Dažādu kakla sāpju iemesli un ārstēšana

Gada aukstajā sezonā kakla sāpes ir īpaši izplatīta problēma. Taču kakla sāpēs var būt ļoti dažādas, tāpat kā tās izraisošie faktori – sākot no vīrusu infekcijām līdz balss saišu pārpūlei vai pat kuņģa skābes atvilnim. Kas ir izplatītākie kakla sāpju iemesli, kā tās atvieglot un pareizi ārstēt, padomos dalās BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, Veselības centrs 4 otorinolaringoloģe Karīna Rapša un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Vai visas kakla sāpes ir “vienādas”?

Kakla sāpes var būt ļoti atšķirīgas atkarībā no to cēloņa un skartā anatomiskā apvidus, skaidro otorinolaringoloģe K. Rapša. Visbiežāk pacienti raksturo kakla sāpes kā diskomfortu rīklē, ko pastiprina rīšana, bieži sajūtot kairinājuma vai sausuma sajūtu, kas dažkārt izraisa klepu vai apgrūtina siekalu norīšanu. Laringīta gadījumā papildus sāpēm būs arī balss piesmakums. Runājot par tonsilītu, ko tautā sauc par angīnu, ir iespējama iekaisuma procesa izplatība uz dziļākajiem kakla audiem. Šādos gadījumos pacientam var rasties problēmas ar mutes atvēršanu vai galvas pagriešanu. Šādās situācijās ir nekavējoties jāvēršas pēc ārsta palīdzības.

Dažkārt kakla sāpes var būt viena no nopietnu veselības problēmu pazīmēm, piemēram, onkoloģiskiem procesiem rīklē – aukslēju mandeļu audzējs. Šādos gadījumos sāpes ir progresējošas un parasti lokalizētas vienā pusē, ka arī ir palielināti un cieti kakla limfmezgli.  Nav citas iekaisumam raksturīgas simptomātikas, bet pacienti sūdzas par vispārējiem simptomiem – vājumu, nogurumu, svara zudumu un svīšanu naktī. Šādos gadījumos ārsta apmeklējums ir īpaši būtisks, lai laikus veiktu diagnostiku.

Izplatītākie kakla sāpju cēloņi

Saskaņā ar pasaules statistikas datiem, visbiežākais kakla sāpju iemesls ir vīrusu izraisītas infekcijas, stāsta ārste Karīna Rapša. Sezonas vīrusi – gripa, paragripa, koronavīruss, koksaki vīruss, Epšteina-Barra vīruss, citomegalovīruss – var izraisīt tonsilītu, faringītu un laringītu. Vīrusa izraisītas infekcijas gadījumā kakla sāpes pavada tādi simptomi kā klepus, izdalījumi no deguna, konjunktivīts. Parasti šādi simptomi nav raksturīgi baktēriju izraisītām infekcijām.

Runājot par bakteriālām infekcijām, jāpiemin beta hemolītiskais streptokoks, kas ir biežākais bakteriālu faringotonsilītu cēlonis. Infekcijai ir raksturīga gaita ar augstu temperatūru >38°, kakla sāpēm, aplikumu uz mandelēm un palielinātiem un sāpīgiem zemžokļa kakla limfmezgliem. 

Vēl viens izplatīts kakla sāpju cēlonis ir laringofaringeālā atviļņa slimība, kuras gadījumā pacienti bieži sūdzas par diskomfortu rīklē, bet nebūt ne par raksturīgiem atviļņa simptomiem, piemēram, dedzināšanu aiz krūšu kaula. Šo diagnozi var apstiprināt tikai ārsts, veicot īpašu izmeklējumu.

Ilgstošs gļotādas kairinājums, ko izraisa, piemēram, sauss gaiss vai ķīmiskās vielas, arī var izraisīt diskomfortu rīklē. Onkoloģiskas saslimšanas var būt vēl viens nopietns cēlonis. Aukslēju mandeļu vēzis bieži izpaužas kā progresējošas sāpes, kas pastiprinās, kad vēzis izplatās apkārtējos audos. 

Pie kakla sāpju cēloņiem minama arī difterija, kas ir bakteriālās izcelsmes infekcija, kura skar augšējos elpceļus un izpaužas ar drudzi, kakla sāpēm un palielinātiem, sāpīgiem kakla limfmezgliem. Ja infekcija netiek laicīgi ārstēta, tad sekas var būt letālas. Īpaši smaga gaita un risks novērojams bērniem. Pateicoties vakcinācijai, mūsdienās saslimstība ar difteriju ir ļoti zema. Visa informācija par vakcināciju ir pieejama Valsts Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Kakla sāpes nedrīkstam ignorēt

Pret kakla sāpēm nedrīkstam izturēties vieglprātīgi. Infekcijas slimību gadījumos kakla sāpes var attīstīties par nopietnākiem stāvokļiem, piemēram, epiglotītu, kas ir uzbalseņa (skrimslis, kas pasargā mūsu elpceļus ēšanas laikā, nodalot tos no rīkles) iekaisums un var progresēt, izraisot elpceļu obstrukciju, kas rada apgrūtinātu elpošanu, skaidro K. Rapša. Savukārt streptokoku angīna, ja netiek laikus ārstēta, var izraisīt tādas komplikācijas kā reimatismu vai glomarulonefrītu. Vēl viena bīstama komplikācija ir peritonsilārs abscess – strutains iekaisums, kas var rasties, ja infekcija no auksleju mandelēm izplatās apkārtējos audos, starp mandeli un rīkles muskuļiem. Smagos gadījumos, kad infekcija izplatās dziļākos kakla audos, var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Īpaša uzmanība jāpievērš ilgstoši nepārejošām, vienpusējām kakla sāpēm, kuras nepavada citas iekaisuma procesa pazīmes. Šāda veida sāpes var izstarot uz ausi, var būt palielināti, cieti, parasti nesāpīgi kakla limfmezgli vienā kakla pusē. Krēpas ar asins piejaukumu, nepatīkama smaka no mutes. Šāda veida simptomātika var liecināt par ļaundabīgu procesu rīklē vai mutes dobumā. Savukārt ilgstošs, progresējošs balss piesmakums var liecināt par ļaundabīgu procesu balsenē. Šis arī ir gadījums, kad pie speciālista jāvēršas pēc iespējas ātrāk. Ja ir aizdomas par onkoloģisku saslimšanu, Latvijā ir pieejama “zaļā koridora” programma, kas nodrošina speciālista konsultācijas pieejamību vidēji vienas nedēļas laikā. 

Dažādu kakla sāpju veidu ārstēšana

Kakla sāpju ārstēšana ir atšķirīga – atbilstoši to veidam un izraisītājiem, stāsta otorinolaringoloģe K. Rapša. Vīrusu infekcijas tiek ārstētas simptomātiski, un to ārstēšana bieži ir pašlimitējoša. Savukārt bakteriālu infekciju, piemēram, streptokoku izraisītas angīnas, gadījumā nepieciešama antibiotiku terapija. Šādos gadījumos antibiotiku izvēli un kursa ilgumu nosaka ārsts, pamatojoties uz klīniskajiem simptomiem un īpašiem diagnostikas kritērijiem. Kakla sāpju ārstēšanas laikā ir svarīgi arī izvairīties no kairinājumiem – tādiem kā asi un skābi ēdieni, kas var pastiprināt rīkles gļotādas kairinājumu.

Ja bakteriāls tonsilīts jeb angīna atkārtojas bieži, piemēram, vairāk nekā trīs reizes gadā, tad ir iespējams apsvērt ķirurģisko ārstēšanu – mandeļu izņemšanu (tonsilektomiju). Smagākos gadījumos, kad infekcija rada komplikācijas un strutains process izplatās dziļajās kakla starpmuskuļu telpās, tiek veikta kombinēta ārstēšana, kas ietver antibakteriālu terapiju un ķirurģisku iejaukšanos.

Kā izvēlēties piemērotāko līdzekli pret kakla sāpēm?

Izvēloties līdzekli pret kakla sāpēm, jāņem vērā kakla sāpju cēlonis, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece. Aptiekās pieejami aerosoli, sūkājamās tabletes, šķīdumi kakla skalošanai, pulveri, kā arī pilieni. Jāpievērš uzmanība to sastāvam – vai tie satur cukuru vai citus saldinātājus, kā arī jāizvairās no līdzekļiem, kuru sastāvdaļas izraisa alerģiju. Šie preparāti palīdz mazināt sāpes, darbojas antibakteriāli un mitrina gļotādas.

Gan sintētiskie medikamenti, gan dabīgie līdzekļi var būt noderīgi palīgi kakla sāpju mazināšanai, stāsta farmaceite. Ja ir nepieciešams mazināt iekaisumu un sāpes, efektīvas būs sūkājamās tabletes ar antiseptiskām vielām (cetilpiridīnijs, dekvalīnijs) vai nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem (flurbiprofēns, benzidamīns). Ja vēlaties mazināt diskomfortu un aizsargāt gļotādu, piemēroti būs preparāti ar smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļu – šādi eļļas aerosoli palīdz saudzēt gļotādu un samazina sāpes.

Populāri ir arī līdzekļi ar dažādām citām dabīgām sastāvdaļām, piemēram, Islandes ķērpis ir sastopams gan pastilās, gan sīrupos. Tas palīdz aizsargāt un mitrināt rīkles gļotādu. Tāpat arī smiltsērkšķis, alteja, ceļteka, kā arī propoliss ir lietderīgi līdzekļi. Propoliss darbojas kā dabīgs antibakteriāls līdzeklis, kas palīdz imūnsistēmai un mazina sāpes. Šie augu preparāti ir pieejami daudzos kakla sāpju līdzekļos, piemēram, pastilās, aerosolos un sīrupos.

Savukārt, ja kakla sāpes izraisījusi balss pārpūle, piemēram, kliegšana vai dziedāšana, svarīgākais ir miera jeb klusuma režīms balss saitēm. Ir jāizvairās no liekas runāšanas un jādod balsij iespēja atpūsties. Tāpat ir jālieto vairāk šķidruma, lai palīdzētu mitrināt rīkli.

Ja kakla sāpes ir saistītas ar kuņģa skābes atvilni, I. Priedniece iesaka ievērot atbilstošu diētu, izvairoties no skābiem, asiem un trekniem ēdieniem, kā arī samazināt šo produktu patēriņu. Lai risinātu atviļņa problēmu, vērsieties pie ārsta. Simptomu mazināšanai var lietot medikamentus, kas samazina kuņģa skābes izdalīšanos. Tāpat ieteicams pārklāt un aizsargāt kuņģa gļotādu, lai mazinātu bojājumus, ko rada skābe.

Atcerieties! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai! Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju un atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. 

Vai sāpošu kaklu ieteicams skalot?

Kakla skalošana ir ieteicama gadījumos, ja uz mandelēm ir redzams balts aplikums vai rīkles gļotāda ir kairināta, skaidro farmaceite I. Priedniece. Kakla skalošanai var izmantot ārstniecības augu uzlējumi no salvijas, mārsila, kumelītes vai kliņģerītes. Tāpat var izmantot ārstniecības augu tinktūras vai vājas koncentrācijas sālsūdeni. Pieejami arī šķīdumi ar antibakteriāliem līdzekļiem, piemēram, benzidamīnu, kas mazinās iekaisumu un sāpes.

Taču ar kakla skalošanu nevajadzētu pārspīlēt un jāpievērš uzmanība tam, lai skalošana vēl vairāk nekairinātu kakla gļotādu. Ieteicamais kakla skalošanas biežums ir 2–3 reizes dienā. 

Vitamīni un minerālvielas

Vitamīniem un minerālvielām ir būtiska loma imūnsistēmas darbības nodrošināšanā. Klīniskā farmaceite I. Priedniece atgādina, ka stiprināt imūnsistēmu palīdzēs C, D un A vitamīns, kā arī minerālvielas, piemēram, cinks, kas ir būtisks palīgs organismam cīņā pret infekcijām. D vitamīns ir īpaši svarīgs ziemā, kad saules gaismas ir mazāk, bet vīrusu izplatība – parasti plašāka.

Atcerieties – uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar