Cilvēktiesības krīzes laikā. Pārdomas Ukrainas kara 3. gadumijā

Krīzes situācijas, tādas kā hibrīddraudi, bruņoti konflikti, dabas katastrofas, pandēmijas un ekonomiskās krīzes, nereti rada ievērojamus izaicinājumus cilvēktiesību ievērošanā. Šādos apstākļos valstīm un starptautiskajai sabiedrībai jānodrošina, ka pamatbrīvības un tiesības tiek aizsargātas, pat ja situācija prasa drastiskus pasākumus.

Cilvēktiesību jēdziens krīzes apstākļos lielākoties gan asociējas ar teicienu – slīcēju glābšana pašu slīcēju rokās. Bet, kā zināms, šajā tēmā atslēgas vārds ir tieši indivīda tiesības tikt pasargātam no valsts puses. Cik tālu vai tuvu esam šim teicienam saistībā ar iespējām saņemt valsts atbalstu kritiskos brīžos? Par kādām situācijām un krīzēm ir runa?

Cilvēktiesību aizsardzība kara un bruņotu konfliktu laikā

Bruņoti konflikti ir viens no lielākajiem draudiem cilvēktiesībām un humanitāro tiesību pārkāpumiem, jo tie nereti saistās ar kara noziegumiem un bēgļu krīzēm. Starptautiskās humanitārās tiesības, tostarp Ženēvas konvencija1, nosaka, ka civiliedzīvotājiem un kara gūstekņiem jātiek aizsargātiem. Tomēr daudzas valstis un bruņotas grupas ignorē šos principus, izraisot masveida cilvēktiesību pārkāpumus. Diemžēl tas notiek arī 21. gadsimtā un tepat Eiropā, mums blakus. Ir ziņas gan par civiliedzīvotāju tīšu nogalināšanu, palīdzības nesniegšanu ievainotajiem un slimajiem, pirmās palīdzības medikamentu trūkumu vai neesamību un citiem pārkāpumiem, kas tiek īstenoti pret iedzīvotājiem.

Dabas katastrofas un pandēmijas

Dabas katastrofas, piemēram, zemestrīces, plūdi un viesuļvētras, var izraisīt cilvēku piespiedu pārvietošanos, veselības aprūpes sistēmu sabrukumu un pārtikas trūkumu. Cilvēktiesības šādos gadījumos ietver piekļuvi pamatvajadzībām, kā arī valsts pienākumu nodrošināt informāciju un efektīvu rīcību.

Pandēmijas, piemēram, COVID-19, ir parādījušas, cik sarežģīti ir sabalansēt sabiedrības veselības aizsardzību ar individuālajām brīvībām. Pieredzētie pārvietošanās brīvības ierobežojumi ievērojami ietekmēja ekonomiskās un sociālās tiesības. Cilvēktiesību aktīvisti un sabiedrībā zināmi līderi ir pauduši viedokli, ka tiesībām uz veselību un dzīvību nebija jābūt kā iemeslam tik plašiem pārvietošanās un pulcēšanās brīvības ierobežojumiem. Diemžēl, daudzās situācijās un valstīs, īpaši autoritārajos režīmos, tas deva iespēju vēl lielākiem cilvēktiesību ierobežojumiem, kā arī nereti nepamatotai informācijas apkopošanai par iedzīvotāju paradumiem, pārvietošanos un to personas datiem.

Pamatvajadzība: tiesības uz veselību un veselības aprūpi

Visās iepriekš minētajās situācijās veselības aprūpes pieejamība un ilgtspēja ir pamata vajadzība jebkuram iedzīvotājam. Tiesības uz veselību ir cilvēktiesību aspekts, kas tiek aizsargāts arī Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā2 un Latvijas Republikas Satversmes 111. pantā3. Valsts pienākums ir stiprināt atbalsta mehānismus un nodrošināt iedzīvotājiem pieejamu medicīnisko palīdzību un medikamentus arī ārkārtas situācijās.

Medikamentu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība ir būtiska, lai nodrošinātu sabiedrības veselību. Starptautiskās tiesības prasa, lai valdības veiktu pasākumus, kas garantē pieeju nepieciešamajām zālēm, vakcīnām un medicīniskai aprūpei, tostarp atbalstot mazaizsargātos iedzīvotājus ar valsts finansētu aprūpi. Bet vai mēs šeit Latvijā esam gatavi potenciālajiem izaicinājumiem?

Absurda šķiet pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdētā informācija par to, ka cilvēki baidās izsaukt ātro palīdzību, lai nebūtu jāmaksā rēķins. Tāpat skumdina tas, ka medicīnas darbinieki īpaši izjūt valstī esošo līdzekļu trūkumu savas profesijas atbalstam. Lai arī situāciju skaidro4, bažas sabiedrībā nemazinās. Arī paši mediķi sūdzas par zemajām algām un sociālo garantiju nepilnībām.

Pandēmijas laikā vairākās valstīs tika ieviesti ārkārtas mehānismi, lai nodrošinātu veselības aprūpes pieejamību visām iedzīvotāju grupām. Tomēr, par sistēmas efektivitāti speciālistu vidū raisījās diskusijas. Daudzo individuālo faktoru dēļ sniegt vienlīdzīgu attieksmi un pieeju nebūt nav vienkārši. Nodrošināt sabiedrības drošību un aizsargāt neaizsargātās grupas: bērnus, seniorus, iedzīvotājus ar hroniskām saslimšanām, kam var trūkt rezerves krājumu, ir sarežģīts uzdevums. Lai to paveiktu efektīvi ne vien jāņem vērā jau gūtā pieredze un mācības, bet proaktīvi jāveic iepriekšēja sagatavošanās iespējamajiem krīzes scenārijiem.

Šīs dažādās krīzes var radīt dziļāku nevienlīdzību un diskrimināciju sabiedrībā, ierobežojot pieeju darbam, izglītībai un veselības aprūpei. Valstij jānodrošina atbalsta mehānismi, kas aizsargā neaizsargātās grupas, jo, kā zināms, tieši tas parāda, cik sabiedrība kopumā ir ievainojama. Latvijas situācijā, ilgstoši tiek runāts par nevienlīdzīgu piekļūstamību precēm un pakalpojumiem, īpaši lauku reģionos un attālākos novados. Tāpat pēdējā laikā aktualizējas arī tēma par aptieku pieejamību pilsētās un laukos, kā arī zāļu rezervēm krīzes situācijās. Par to nesenā publikācijā plašāk izteikusies arī domnīcas “Veselības aprūpes sistēmu noturība” līdzdibinātāja, sertificēta farmaceite Zane Dzirkale.5

Risinājumi?

Vairākkārt pieminētā valsts, protams, vispirms esam mēs katrs. Ar savām lomām un pienākumiem. Tomēr pēdējos gados novērotā pieredze liecina, ka liels spēks ir kopienām un sabiedriskajām organizācijām, kopienu centriem, pakalpojumu sniegšanas centriem novados un pilsētās. Mums netrūkst labās prakses piemēri. Latvijas platforma attīstības sadarbībai zibenīgi reaģēja uz nepieciešamību sniegt palīdzību Ukrainā, tāpat mums ir izcili kopienu sadarbības piemēri novados un arī Rīgā. Palīdzību Ukrainai arvien sniedz centrs “Marta”, biedrība “Tavi draugi” un daudzas citas sabiedriskās organizācijas. Krīzes situācijas ir pierādījušas, ka kopienu spēks bijis par maz novērtēts, bet nepieciešamība to izmantot un sadarboties turpina pieaugt.

Kopienas spēks atspoguļojas arī uz sabiedrību vērstā policijas darbā, kur sabiedriskās kārtības nodrošināšanā iesaistās ne tikai policija, bet iedzīvotāji uzņemas zināmu līdzatbildību.6 Uz sabiedrību vērsta pieeja (eng. community policing) balstās uzticības veidošanā, preventīvos drošības pasākumos un efektīvākā noziegumu novēršanā, kur policija ne tikai reaģē uz pārkāpumiem, bet arī aktīvi sadarbojas ar kopienām, lai risinātu vietējās problēmas.7 Kā atceramies, arī dronu Latgales pļavās atrada novada iedzīvotājs un pirmo izsauca tieši vietējo Valsts policijas vienību, kam bija jārisina situācija vēl pirms tā guva plašu rezonansi teju visos valsts medijos. Šāda uz sabiedrību vērsta pieeja tiek veiksmīgi īstenota Eiropas Savienībā un ir kļuvusi arī par Valsts policijas stratēģijas neatņemamu sastāvdaļu.

Secinājumi

Cilvēktiesību, īpaši veselības un dzīvības aizsardzība krīzes situācijās, ir viens no lielākajiem izaicinājumiem mūsdienu pasaulē. Starptautiskajai sabiedrībai, valstu valdībām un nevalstiskajām organizācijām ir jāstrādā kopā, lai nodrošinātu, ka šīs tiesības netiek pārkāptas pat vissmagākajās krīzes situācijās. Ilgtspējīga un efektīva veselības politika var ievērojami uzlabot cilvēku dzīves apstākļus un veicināt stabilitāti un noturību, tai skaitā, pasargāt personas veselību un dzīvību. Ne mazsvarīgi – arī kopienas un nevalstisko organizāciju atbalsts ir nepieciešams kā mierā, tā krīzes apstākļos.

Ilze Bērziņa

Domnīcas “Veselības aprūpes sistēmu noturība” līdzdibinātāja, cilvēktiesību eksperte

Foto: publicitātes

1 https://ihl-databases.icrc.org/en/ihl-treaties/gciv-1949

2 https://likumi.lv/ta/lv/starptautiskie-ligumi/id/649

3 https://likumi.lv/ta/id/57980

5 https://ir.lv/2024/11/29/farmaceits-neredzamais-varonis-veselibas-aprupes-sistema/

6 https://dspace.rsu.lv/jspui/bitstream/123456789/924/1/IPD-84-210_Socrates-13_2019_02_Berzina-Rukere_022-029_.pdf

7 https://www.vp.gov.lv/lv/media/643/download

12

TOP Komentāri

avatar
12 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
12 Komentāru autori
y9uviw261f3mie1rxxe3cf2w5 Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
urz5i
Viesis
urz5i

order generic clomid without rxРіРѕРІРѕСЂРёС‚: get generic clomiphene without a prescription how can i get generic clomid without dr prescription where buy generic clomid without dr prescription clomiphene generic name buy clomiphene without prescription order clomid without a prescription

does flagyl cause insomnia
Viesis
does flagyl cause insomnia

The thoroughness in this section is noteworthy.

9lj01
Viesis
9lj01

buy zithromax 250mg for sale – tetracycline 250mg price order metronidazole sale

a1rn9
Viesis
a1rn9

brand semaglutide 14 mg – rybelsus pills cyproheptadine medication

r3yo3
Viesis
r3yo3

motilium 10mg drug – sumycin drug flexeril brand

two2h
Viesis
two2h

amoxiclav pill – https://atbioinfo.com/ how to get acillin without a prescription

dnc1t
Viesis
dnc1t

buy esomeprazole 40mg for sale – https://anexamate.com/ purchase nexium

cf2w5
Viesis
cf2w5

warfarin 2mg canada – coumamide buy cozaar tablets

rxxe3
Viesis
rxxe3

generic meloxicam 15mg – https://moboxsin.com/ buy mobic 7.5mg without prescription

3mie1
Viesis
3mie1

prednisone 5mg cheap – allergic reactions cost prednisone

w261f
Viesis
w261f

best ed pills online – https://fastedtotake.com/ best pills for ed

y9uvi
Viesis
y9uvi

brand amoxil – https://combamoxi.com/ cheap amoxil generic