Noskaidroti “Misija krupis. Izglāb princi!” radošo darbu konkursa uzvarētāji

Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) īstenotās kampaņas “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!” radošo darbu konkursā iesniegti teju divi tūkstoši bērnu un jauniešu darbi. Ir noteikti uzvarētāji četrās kategorijās, četrās vecuma grupās, kā arī piešķirtas vairākas veicināšanas balvas. Jau maijā iesūtītie darbi būs skatāmi izstādē Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, bet no jūlija vidus līdz septembra vidum tie izdaiļos Latvijas Nacionālo dabas muzeju Rīgā.

Pārvalde kopumā saņēmusi 1980 zīmējumus, videoklipus un dziesmas, literāros darbus – dzejoļus, pasakas, stāstus, kā arī citās tehnikās veidotus darbus – izšūtus, filcētus, tamborētus, no māla un plastilīna veidotus darbus, arī telpiskus pilsētu modeļus ar krupīšu pārejām vai tuneļiem zem ceļiem.

“Lai gan ikdienas darbā saskaramies ar ļoti daudz un dažādiem sarežģītiem uzdevumiem, šis bija pēdējā laika lielākais izaicinājums – izvēlēties no 2000 lielisku, pārdomātu, dažādās tehniskās izpildītu darbu apbalvojamos. Izvēlēties no labākajiem labākos! Ļoti iepriecināja bērnu un jauniešu iedziļināšanās tēmā un ieteiktie risinājumi krupīšu glābšanai, piemēram, ceļa zīmes, tuneļi vai tilti, speciāli pārcēlāji, plosti utt. Taču visvairāk ieteikumu un apņemšanās formā dominēja mūsu pašu – cilvēku – brīvprātīgais darbs, palīdzot ne vien krupjiem, bet arī citiem abiniekiem šķērsot autoceļus. Tas raisa cerības, ka ar katru gadu brīvprātīgo palīgu skaits pieaugs, krupju glābšanai kļūstot par tradicionālu pavasara aktivitāti,” teic Pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Zīmējumu kategorijā balvu saņem Amanda Ērgle no Daugavpils Vienības pamatskolas, Madara Stupeņa no Svētes pamatskolas, Alise Pužāne un Katrīna Andersone no Ludzas 2. vidusskolas.

Video un mūzikas kategorijā sveicam ar uzvaru Penkules pamatskolas piecgadnieku sešgadnieku grupu, Rihardu Rozentālu-Lejnieku no Limbažu novada speciālās pamatskolas, Niklāvu Kozuliņu, Armandu Umbraško, Ralfu Valteru, Renāru Paegli no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas un Martu Piļāni ar Viesturu Stankeviču no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas.

Literatūras kategorijā balvas iegūst Markuss Bergšteins no Liepupes pamatskolas, Fēnikss Kristiāns Kalniņš no Ādažu vidusskolas, Madara Vimba no Cesvaines vidusskolas un Agnese Keita Birzniece no Valmieras Viestura vidusskolas.

Savukārt jauktās tehnikas grupā uzvar Līva Jūramale no Ventspils Jaunrades nama Tekstīliju dizaina studijas, Aleksandrs Pauļuks no Kristiāna Dāvida pamatskolas, Antra Teirumniece un Enija Gleizdāne no Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas, Kirils Ņedeļins ar Līgu Kravčenko no Ludzas 2. vidusskolas un Zane Staģe no Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas.

Veicināšanas balvas saņem Priežmalas pamatskolas 1.-6. klases dabas vērotāju pulciņa dalībnieki, Valdemārpils vidusskolas 8. a klase, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 7. a klase, Jelgavas 4. vidusskolas 3. c klase un Kokneses pamatskolas attīstības centra 7.-9. klašu kolektīvs.

Pārvalde ar uzvarētājiem par balvu saņemšanu sazināsies līdz 8. aprīlim.

Organizējot konkursu, Pārvaldes mērķis bija sekmēt skolēnu interesi un paplašināt viņu zināšanas par parastā krupja ikgadējo pavasara migrāciju. Konkursa dalībniekiem sevis izvēlētā tehnikā varēja iesniegt radošo darbu par kampaņas saukli “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!”. Būtiska bija ne vien darba mākslinieciskā kvalitāte, bet arī tā izzinošā vērtība, atspoguļojot zināšanas par kampaņu.

Visi saņemtie darbi apkopotā veidā skatāmi vietnē https://www.flickr.com/photos/dabasparvalde/albums. Tie ir dalīti vairākās galerijās, dalījumu nosaka darbu tehnika – zīmējumi, video, literārie darbi un jauktā tehnika.

Par kampaņu

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, gan ziņojot Pārvaldei vēl nereģistrētas krupju migrācijas vietas, kas šķērso autoceļus, gan aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos. Gar dažiem krupju migrācijas ceļu posmiem paredzēts uzstādīt arī nelielus žogus, kas vēl drošāk un efektīvāk palīdzēs krupjiem veiksmīgi nonākt nārsta vietā.

Kampaņa ir viena no Pārvaldes īstenotā projekta LIVE LAKE  (“Ezeru pārvaldības un apsaimniekošanas uzlabošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā”) aktivitātēm. Kopumā projekta laikā ar dažādu apsaimniekošanas darbu palīdzību plānots uzlabot ezeru resursus un apsaimniekošanas efektivitāti, kā arī izglītot sabiedrību par ezeru ekosistēmām. Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu programmas atbalstītā projekta kopējais finansējums ir 981 755 EUR, no tiem 75% sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds. 

Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Pārvalde, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

TOP Komentāri

avatar