciešamie dokumenti invaliditātes ekspertīzes veikšanai. Lai nezaudētu tiesības uz sociālo nodrošinājumu, būs iespēja uz laiku līdz sešiem mēnešiem automātiski pagarināt izdotā dokumenta derīguma termiņu, bet ne ilgāk kā līdz jauna administratīvā akta izdošanai konkrētās personas lietā. Šāda kārtība būs spēkā laikā, kad valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, vai triju mēnešu laikā pēc tās atcelšanas vai noteiktā termiņa beigām. 

TOP Komentāri

avatar