Jaunajā gadā nodomātais netiek īstenots lielākoties aizņemtības, motivācijas un finanšu trūkuma dēļ
Tikai 14 % Latvijas iedzīvotāju, ja Jaunajā gadā kaut ko apņemas, tad izdara, bet pārējiem ir dažādi iemesli, kādēļ šādas apņemšanās regulāri netiek piepildītas, liecina “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja. Kā galvenos iemeslus aptaujātie minējuši motivācijas trūkumu, slodzi un aizņemtību ikdienā, kā arī nepietiekamas finanses.
No aptaujātajiem 46 % atzinuši, ka labos nodomus un apņemšanos Jaunajā gadā viņiem neizdodas izpildīt tieši motivācijas trūkuma dēļ – sievietēm biežāk nekā vīriešiem. Jaunie cilvēki vecumā no 15 līdz 29 gadiem motivācijas trūkumu izjūt visvairāk – 63 %, no 30 līdz 39 gadiem 51 % – jo vecāki iedzīvotāji, jo motivācijas trūkums nodomu piepildīšanai ir mazāks šķērslis. Visvairāk motivācijas trūkumu izjūt Kurzemes un Vidzemes iedzīvotāji, kuru vidū vairāk nekā puse atzinuši, ka viņiem trūkst motivācijas īstenot savus nodomus un apņemšanos Jaunajā gadā.
31 % aptaujāto atzinis, ka iemesls, kādēļ nepilda kādu apņemšanos Jaunajā gadā, ir liela slodze ikdienā; sievietes šādi atbildējušas biežāk nekā vīrieši. Noslogotākie jūtas gados jaunie cilvēki vecumā no 15-39 gadiem. Vecumā no 50 līdz 59 gadiem, ir uz pusi mazāk tādu, kuri sacījuši, ka slodze ikdienā viņiem traucētu piepildīt kādu apņemšanos Jaunajā gadā. Lai arī šķietami brīvāka ikdiena varētu būt senioriem, tomēr 9 % arī no viņiem minējuši, ka apņemšanos neizdodas īstenot lielas aizņemtības dēļ. Visvairāk to, kuri atbildēs kā iemeslu minējuši lielu slodzi ikdienā, dzīvo Vidzemē – 38 %, vismazāk Zemgalē – 21 %.
Lai piepildītu nodomus un apņemšanos Jaunajā gadā, 29 % traucē finanšu trūkums – sievietēm vairāk nekā vīriešiem, turklāt visvairāk tieši jaunākiem cilvēkiem. Vecumā no 15 līdz 29 gadiem tādu ir 41 %, no 30 līdz 39 gadiem 34 %, no 40 līdz 49 gadiem 23 %, no 50 līdz 59 gadiem 24 % un vecāku iedzīvotāju vidū tādu ir tikai 17 %. Latgalē 36 % atzinuši, ka trūkst naudas, lai piepildītu apņemšanos Jaunajā gadā, salīdzinājumam Pierīgā un Kurzemē tādu ir tikai 26 %, citviet Latvijā – 28 %.
25 % respondentu atzinuši, ka Jaunā gada apņemšanos viņiem traucē piepildīt laika trūkums – 30 % sieviešu un 19 % vīriešu. Visvairāk laika trūkumu izjūt jaunie cilvēki vecumā no 15 līdz 29 gadiem – 36 %, bet 60 gadu un vecāku vidū tikai 4 % iemesls nepiepildīt Jaunā gada apņemšanos ir laika trūkums. Lielākā laika trūkumā ir Vidzemes iedzīvotāji – 33 %.
Vēl kā iemeslus, kāpēc Jaunā gada apņemšanās regulāri netiek piepildītas, salīdzinoši neliela daļa respondentu minējuši – nav veselības, nav pietiekamas informācijas, ģimenes un tuvinieku neizpratne. 14% respondentu “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā apstiprināja, ka viņi, ja apņemas tad izdara!
Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” 2024. gada decembrī veikta visā Latvijā, aptaujājot 1007 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Respondenti aptaujā snieguši atbildes, izvēloties vienu atbilžu variantu.
Foto: publicitātes
TOP Komentāri