Valsts prezidents ar jaunajiem ārstiem un māsām runā, kā panākt taisnīgu, sakārtotu un caurskatāmu veselības aprūpes sistēmu

Valsts prezidents Egils Levits šodien Rīgas pilī tikās ar Latvijas Jauno Ārstu asociācijas (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācijas (LMA) valdes pārstāvjiem, lai izrunātu sasāpējušos veselības aprūpes jautājumus. Prezidents tika iepazīstināts gan ar atalgojuma jautājumu un pārējo Baltijas valstu atalgojuma praksi veselības aprūpē strādājošajiem, gan ar pārslodzi rezidentu un māsu lokā, gan solījumu laušanu no politiķu puses.

Valsts prezidents pateicās klātesošajiem par dziļāku ieskatu problēmā un par konkrētajiem konstruktīvajiem priekšlikumiem, ar kuriem asociācijas ir vērsušās pie politikas veidotājiem par ilgtermiņa veselības aprūpes sakārtošanu. “Veselības sistēma līdzinās pacientam ar daudzām diagnozēm vienlaikus, tā ir polimorbīta, kā ārstniecībā saka,” klātesošajiem teica prezidents.

“Problēma ir kompleksa: papildus finanšu piešķiršana nākotnē pieprasa skaidru, taisnīgu atalgojuma sistēmu visiem veselības aprūpē strādājošiem un sabiedrībai ir jābūt caurskatāmai, pieejamai un skaidri saprotamai informācijai par to. Aplokšņu situācijām jāpaliek pagātnē, es atbalstu jauno ārstu skaļi paziņoto, ka tas ir aizskārums ārstu profesionalitātei un godaprātam pieņemt šādas aplokšņu “algas”,” uzsvēra E.Levits. Viņš arī uzsvēra, ka finanšu piešķiršanai ir cieši jābūt saistītai ar modernas pārvaldības jautājumu veselības aprūpē un ar slimnīcu vadību gatavību pēc arvien modernākas pārvaldības, lielākas caurskatāmības līdzekļu izmantošanā, un godprātīgas koleģialitātes attiecībās.

“Es uzskatu, ka visas sabiedrības labā ir saklausīt jauno ārstu un māsu skaidrojumu, viņi mēģina paaugstināt izpratni sabiedrībā par konstruktīvu un sistēmiski sakārtotu pieeju veselības aprūpē, kas kopsummā saistās ar augstāku prioritāti budžeta veidošanā. No politiķiem šī situācija ar plānoto akciju 7. novembrī pieprasa saskatīt to, ka tukši solījumi izraisa aizvainojumu tiem, kuriem tādi ir doti un ilgtermiņā nāk ar negatīvām sekām solījumu devējiem,” uzsvēra prezidents.

Foto: publicitātes (I.Znotiņš)

TOP Komentāri

avatar