Postošu ugunsgrēku skaits mājokļos šogad dubultojies

Šogad, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir dubultojies postošu ugunsgrēku skaits apdrošinātos privātpersonu mājokļos, kur zaudējumu apmērs pārsniedz 50 tūkstošus eiro. Tādējādi apdrošināšanas kompānija “Compensa Vienna Insurance Group” zaudējumu atlīdzībās izmaksājusi rekordlielu summu – vairāk nekā 700 tūkstošus eiro, informē uzņēmuma Atlīdzības daļas vadītājs Edgars Lūcis.

Šā gada astoņos mēnešos “Compensa Vienna Insurance Group” klienti pieredzējuši ugunsgrēkus, kuru rezultātā īpašums ticis neatgriezeniski nopostīts. Lielākās apdrošināšanas atlīdzības, kas izmaksātas vienam klientam pērnā gada nogalē un šogad, bija attiecīgi 215 tūkstoši, 180 tūkstoši, 167 tūkstoši, 135 tūkstoši un 101 tūkstotis eiro. Šajos gadījumos postošo ugunsgrēku iemesli saistīti ar pagarinātāja vada, televizora vai datora uzlādes vada radīto īssavienojumu, elektriskā skrūvgrieža atstāšanu tiešos saules staros, kā arī ar bojāta skursteņa aizdegšanos. 

“Ugunsgrēki, kas rodas bojātu elektroierīču, vadu vai nepareizi apkoptu skursteņu dēļ, notiek arvien biežāk. Šādas nelaimes ne tikai rada ievērojamus materiālos zaudējumus, bet arī apdraud cilvēku dzīvību. Tāpēc ir svarīgi uzstādīt dūmu detektorus, reizi 10 gados veikt elektropretestības mērījumus, kā to paredz normatīvie akti, apsekot gan elektroierīču, gan kontaktligzdu tehnisko stāvokli, kā arī apdrošināt savu īpašumu pret negadījumiem,” saka Lūcis. 

Labākā aizsardzība ir profilakse – kā mazināt elektrotehnikas vai skursteņa aizdegšanās risku?

Ir svarīgi periodiski pārbaudīt elektroiekārtu vadus un kontaktligzdas, lai pārliecinātos, ka tās ir labā stāvoklī, nav bojātas vai nolietotas. Bojāti vadi vai ierīces jānomaina vai jāsaremontē, piesaistot kvalificētus speciālistus. Tāpat ir jāizvairās no elektrotīkla pārslodzes, kas var rasties, pieslēdzot pārāk daudz ierīču vienā kontaktligzdā vai pagarinātājā. Vēlams izmantot kvalitatīvus strāvas sadalītājus ar iestrādātu pārslodzes aizsardzību.

Lai pārliecinātos par elektroinstalāciju stāvokli, reizi 10 gados jāveic elektropretestības mērījumi un jānovērš atklātie elektroinstalācijas bojājumi. 

“Diemžēl redzam, ka iedzīvotāji ne vienmēr pievērš uzmanību kopējai elektroinstalācijai savā mājoklī. Tiek iegādātas jaunas un jaudīgas elektroierīces, bet esošā elektroinstalācija ne vienmēr šo jaudu spēj izturēt, un tas var radīt elektropārvades vadu uzkaršanu, kā rezultātā izolācija izkūst un rodas īssavienojums,” stāsta Lūcis. 

Tāpat nekad nevajadzētu turēt elektroiekārtas tiešā saulē, jo tās uzkarst un var viegli aizdegties. Elektroierīces arī vēlams atvienot no kontaktligzdas, ja tās netiek izmantotas vai ja īpašums tiek atstāts uz ilgāku laiku. 

Katrā mājokļa telpā būtu jābūt dūmu detektoram. Ja detektors signalizē par zemu bateriju uzlādes līmeni, tās jānomaina. Tādējādi pasargāsiet ne tikai savu īpašumu, bet arī savu veselību un dzīvību. 

Savukārt skurstenis ir jātīra vismaz reizi gadā, īpaši pirms apkures sezonas sākuma. Tādējādi tiks novērsta kvēpu un sodrēju uzkrāšanās, kas var izraisīt aizdegšanos. Skursteņa tīrīšanu labāk uzticēt profesionālam skursteņslauķim. 

Skurstenis būs labākā tehniskajā stāvoklī un radīsies mazāk kvēpu, ja kurināšanai tiks izmantots tikai tam paredzētais kurināmais – malka, briketes vai cita veida apkures materiāls. Tajā nevajadzētu dedzināt sadzīves atkritumus, plastmasu vai citus materiālus, jo tas var veicināt aizdegšanos un apdraudēt pašu veselību.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar