AS “Balticovo” ekspluatācijā nodod modernākās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Latvijā

Turpinot ieguldīt arvien jaunās tehnoloģijās un attīstībā, “Balticovo” ekspluatācijā nodod bioloģiskas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Tās ir pirmās industriālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Latvijā, kas izmanto tik modernas tehnoloģijas – olu un olu produktu ražošanas un pārstrādes procesa notekūdeņi pēc attīrīšanas nonāk dabā tīrāki par ezeros un upēs esošo ūdeni.

Atklāšanas pasākumā piedalījās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), Ekonomikas ministrijas, Lauku atbalsta dienesta, Valsts vides dienesta, Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas un Iecavas novada domes pārstāvji. Pasākuma viesiem bija iespēja redzēt notekūdeņu attīrīšanas iekārtas darbībā, kā arī uzzināt to darbības principus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce atklāja, ka ir pieaugušas patērētāju vēlmes attiecībā pret preču un pakalpojumu sniedzējiem, patērētājiem pieprasot atbildīgu rīcību, ņemot vērā arī vides prasības. Vajadzība pēc tīras dabas pieaug, taču šo mērķi nevar sasniegt bez izmaiņu virzītājiem: “Esmu gandarīts, ka “Balticovo” ir snieguši savu ieguldījumu Latvijas dabai, vides aizsardzībai un sabiedrībai, radot pārliecību, ka Latviju uz priekšu dzen cilvēki, kuri tur savu zemi un dabu kā vērtību.” Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pauda uzskatu, ka jaunās attīrīšanas iekārtas sniedz kopēju labumu visai sabiedrībai un tās labklājībai: “Šodien esam liecinieki ļoti nopietnam darbam un vēl vienam solim uzņēmuma attīstībā, ieguldot lielus līdzekļus, lai tā produkcija atbilstu vislabākajiem standartiem.”

Atzinīgi vērtējama attīrīšanas iekārtu augstā energoefektivitāte, kas ļauj būtiski samazināt elektroenerģijas un palīgvielu patēriņu. Jaunās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas spēj attīrīt 750 m3 ūdens diennaktī ar slodzi, kas atbilst 20 000 cilvēku ekvivalentam jeb dubultam Iecavas novada iedzīvotāju skaitam. Šīs industriālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ir šobrīd ir modernākās Latvijā.

Jaunās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ir pilnībā automatizētas, un to vadība ir datorizēta, kas avārijas gadījumā nodrošina, ka nenotiek neattīrīto notekūdeņu nonākšana apkārtējā vidē. Iekārtas iesākumā nodrošina mehānisku priekšattīrīšanu (rupjās frakcijas noņemšanu), pēc tam seko daudzpakāpju priekšattīrīšana, kas veic daļēju notekūdeņu piesārņojuma noņemšanu, un tad bioloģiskā notekūdeņu attīrīšana, kad notiek galējā piesārņojuma noārdīšanas fāze.

Papildu drošībai izplūdē ir uzstādīta mikrofiltrācijas iekārta, kas Latvijā ir vienīgā tāda tipa iekārta un nepieļauj pat vissmalkāko suspendēto vielu nonākšanu apkārtējā vidē. Kas attiecas izmdūņām, kas atdalītas no ūdens, pēc attīrīšanas tās nonāk biogāzes rūpnīcā “Egg Energy”, bet smiltis tiek nodotas atkritumu apsaimniekotājam.

AS “Balticovo” padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze atklāj: “Tieši pircēji Latvijā, Baltijā un citur Eiropā, kas patērē mūsu produkciju, ir tie, kas ar savu izvēli atbalsta katru mūsu ilgtspējīgu iniciatīvu.” Savukārt AS “Balticovo” komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps uzsver, ka “šī ir viena no ļoti retajām investīcijām, kas tiešā veidā nenes peļņu, taču bez ieguldījumiem šādās tehnoloģijās uzņēmumi ļoti tuvā nākotnē gluži vienkārši vairs nevarēs pastāvēt”.

Projekts tika realizēts 12 mēnešu laikā, tā kopējās izmaksas sasniedz teju 2 miljonus eiro. Projekta ģenerāluzņēmējs ir Slovākijas uzņēmums Hydrotech”, un to ir līdzfinansējis Lauku atbalsta dienests.

“Hydrotech” valdes loceklis Aleksandrs Finogejevs pauž: “Šis projekts nebija vienkāršs tā īsā izpildes termiņa dēļ, jo bija nepieciešams gan uzprojektēt, gan uzbūvēt attīrīšanas ietaises viena gada laikā. Apgrūtināja arī ārkārtas situācijas ieviešana visā Eiropas Savienībā. Neskatoties uz to, projekts tika realizēts, un rezultāts ir sasniegts.

Vēlētos pateikties AS “Balticovo” par iesaistīšanos šī projekta realizācijā. Kopā tika pavadīts ļoti daudz laika iekārtu, materiālu un tehnoloģisko risinājumu izvēlē, un tas ir liels retums, ka pasūtītājs iedziļinās detaļās un spēj izteikt arī savu viedokli jautājumos, kas ir saistīti ar notekūdeņu attīrīšanu.”

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar