Pusaudžu Resursu Centrā pusaudžiem ar hroniskiem tikiem un Tureta sindromu būs jaunas ārstēšanas iespējas
Tiki un Tureta sindroms ir neiropsihiski traucējumi, kas bieži sākas bērnībā un izpaužas ar pēkšņām, nekontrolētām kustībām vai skaņām. Lai gan lielākā daļa bērnu piedzīvo tiku simptomu mazināšanos pusaudžu gados, dažiem tie var saglabāties arī pieaugušo vecumā. Precīza šo grūtību izplatība nav zināma, tomēr esošie pētījumi norāda, ka tiki un Tureta sindroms skar apmēram 0,3 līdz 1 % no vispārējās populācijas.
Pusaudžu Resursu Centrs (PRC) ir apmācījis speciālistus, lai palīdzētu hronisku tiku un Tureta sindroma ārstēšanā, izmantojot uzvedības terapiju, kas pazīstama kā Comprehensive Behavioral Intervention for Tics jeb CBIT. Iespēja apmācīt Latvijas speciālistus radusies, pateicoties ziedotāja DelfinGroup atbalstam. Pateicoties šim ziedojumam, 24 speciālisti no visām PRC reģionālajām filiālēm un 2 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti ir apguvuši jaunas prasmes, lai nodrošinātu visefektīvāko atbalstu bērniem, pusaudžiem un viņu ģimenēm. Latvijā šī metode ieviesta pirmoreiz, un tas ir nozīmīgs solis hronisku tiku un Tureta sindroma ārstēšanā valstī.
Apmācības vadīja divas starptautiski atzītas speciālistes — Dr. Tara Murphy no Lielbritānijas un Jolande van de Griendt no Nīderlandes. Abas ekspertes ir pieredzējušas klīniskās psiholoģes un Kognitīvi biheiviorālās terapijas speciālistes, kas pārstāv tādas organizācijas kā Great Ormond Street Hospital un TicXperts Foundation. Sadarbībā ar ārvalstu un vietējiem ekspertiem ir izstrādāti arī izglītojoši materiāli dažādām auditorijām: jauniešiem, vecākiem, skolotājiem un speciālistiem, lai izglītotu sabiedrību par tikiem, to ārstēšanas iespējām, kā arī mazinātu stigmu un veicinātu sabiedrības izpratni. Materiāli pieejami PRC mājas lapā.
Apmācībās speciālisti apguva uzvedības terapijas metodes darbam ar tikiem un Tureta sindromu, tai skaitā visaptverošu uzvedības intervenci (Comprehensive Behavioral Intervention for Tics (CBIT)), ieraduma atcelšanas jeb maiņas apmācības (Habit Reversal Training) un ekspozīcijas metodes. Šīs pieejas palīdz atpazīt un kontrolēt tikus, būtiski uzlabojot dzīves kvalitāti.
PRC valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa izsaka pateicību ziedotājam un uzsver šīs metodes nozīmīgumu: “Šī ir ļoti nozīmīga iniciatīva, kas sniegs būtisku atbalstu gan speciālistiem, gan ģimenēm Latvijā, kuras sastopas ar hroniskiem tikiem un Tureta Sindromu. Mēs zinām, ka šie traucējumi rada ciešanas gan pašam pusaudzim, gan viņa tuviniekiem, tāpēc meklējām iespējas, kā uzlabot mūsu sniegto palīdzību šiem jauniešiem. Svarīgi, ka ziedojuma ietvaros varējām ne tikai apmācīt speciālistus, bet arī izveidot izglītojošus un informatīvus materiālus, jo bieži gan vecākiem, gan speciālistiem, gan arī pašiem pusaudžiem pietrūkst informācijas.”
PRC vadītāja un bērnu psihiatre Anete Masaļska norāda uz šīs metodes efektivitāti un ietekmi dzīves kvalitātes uzlabošanā: “CBIT metode ir pierādīta kā viena no efektīvākajām tiku un Tureta sindroma ārstēšanā. Šīs apmācības dod iespēju nodrošināt mūsu pacientiem pierādījumos balstītu terapiju. Būtiski, ka šī metode ne tikai palīdz mazināt un kontrolēt pašus tikus, bet arī to radīto sociālo un emocionālo ietekmi, kas būtiski uzlabo pacientu dzīves kvalitāti.”
Uzreiz pēc apmācībām PRC speciālisti šo metodi ir sākuši piedāvāt saviem klientiem. Klīniskā un veselības psiholoģe un kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste Signe Knipše uzsver: ”Tiku mācības ir devušas iespēju palīdzēt bērniem un jauniešiem, kuri cieš no šādiem traucējumiem. Iepriekš šādā situācijā lielākoties tiktu sniegta nespecifiska palīdzība, piemēram, sadarbības laikā tiktu apgūtas stresa un trauksmi mazinošas tehnikas. Mācības iepazīstināja ar jauniem instrumentiem – kā ar uzvedības paņēmieniem trenēties mazināt tiku izpausmes, ko šobrīd jau veiksmīgi varu pielietot darbā ar klientiem. Svarīgākā atziņa man – tiki nav pilnībā izārstējami, taču ir iespējams ievērojami mazināt to radīto ietekmi.”
Ziedotāja DelfinGroup komunikācijas vadītāja Linda Eltermane uzsver: “DelfinGroup mērķis ir aktīvi piedalīties ilgtspējīgas sabiedrības veidošanā, sniedzot cilvēkiem iespējas un veicinot iekļaušanu, dažādību, vienlīdzību un labklājību. Šī projekta ietvaros mēs palīdzam Pusaudžu Resursu Centram ieviest pasaulē atzītas metodes Latvijā, sniedzot iespēju bērniem un jauniešiem ar hroniskiem tikiem un Tureta sindromu saņemt nepieciešamo atbalstu. Esam gandarīti, ka ar mūsu ziedojuma palīdzību ir ne tikai apmācīti speciālisti, bet arī izveidoti izglītojoši materiāli, kas palīdz veicināt izpratni un mazināt stigmu. Šis ir solis ceļā uz iekļaujošāku un atbalstošāku sabiedrību.”
CBIT metodes ieviešana Latvijā sniegs nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības labklājībā, nodrošinot, ka jaunieši, kuri cieš no tikiem, saņem efektīvu un pierādījumos balstītu terapiju, bet sabiedrība kļūs zinošāka un iecietīgāka.
Attēls: ilustratīvs (pexels.com)
TOP Komentāri