Nedēļas nogalē Eiropā novēroti 5 miljoni putnu – Eiropas putnu vērošanas dienu 2018 rezultāti

Kāpēc putni rudenī dodas prom, kāds ir to migrācijas ceļš, un kādi šķēršļi putnus pavada ceļā? Par to jau 25 gadus vēsta Eiropas Putnu vērošanas dienas. Arī šogad Latvijā (jau 24. reizi) un Eiropā oktobra pirmajā nedēļas nogalē varēja novērot, kā miljoniem putnu dodas uz ziemošanas vietām Dienvideiropā, Āfrikā un Āzijā.

6.un 7. oktobrī Eiropas putnu vērošanas dienu jeb EuroBirdwatch 2018 ietvaros vairāk nekā 25 000 cilvēku 41 valstī 956 pasākumos vēroja putnu migrācijas fenomenu, kopumā piefiksējot vairāk kā 5,2 miljonu putnu. Savukārt Latvijā notika 30 Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB), Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas vides aizsardzības fonda īstenoti pasākumi (www.putnudienas.lv). Pasākumos pavisam piedalījās un individuāli vēroja ap 570 putnu draugu, kuri ziņoja par vairāk nekā 61 800 novērotiem putniem no 154 sugām.

 Pēc portāla Dabasdati.lv informācijas, visbagātīgāk Latvijā šogad novērotas žubītes (16 806 putni), mājas strazdi (5556) un sudrabkaijas (4247). Savukārt visbiežāk ziņojumi saņemti par lielajām zīlītēm (54 ziņojumi), pelēkajām vārnām (49), meža pīlēm (45) un mājas strazdiem (45).

Interesantākais novērojums šogad bija rudsānu zilastīte (Tarsiger cyanurus) Jūrmalciemā. Šis ir otrais gadījums Latvijas vēsturē, kad tā oficiāli fiksēta. Pirmo reizi novērojums fiksēts 2014. gadā Birzgalē.

Par interesantiem novērojumiem atzīstami arī platknābja pūslītis Burtnieku ezerā (15. novērojums Latvijā), lielie baltie gārņi Sātiņu dīķos (230 putni vienlaikus), pelēkais mušķērājs Kaņiera ezerā (3. vēlākais novērojums Latvijā), jūras šņibītis Ventspilī, dzeltensvītru ķauķītis Papē, trīspirkstu kaijas Ventspilī un Kolkā, kā arī sārtgalvīši vairākās vietās.

Šogad putnu vērošanai bija patīkami laikapstākļi, tas rudens Putnu dienu dalībniekiem ļāva novērtēt ne tikai Latvijas putnu daudzveidību, bet arī dabu kopumā. Nepamanīti nepalika arī savvaļas zirgi, lapsas, stirnas, retie augi un daudz kas cits.

Visvairāk putnu šogad novērots Nīderlandē – apmēram 1,3 miljoni. Nīderlande var lepoties arī ar lielāko pasākumu piedāvājumu – dalībnieki iesaistījušies vidēji 158 dažādos putnu vērošanas aktivitātēs. Taču visvairāk pasākumu dalībnieki bijuši Ungārijā – tur EuroBirdwatch 2018 ietvaros iesaistījušies teju 5 tūkstoši dalībnieku (4945).

Eiropas putnu vērošanas dienas jau ceturtdaļgadsimtu organizēja starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju apvienība BirdLife International. Eiropas putnu vērošanas dienas tiek organizētas, lai pievērstu uzmanību apdraudējumiem, ar ko saskaras putnu migrāciju laikā.

Eiropas putnu vērošanas dienas 2018 Latvijā organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) un Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar partneriem visā Latvijā. Pasākumus finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds. 

 Uz tikšanos pavasara putnu vērošanas dienās 2019. gada 6.-7. aprīlī! Lai pieteiktu savu pasākumu, rakstiet uz putnudienas@lob.lv.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar