Latvijas zinātnieki rada viedo asistentu, kas palīdzēs plaušu slimību ārstēšanā

Latvijas zinātnieki un klīnicisti ir sākuši darbu pie unikālas ierīces izstrādes, kas palīdzēs ārstiem un medicīnas māsām kontrolēt pneimonijas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS), Covid-19 pacientu elpošanas stāvokli, brīdinās, ja elpošana pasliktināsies, un ierosinās ārstēšanas korekciju, piemēram, palielinot skābekļa padevi.

Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē. Diemžēl šobrīd pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdina medicīnas personālu vai pacienta tuviniekus mājas apstākļos par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosina ārstēšanas taktikas korekciju.

Lai problēmu risinātu un radītu atbalsta ierīci pacientu elpošanas kvalitātes uzraudzīšanai, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA “Hipnos” klīnicisti, zinātnieki un eksperti apvienoja spēkus starpdisciplinārā projektā “Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai.”

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs: “Agrāk zinātne notika bēniņos un pagrabos – normālam cilvēkam tā nebija saprotama un pieejama. Tagad tā ir kļuvusi praktiska un strauji ienāk cilvēka ikdienā. Pandēmija ir radījusi daudz grūtību, bet vienlaikus arī pavērusi iespējas zinātnes progresam, zinātnieku, ārstu, sabiedrības ciešākai sadarbībai, turklāt risinot ne tikai Covid-19 problēmas, bet arī citus sen uzdotus jautājumus.”

Rīgas Tehniskās universitātes asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks: “Ierīce, kuru šobrīd radām, ir akūta nepieciešamība jebkuram ārstam, medicīnas māsai un pacientam, kas saskaras ar nopietnu elpošanas traucējumu slimību, kā arī pacientu tuviniekiem. Ierīce mērīs cilvēka izelpas un ieelpas kvalitāti un palīdzēs savlaicīgi reaģēt uz elpošanas pasliktināšanos. Tas ir milzīgs lēciens ne tikai praktiskajā zinātnē, bet arī veselības aprūpē un pacientu dzīves kvalitātes un dzīvildzes nodrošināšanā.”

SIA “Hipnos” vadītājs Artis Svaža: ”Ir liels gods un patiess prieks piedalīties pētījumā ar mērķi radīt jaunu medicīnas tehnoloģiju, kas varētu palīdzēt daudziem tūkstošiem vai pat miljoniem cilvēku pasaulē. Mūsu loma ir zinātnieku veikumu testēt un ieviest praksē, lai jau tuvākajā nākotnē to varētu komercializēt. Ir patīkams satraukums, gaidot pirmos pētījuma dalībniekus un pirmos rezultātus.”

Šobrīd viedais asistents ir izstrādes stadijā. Šoruden notiks tā klīniskā validācija, sadarbojoties inženieriem, klīnicistiem, pulmonologiem, internistiem un citiem ekspertiem.

Projekts “Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai” Nr.1.1.1.1/21/A/082 notiek ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Valsts budžeta atbalstu.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar