Latvijā ieviests Eiropas vienotais atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem

Jau vairāk nekā 100 zvanu!

Vienotais atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem pakāpeniski tiek ieviests visās Eiropās Savienības (ES) valstīs, un šā gada 1. janvārī tas sācis darboties arī Latvijā. Kā informēja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, atbalsta tālrunis ieviests, pateicoties Eiropas direktīvai, kas paredz, ka ikkatrai ES dalībvalstij jānodrošina konfidenciāls atbalsts cietušajiem.

To, ka atbalsta tālrunis bija nepieciešams arī Latvijā, apliecina daudzie zvani – pirmajās divās nedēļās pēc palīdzības vērsušies vairāk nekā 100 cilvēku! Uz tālruņa zvaniem atbild speciāli apmācīti Krīžu un konsultāciju centra SKALBES speciālisti.

„Mēs iemācām cilvēkam atpazīt pārinodarījuma sekas un pastāstām, kur meklēt nepieciešamo palīdzību,” atklāja centra SKALBES vadītāja Zane Avotiņa: „Cilvēki zvana dažādu iemeslu dēļ – kāds izjūt trauksmi pēc piedzīvotā nepatīkamā starpgadījuma vai laikā, kamēr notiek izmeklēšana, vai arī gaidot tiesas lēmumu. Cits zvana, lai iegūtu informāciju par iespējām saņemt atbalstu dažādās institūcijās, vēl kādam nepieciešams iedrošinājums, lai cilvēks spētu vērsties pēc palīdzības tiesībsargājošās iestādēs.”

Zane Avotiņa arī uzsvēra, ka nereti cilvēks piezvana pavisam satraukts, un šādos gadījumos viņš nav spējīgs uztvert sniegto informāciju, taču ikviens tiek aicināts zvanīt atkārtoti: „Cilvēki to arī izmanto, un tas ir labi, jo, zvanot atkārtoti, parasti viņš jau ir nomierinājies un spēj pierakstīt nepieciešamo informāciju, kā arī uztvert svarīgas nianses, ko stāsta speciālists.”

Ļaus palīdzēt labāk

Jauno palīdzības tālruni atzinīgi novērtēja arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Artis Velšs: „Gadā mēs saņemam aptuveni 200 tūkstošus zvanu, un 25% gadījumu ir saskatāmas nozieguma pazīmes, taču jebkurš no šiem zvaniem nozīmē to, ka cilvēks jutis satraukumu. Viņš grib saņemt atbalstu un palīdzību, tāpēc vienmēr esam centušies saprast, kā vislabāk palīdzēt cilvēkiem. Aptuveni pirms diviem gadiem veicām pētījumu, un apkopotie dati liecina, ka 65% cilvēku vēršas policijā, jo sagaida, ka tiks uzklausīti, un tikai 30% vēlas saņemt arī praktisku palīdzību. Jaunais tālrunis turpmāk būs mums labs palīgs atbalsta sniegšanā tiem cilvēkiem, kuri vēlas tikt uzklausīti un kuriem nav nepieciešama policijas iejaukšanās.” Artis Velšs gan norādīja, ka cilvēki joprojām ir aicināti zvanīt policijai gadījumos, kad viņi kļuvuši par nozieguma upuriem, aculieciniekiem vai pat līdzzinātājiem.   

„Tālruņa darbība nodrošinās arī statistikas datus, un tas mums palīdzēs turpmāk daudz mērķtiecīgāk attīstīt palīdzības sniegšanas iespējas tajās jomās, kas cilvēkus satrauc visbiežāk,” uzsvēra Juridiskās palīdzības administrācijas (JPA) direktore Irina Ļitvinova. Viņa piebilda, ka šī iemesla dēļ – ar mērķi sniegt iespējami kvalitatīvāku palīdzību – JPA noslēgusi valsts pārvaldes uzdevuma deleģēšanas līgumu ar krīžu un konsultāciju centru SKALBES. Tās vadītāja Zane Avotiņa pauda: „Esmu lepna, ka varam izmantot SKALBES speciālistu ilggadīgo  pieredzi psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanā, arī apkalpojot noziegumos cietušo atbalsta tālruni 116006.”

Zvani, tevi uzklausīs!

Pat šķietami vienkārša zādzība var kļūt par nopietnu psiholoģisku traumu, kas atstāj sekas uz visu turpmāko dzīvi. Tikpat nopietnas sekas var atstāt interneta vietnēs saņemtie pazemojumi, vardarbības draudi, seksuālā izmantošana, vardarbība ģimenē un jebkāda cita veida notikumi, kas liek justies slikti. Saņemot laikus speciālista palīdzību, iespējams pasargāt gan sevi, gan savus mīļos.

Zvanīt uz tālruni 116006aicināts ikviens, kurš iesaistīts noziegumā personīgi, ģimenē, draugu lokā. Katru dienu no pulksten 7 – 22 profesionāli speciālisti uzklausīs, atbalstīs, informēs noziegumos cietušos par iespējām saņemt palīdzību un sniegs informāciju par citām cietušo atbalsta organizācijām un iestādēm.

Atceries!

Ja tālruņa darba laikā uz tavu zvanu neviens neatbild, tas nozīmē, ka abi operatori šobrīd ir aizņemti, sniedzot palīdzību kādam citam. Lūdzu, pārzvani vēlreiz pēc mirkļa. Speciālists gaidīs tavu atkārtoto zvanu!

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar