HIV. Nenosakāma slodze = Nepārnesams vīruss

Katru gadu novembra izskaņa – laiks pirms Pasaules AIDS dienas, kas tiek atzīmēta 1. decembrī, globāli un arī Latvijā tiek veltīta sabiedrības mērķtiecīgai izglītošanai par dažādiem ar HIV infekciju saistītiem jautājumiem. Biedrība AGIHAS ar šādu mērķi un, pateicoties SIA “Merck Sharp & Dohme Latvija” (MSD Latvija) atbalstam, šogad ir izveidojusi informatīvu bukletu “HIV. Nenosakāma slodze = Nepārnesams vīruss”. Buklets ir veltīts no sabiedrības veselības un drošības viedokļa ļoti svarīgai tēmai, proti, mūsdienu medicīnas nodrošinātajai iespējai pārtraukt HIV izplatības ķēdi.

Medicīnas zinātnē jau aptuveni gadus divdesmit ir zināms, ka antiretrovirālā terapija (katru dienu lietojama HIV medikamentu kombinācija, kas nomāc HIV vīrusu un aptur tā dalīšanos) mazina HIV infekcijas pārneses risku. Taču tas, ka pārneses risku iespējams novērst teju pilnībā (terapija darbojas kā profilakse), pārliecinoši pierādīts salīdzinoši nesen. Ja vīrusa slodze ir nenosakāma, saskaņā ar vairāku klīnisko pētījumu datiem, inficēšanās dzimumakta laikā notikt nevar.

Imants Sinka, MSD Latvija vadītājs: “MSD ir gandarīta par iespēju atbalstīt un veicināt izpratni par N=N konceptu Latvijā. Mēs tiecamies pēc pasaules, kurā nebūs HIV, esot apņēmības pilni radīt HIV profilakses un aprūpes nākotni.”

No sabiedrības drošības un veselības, kā arī infekcijas izplatības mazināšanas viedokļa iespēja panākt to, ka HIV+ cilvēks, aizvien būdams vīrusa nēsātājs, tomēr nevar inficēt citus cilvēkus, ir ļoti svarīgs solis – proti, tas būtiski mazina ar HIV saistītās saslimstības un mirstības riskus, vienlaikus paverot cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, sociālās, seksuālās un reproduktīvās izvēles iespējas, kuras viņiem nekad iepriekš nebija pieejamas.

Asoc. prof. Gunta Stūre, bukleta medicīniskā konsultante: “Neviena slimība nav nedz sods, nedz kauns. Un arī HIV diagnoze nav sods. Lietojot antiretrovirālo terapiju iespējams panākt teicamus rezultātus – nenosakāmu vīrusa slodzi, tādējādi iegūstot atbrīvotību no nedrošības un bailēm, no infekcijas pārneses iespējas.”

Latvija ir viena no tām ES valstīm, kur HIV izplatība galvenokārt notiek heteroseksuālu dzimumattiecību ceļā (proti, infekcijas izplatība nav ierobežota kādas šauras sociālas grupas ietvaros), ir daudz pāru, kur inficēts ir tikai viens no partneriem, tāpēc izpratne par N=N principu un tā zinātnisko pamatojumu ir īpaši nozīmīga.

Guna Zvirbule, “AGIHAS bibliotēkas” redaktore un bukleta teksta autore: “Šis buklets patiesībā ir par HIV epidēmijas ierobežošanas neticamo veiksmes stāstu, par to, ka cilvēka prāta gudrība ir pārāka par vīrusa viltību. Personiski es ceru, ka šī informācija mazinās sabiedrības aizspriedumus un bailes no cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, motivēs noskaidrot savu HIV statusu un pozitīvas atbildes gadījumā – nekavējoties uzsākt un turpināt ārstēšanu veselības saglabāšanas un infekcijas pārneses riska novēršanas vārdā.”

Bukleta digitālā versija jau šobrīd ir lejuplādējama AGIHAS tīmekļa vietnē, savukārt papīra formātā tas būs pieejams tuvāko dienu laikā.

Foto: ilustratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar