No Līgatnes dabas takām uz Slovākiju ir devušies divi aļņi

No Līgatnes dabas takām uz jaunu mājvietu Slovākijā pārcēlušies divi Līgatnes dabas takās dzimuši aļņu tēviņi. Atšķirībā no Latvijas, šajā valstī aļņu populācija ir ļoti maza, un tie ir aizsargājamo dzīvnieku statusā.

binary comment

Abi aļņi dzimuši Līgatnes dabas takās, un bērnību pavadījuši, lēkājot voljerā pa upīti un ložņājot pa purvainiem brikšņiem kopā ar savām mammām, tēvu un citiem aļņiem. Abi pusotru gadu vecie puiši vēl uzskatāmi par jauniešiem, jo savu dzimumbriedumu un līdz pat 600 kg lielo svaru aļņi parasti sasniedz trešajā dzīves gadā. Aizvadītajā rudenī abi izaudzēja arī savus pirmos ragus. 

Aļņi ir ne tikai augumā raženākie Latvijas zīdītāji, bet arī lielākie briežu dzimtas pārstāvji. Latvijā aļņi sastopami samērā bieži, savukārt Slovākijas dabā aļņu ir atlicis pavisam maz, jo kādreiz tie tikuši intensīvi medīti. Šobrīd Slovākijā aļņiem ir aizsargājama dzīvnieka statuss, tāpēc šajā valstī tos medīt tos ir aizliegts. 

Tagad abi jaunuļi dzīvo zooloģiskajā dārzā “Zveropark”, kas atrodas netālu no Slovākijas galvaspilsētas Bratislavas. Jaunajā mājvietā abi Līgatnes dabas taku aļņi ir nokļuvuši labā “Zveropark” aļņu sabiedrībā. 

Līgatnes dabas takās šobrīd mitinās septiņi aļņi. Tā ir viena no retajām vietām Latvijā, kur nebrīves apstākļos aļņi veiksmīgi vairojas un ir devuši jau daudzas veselīgas mazuļu paaudzes. 

Fakti par aļņiem:

  • Latvijas savvaļā aļņi apdzīvo dažādus mežus, krūmājus, jaunaudzes, izcirtumus, pļavas, purvu  un ūdenstilpju malas. 
  • Pieaugušam alnim dienā jāapēd vidēji 20 kilogrami barības. To pusdienu šķīvja galvenās sastāvdaļas ir koku zari, lapas, miza, pumpuri, skujas, jaunie dzinumi un dažādi zālaugi.
  • Aļņu tēviņiem pirmie ragi ir stieņveida. Tikai vēlāk, ap 5. dzīves gadu aļņiem veidojas lāpstveida ragi. 
  • Katru gadu ragi izaug no jauna un gada beigās tiek atkal nomesti. Pēc ragu žuburu skaita nevar noteikt aļņu vecumu.

Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975.gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā, kā arī iepazīsties ar Līgatnes dabas takās dzīvojošiem konkrētās sugas pārstāvjiem.

Foto: publicitātes

1

TOP Komentāri

avatar
1 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
1 Komentāru autori
Davidkag Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
Davidkag
Viesis
Davidkag

ivermectin generic cream stromectol – cost of ivermectin medicine