Dita Krenberga un Sana Villeruša Liepājā aicina sajust pavasari kamermūzikā

Izsmalcinātās mūzikas interpretes un bērnības draudzenes – flautiste Dita Krenberga un pianiste Sana Villeruša – 7. aprīlī plkst. 15.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” atskaņos romantisma iedvesmotu kamermūzikas programmu. Mūziķes aicinās klausītājus sajust flautas un klavieru pavasarīgi virmojošo saskaņu Pētera Vaska, Daces Aperānes, Karla Reinekes un Franča Šūberta daiļradē.

Koncertu atklās Ditas Krenbergas solo visu flautistu sapņu skaņdarbā – Pētera Vaska Sonātē flautai. Šo trīsdaļīgo opusu caurvij putnu tēma. Putni kā dzīvības un brīvības simbols. Aizlidojošie putni kā brīdinājums mums visiem. Sonātē nav putnu balsu citātu, tomēr putni ir tepat blakus – spārnu švīkoņā, lidojuma trauksmē.

Uz skatuves pievienojoties Sanai Villerušai, flautas un klavieru dialogā izskanēs dziesminieka Franča Šūberta variācijas par dziesmas “Kaltētās puķes” tēmu. Pēc lēnā, plašā ievada, kas suģestē ar savu kluso, skumīgo noskaņu, valdot tā sauktajam Šūberta “nāves ritmam”, seko dziesmas tēma un sešas virtuozas variācijas, vainagojoties septītajā – skaņdarba finālā spožā Mimažora apliecinājumā.

Ar tuvo Baltijas jūru koncerta otrajā daļā sarunu veidos Daces Aperānes trīsdaļīgajā opusā “Jūŗavas”, kas īpaši aranžēts flautai un klavierēm. Šis skaņdarbs ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem uzbur ārkārtīgi spēcīgu jūras ainavu – gan mierīgu, gan vētras sabangotu. 

Koncerta noslēgumā abas mūziķes 200 gadu jubilejā godinās komponistu Karlu Reineki, kurš romantisma periodā mūzikā flautai veltījis gan koncertu, gan vienu no spožākajiem un ievērojamākajiem kamerdarbiem. Tā būs sonāte “Undīne”, kurā iemūžināts nāras tēls un viņas pārdzīvojumi burvīgās skaņu virtenēs, klavierēm un flautai dabīgi un brīnišķi papildinot vienai otru.

Raksturīgi koncertsērijai “Personīgi” – pēc koncerta apmeklētāji aicināti pulcēties koncertzāles 2. stāva galerijā, kur būs iespēja satikt mūziķes neformālā gaisotnē un uzdot jautājumus par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem.

Koncertu “Dita Krenberga un Sana Villeruša. Pavasara lidojums” ar Liepājas pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs, interneta vietnē https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/2449 un koncertzāles informācijas centrā.

Foto: Jānis Porietis

TOP Komentāri

avatar