Bērni ir sabiedrības neaizsargātākā daļa – kā pasargāt no draudiem internetā?

Apzinoties arvien pieaugošo kiberuzbrukumu skaitu, krāpnieku zvanu pieaugumu un ļaundaru viltīgās taktikas informācijas iegūšanai, tehnoloģiju uzņēmuma Tet eksperti vērš uzmanību bērnu izglītošanas nozīmei par drošību internetā jau no pirmsskolas vecuma. Tieši pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni ir sabiedrības visneaizsargātākā daļa pret ļaundaru uzbrukumiem internetā.

“Pārāk privātu bilžu, video un personiskas informācijas publicēšana ar atrašanās vietas atzīmēm, saziņa ar nepazīstamām personām un viltus konti, kuru mērķis ir maldināt, manipulēt ar lietotājiem vai veikt kādas ļaunprātīgas darbības ir riski, ar ko bērni saskaras internetā,” stāsta Latvijas Drošāka interneta centra medijpratības speciāliste Liene Valdmane. Bērnam vai jaunietim ir jāapzinās, ka internetā ievietots saturs nav izdzēšams pavisam un uz visiem laikiem, un jebkura fotogrāfija vai video var tikt izmantota ļaunprātīgiem nolūkiem.

Viedtālruņa algoritms turpina piedāvāt saturu pieaugušajiem

Speciāliste norāda, ka brīdī, kad vecāks iedod bērnam savu viedtālruni, ir jāatceras, ka interneta algoritms “domā”, ka ierīci vēl joprojām lieto pieaugušais, tātad var gadīties, ka starp jaukiem un speciāli bērnam atlasītiem video tomēr parādīsies arī tāds saturs, kas paredzēts tikai pieaugušajiem. Tāpēc vecākiem ir jāvelta savs laiks, pārrunājot to, kā bērnam rīkoties, ja viņš pēkšņi redz video, kas viņu satrauc.

Spēļu platformas – viena no bīstamākajām digitālajām vidēm

Tāpat arī spēļu platformās bērni gan savās, gan vecāku ierīcēs var saskarties, piemēram, ar bērnu vecumam nepiemērotas valodas lietošanu, vardarbību vai apreibinošu vielu reklāmām. Spēļu platformas mēdz izmantot arī bērnu pavedinātāji, čatā uzrunājot nepilngadīgos un solot dažādus labumus, lai izvilinātu no bērna kailfoto.

“Šķiet, ka mēs neprotam bērna galvā izveidot to lielo bildi – ja tu internetā skatīsies šo, tad papildus tev parādīsies arī šis saturs. Mēs necenšamies izskaidrot, kāds ir cēlonis un kādas būs sekas. Tajā pašā laikā mēs bērnam dodam ļoti sadrumstalotu informāciju. Mēs sakām “neatbildi svešiniekam”, bet vai mēs izskaidrojam bērnam, kur šis svešinieks radās internetā? Kā tas onkulis pārtapa par bērnu, kuram ir seši gadi? Kā tas notika, un kas būs, ja es tam atbildēšu? Mēs ļoti īsi un tādos kā saukļos bieži vien runājam ar savām atvasēm. Tā vietā ir nepieciešama padziļinātāka saruna ar bērnu, jā, arī par tēmām, kas var būt ne tik patīkamas, piemēram, par bērna fizisko drošību, par to, ka internetā ir arī slikti cilvēki, ko viņi vēlas no bērna. Tās ir sarunas, par kurām, mēs diemžēl domājam tikai tad, kad izlasām kliedzošus ziņu virsrakstus, kad vardarbība jau ir notikusi,” brīdina Liene Valdmane.

Bērnu izglītošana caur rotaļu un dziesmām

“Esam noskaidrojuši, ka arvien vairāk bērnu vecumā no 4 līdz 7 gadiem lieto digitālās ierīces un to, ka teju pusei bērnu šajā vecumā jau pieder pašiem sava kāda digitālā ierīce. Tajā pašā laikā aptauja* atklāj brīdinošu ainu: vismaz 38 % vecāku ar saviem bērniem šajā vecumposmā vēl nav runājuši par digitālo drošību. Iespējams, ka drošas interneta izmantošanas pamatnoteikumus vēl nav izdevies pārrunāt laika trūkuma vai nepietiekamu zināšanu dēļ, tāpēc esam sagatavojuši plašu materiālu bāzi par drošu interneta lietošanu, kas noderēs sarunu laikā ar bērniem,” norāda Tet sabiedrisko attiecību un korporatīvās komunikācijas vadītāja Ieva Erta.

Ar mērķi uzrunāt Latvijas jaunākos interneta lietotājus, jau trešo gadu veiksmīgi turpina darboties Tet sociālā iniciatīva “Tet skoliņa bērniem”. Digitālās platformas eksperti sadarbībā ar Latvijas Drošāka interneta centra pārstāvjiem no drossinternets.lv laiduši klājā vērtīgu diskusiju, kurā tiek aktualizēts jautājums par bērnu drošību internetā, kā uzsākt šo sarežģīto sarunu, un kādi atbalstoši materiāli var palīdzēt veidot bērnu izpratni, ar ko var sastapties internetā.

Tet sociālās iniciatīvas “Tet skoliņa bērniem” mājaslapā digitaladrosiba.lv atrodami tieši bērniem izstrādāti materiāli dažādos formātos: droša interneta dziesmiņas un 14 raidījuma “Ričijs Rū un internets” sērijas mazākajiem interneta lietotājiem, darba lapas un karaoke dziesmas jau mazliet pieredzējušākiem interneta sērfotājiem, kā arī uzdevumi, dzejoļi, diskusijas, idejas ierosmei un citi noderīgi resursi vecākiem un pedagogiem.

*Aptauju pēc Tet pasūtījuma veica pētījumu kompānija Norstat, izjautājot 500 vecākus, kuriem ir bērni vecumā no 4 līdz 7 gadiem.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar