Koncertsērijas “Personīgi” gadu noslēdz ar reti dzirdētiem latviešu kamermūzikas darbiem
Noslēdzot klausītāju iemīļotās koncertsērijas “Personīgi” gadu, 11. decembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” viesojās soprāns Gunta Gelgote kopā ar flautistu Giedrju Gelgotu (Giedrius Gelgotas), čellistu Ēriku Kiršfeldu un pianisti Aiju Kuzmani. Mūziķu ansamblis klausītājiem atskaņoja latviešu kamermūzikas darbus, kurus koncertprogrammās negadās dzirdēt bieži.
Iepriekš šī satikšanās tika izziņota kā Vīnes klasiķu un baltiešu komponistu programma, kurā satiekas Bēthovena un Haidna un latviešu un lietuviešu komponistu mūzikas valoda. Pianistes slimības dēļ koncertprogramma bija jāmaina un kļuva par veltījumu Latvijas komponistu kamermūzikai, piedāvājot gan saviļņojošus dziesmu ciklus ar visu mūziķu dalību, gan brīnišķīgus duetus balsij ar flautu un balsij ar klavierēm, gan arī čella solo.
“Kad domājām, ko mēs šodien spēlēsim, salikām programmā darbus, kas mums ir personīgi svarīgi un nozīmīgi. Mēs spēlēsim brīnišķīgu mūziku, kas ir par maz dzirdēta Latvijā. Gandrīz visi no jums, iespējams, šos darbus dzirdēsiet pirmo reizi un katrs noteikti ir atskaņošanas vērts. Būsim kopā skaņās un viens ar otru!” klausītājus koncertā uzrunāja dziedātāja Gunta Gelgote.
Atbilstoši adventes laikam, mūziķi koncertu atklāja sakrālās noskaņās ar Renātes Stivriņas dziesmu “Cerību pilnā” no cikla “Meditācijas Dievmātei” soprānam, flautai, čellam un klavierēm, kam sekoja Līgas Celmas-Kursietes apdare latviešu tautasdziesmai “Vakarā(i) bāliņš gāja”, vēstot par jūras un vēja skaudro dabu.
Pianistes Aijas Kuzmanes un Ērika Kiršfelda duetā izskanēja Imanta Zemzara “Lībiešu dziesmas”, kas oriģināli rakstītas vijolei ar klavierēm, taču autors atļāvis tās izpildīt arī uz čella. Mīlestības jūtas pret dzimteni mūziķi klausītājiem vizualizēja Kanādas latviešu komponista Tālivalža Ķeniņa skaņdarbā “Colloquens patriae” jeb “Sarunas ar dzimteni”, kas tapis, iedvesmojoties no I. Zemzara skaņdarba “Patiesība” klavierēm un čellam.
Kā koncertā par šo darbu atklāja Ēriks Kiršfelds: “80-to gadu beigās Ķeniņš apmeklēja Latviju un viesojās Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā, kur tikās gan ar studentiem, gan mācībspēkiem, veltot pat skarbākus vārdus pašam Jāzepam Vītolam. Tajā brīdī man kā studentam palika iespaids, ka viņš ir skarbs vīrs, bet, pēc pāris gadiem parādoties šim skaņdarbam un to klausoties sapratu, ka viņš ir lāga vīrs, kuram sirdī tā Latvija nenoliedzami ir.”
Flautas spēli jaunos apvāršņos – vēja dziesmā – klausītāji iepazina Mārtiņa Viļuma skaņdarbā “Gaismojumi”, kuru komponists speciāli rakstījis Guntai un Giedrjum Gelgotiem. “Mārtiņam bija sava ideja, ko viņš vēlas savā darbā pateikt, taču viņš divatā ar Giedrju satikās un pētīja, kādas ir flautas iespējas. Viņi ļoti iedziļinājās niansēs, kas jums varētu šķist diezgan pārsteidzošas. Šajā skaņdarbā viņš ietvēris pats savu dzeju, kas stāsta par saulrietu, vēju un to, kas tādā brīdī dabā apkārt čab,” darba tapšanas aizkulises ieskicē Gunta.
Koncertā klausītāji dzirdēja arī Pētera Plakida Divas variācijas čellam solo. Pirmajā, kas tiek izpildīta ar lociņu, ilustrētas vilka medības, kurā zaķis aizlaižas, savukārt otrajā, spēlējot bez lociņa, – kādas detektīvfilmas sižets. Uz skatuves pēcāk sanākot visam mūziķu sastāvam, izskanēja arī visiem iemīļotā Pētera Vaska daiļrade. Šoreiz gan tika izvēlēts pavisam reti dzirdēts darbs – pirms 38 gadiem rakstītais Trīs latviešu tautasdziesmu cikls soprānam, flautai, čellam un klavierēm, kas pirmoreiz atskaņots tā radīšanas laikā un koncertā Liepājā pie klausītājiem nonāca trešo reizi.
Koncerta noslēgumā, Gunta Gelgote kopā ar Aiju Kuzmani izpildīja Imanta Zemzara dziesmu ciklu ar latviešu dzejnieku garīgajām vārsmām “Vai Tu esi debesīs?”. Dziedātāja atklāja, ka šo ciklu izvēlējusies ar domu atskatīties uz aizvadīto gadu, kas nesis gan pateicību, gan jautājumus, gan neizpratni un pārdzīvojumu par to, kas notiek Ukrainā. Ciklā iekļautas 10 dziesmas ar latviešu dzejnieku Kārļa Skalbes, Paulīnes Bārdas, Antona Bārdas un Zinaīdas Lazdas vārdiem, kas ilustrē un rezonē ar gada laikā piedzīvotajām sajūtām.
Pēc koncerta klausītāji tikās ar mūziķiem, lai aprunātos par viņu radošo ceļu, izaicinājumiem un nākotnes plāniem neformālā gaisotnē. Kāda koncerta apmeklētāja visiem mūziķiem arī uzdāvināja pašas tamborētas sniegpārsliņas.
Lūkojoties koncertsērijas “Personīgi” turpinājumā, 2023. gada pavasara sezona iezīmēta ar četrām spilgtām programmām – 15. janvārī jaunās paaudzes pianiste Linda Leine prezentēs Georga Pelēča reti dzirdēto klaviermūzikas ciklu “Gadalaiki”, 5. februārī trešo reizi koncertzālē viesosies virtuozais beļģu ansamblis “Het Collectief”, trio sastāvā piedāvājot 20. gadsimta kamermūzikas diždarbus. Pavasara atnākšanu un pasaules skices mūzikā 2. aprīlī iezīmēs Rīgas Saksofonu kvartets, savukārt 14. maijā, Mātes dienā Jāņa Lūsēna skaistākos darbus programmā “Sirds vārdi” atskaņos unikālais ansamblis “Trio Angelicus”.
Foto: publicitātes
TOP Komentāri