Pavasara krupju migrācija beigusies; brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1300 abinieku

Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvalde) īstenotajā kampaņā “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” brīvprātīgie visā Latvijā aktīvajā abinieku migrācijas laikā uz autoceļiem izglābuši 1323 abiniekus, tostarp 793 parastos krupjus. Konstatēti arī 303 bojāgājušie abinieki un rāpuļi, tostarp 246 krupji. Kopumā brīvprātīgie krupju glābšanas aktivitātēm veltījuši 104 stundas un 38 minūtes jeb vairāk nekā četras diennaktis.

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Šogad, pateicoties brīvprātīgo iesaistei, izglābts vairāk nekā tūkstoš dzīvību. Izsakām vislielāko pateicību ikvienam, kurš šajā pavasarī veltīja savu brīvo laiku, lai palīdzētu parastajam krupim, kā arī citiem abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamos autoceļu posmus visā Latvijā. Ikkatra ieguldījums ir būtisks, jo tikai kopā, pastiprināti pievēršot uzmanību abiniekiem, nododot informāciju līdzcilvēkiem un aktīvi rīkojoties, ilgtermiņā varam samazināt bojāgājušo abinieku skaitu,” teic Pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Lai apzinātu krupjiem bīstamos autoceļu posmus, Pārvalde jau februārī aicināja iedzīvotājus sniegt ziņas par vēl nereģistrētiem krupju migrācijai bīstamiem ceļu posmiem. Papildus jau zināmajām deviņām vietām tika saņemta informācija par 32 jauniem ceļu posmiem. Tādejādi brīvprātīgie glābšanas darbiem varēja izraudzīties kādu no 41 migrācijas posma. Abinieku glābšanai pieteicās vairāk nekā 100 brīvprātīgo, tostarp vairākas ģimenes ar bērniem.

Gar trim krupju migrācijas ceļu posmiem – Liepājā pie Tosmares ezera, Rudbāržos pie Bāliņu dīķa un Slīteres Nacionālajā parkā pie Vaides dīķa – tika uzstādītas arī nelielas sētiņas, kas vēl drošāk un efektīvāk palīdzēja krupjiem nonākt nārsta vietā. Šajās vietās tika izglābti sevišķi daudz abinieku – kopumā 934, tostarp 373 parasto krupju. Brīvprātīgie daudz krupjus izglābuši arī pie Lazdonas (173), kā arī Siguldā Pēteralas ielas apkaimē (73). 

Pateicoties izdevniecības “Liels un mazs” iesaistei krupju glābšanas misijā, trīs aktīvākie brīvprātīgie saņems grāmatu “Vardes un Krupja piedzīvojumi”, kas apraksta abu draugu piedzīvojumus. Ar grāmatu saņēmējiem sazināsimies šīs nedēļas laikā. 

Lai veicinātu skolēnu izpratni par abinieku būtisko lomu dabas ciklā un pievērstu uzmanību ikgadējai pavasara krupju migrācijai, Pārvalde  rīkoja arī skolēnu radošo darbu konkursu, kuram tika iesniegti ap 2000 radošo darbu – dzejoļi, stāsti, pasakas, dziesmas, skaņdarbi, gleznas, zīmējumi, video, instalācijas, mozaīkas, kolāžas, izšuvumi, adījumi. Skolēnu atsaucība apliecina jauniešu interesi un vēlmi paust atbalstu kampaņas idejām. Darbu izstāde visu maiju skatāma Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, bet no jūlija vidus līdz septembra vidum Latvijas Nacionālajā dabas muzejā Rīgā. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar